សម្តេច​តេជោ​ជំរុញ​ឱ្យ​មានការ​សម្រួល​ដល់​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅ​តាម​ព្រំដែន​រវាង​កម្ពុជា​ និង​វៀតណាម
​ភ្នំពេញ​៖ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​មាន​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ ជាពិសេស​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅ​តាម​ព្រំដែន​រវាង​កម្ពុជា​ និង​វៀតណាម​ និង​ទំនាក់ទំនង​រវាង​ប្រជាជន​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ឲ្យ​កាន់តែ​ល្អ​ប្រសើរ​ឡើង​ថែមទៀត​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នៅក្នុង​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយនឹង​ លោក​ ជឿង​ ហ័​រប៊ិញ​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ប្រចាំការ​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​សង្គមនិយម​វៀតណាម​នៅ​ថ្ងៃទី​ ១៣​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​ ឱ្យ​ដឹង​ថា​ ដោយឡែក​ពាក់ព័ន្ធ​ទៅ​នឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ទ្វេភាគី​រវាង​កម្ពុជា​ និង​វៀតណាម​ មានការ​រីក​ចំរើន​ និង​ក៏បាន​សំដែង​នូវ​ការ​រីករាយ​ផង​ដែរ​ ជាមួយនឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​រវាង​ប្រទេស​យើង​ទាំងពីរ​។
សម្តេច​បន្ត​ថា​ ការ​រីកចម្រើន​លើ​វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ប្រទេស​វៀតណាម​គឺ​ជួយ​ដល់​ស្ថិរភាព​សេដ្ឋកិច្ច​នយោបាយ​ក្នុង​តំបន់​ផង​ដែរ​ ដែល​ក្នុង​ន័យ​នេះ​សម្តេច​បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ សម្ដេច​តេជោ​បន្ត​ថា​ វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ដែល​បាន​កំណត់​ឱ្យ​ដល់កម្រិត៥ពាន់​លាន​ដុល្លារ​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២០នេះ​ តែ​ការពិត​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​គឺ​អាច​ធំជាង​ ៥ពាន់​លាន​ដុល្លារ​រួច​ទៅ​ហើយ​ ព្រោះថា​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ដែល​មាននៅ​ក្នុង​បញ្ជី​មាន​តួលេខ​ផ្សេង​យើង​ក៏​មាន​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ដែល​មិន​មាន​ចុះ​នៅក្នុង​បញ្ជី​ផង​ដែរ​ ដូចជា​ការ​នាំ​ស្រូវ​ទៅ​វៀតណាម​ជាដើម​ ដែល​ពុំ​មានការ​កត់ត្រា​នៅក្នុង​បញ្ជី​។
សម្ដេច​តេជោ​ថា​ កម្ពុជា​នៅ​ឆ្នាំក្រោយ​នេះ​នឹង​ទទួល​ធ្វើជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​អឺរ៉ុប​ក្នុង​នៅ​នេះ​គប្បី​ណា​ប្រទេស​យើង​ទាំងពីរ​សហការ​គ្នា​រួមគ្នា​គាំទ្រ​គាំទ្រ​គ្នា​ទៅវិញទៅមក​ទាំង​នៅ​កិច្ចប្រជុំ​នៅ​វៀតណាម​និង​កិច្ចប្រជុំ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​នូវ​ភាព​ជោគជ័យ​ឲ្យ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​នេះ​បាន​រីកចម្រើន​ឡើង​ថែមទៀត​។
លោក​ ជឿង​ ហ័​រប៊ិញ​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ប្រចាំការ​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​សង្គមនិយម​វៀតណាម​។ នៅ​ប្រទេស​វៀតណាម​មានការ​អភិវឌ្ឍ​យ៉ាង​ល្អ​ប្រសើរ​គោលដៅ​ទាំង១២​ របស់​រដ្ឋាភិបាល​វៀតណាម​ដែល​បាន​ដាក់ចេញ​មក​ត្រូវ​បានសម្រេច​ហើយ​កំពុងតែ​ជំរុញ​ការអនុវត្ត​ឲ្យបាន​សម្រេច​ស្របតាម​គោលដៅ​អភិវឌ្ឍន៍​របស់​អង្គការសហប្រជាជាតិ​។
លោក​បន្ត​ថា​ សេដ្ឋកិច្ច​វៀតណាម​នៅពេល​នេះ​ មានការ​កើនឡើង​ប្រមាណ​ ៧ភាគរយ​ ហើយ​អតិផរណា​ទាប​មាន​ប្រមាណ​តែ​ ២ភាគរយ​ប៉ុណ្ណោះ​។ លោក​ក៏បាន​សំដែង​នូវ​ការ​រីករាយ​ជាមួយនឹង​ទំនាក់ទំនង​ និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ទ្វេភាគី​រវាង​កម្ពុជា​ និង​វៀតណាម​លើ​គ្រប់​វិស័យ​ជាពិសេស​លើ​វិស័យ​ការពារ​ជាតិ​ លើ​វិស័យ​សន្តិសុខ​សណ្តាប់​ធ្នាប់​តាម​ព្រំដែន​ វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​ក៏ដូចជា​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ផង​ដែរ​៕