សម្តេច​តេជោ​៖ រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​រៀបចំ​ច្បាប់​វិនិយោគ​ថ្មី​ដើម្បី​ទាក់ទាញ​និង​បង្កើន​ប្រសិទ្ធភាព​នៃ​ការ​វិនិយោគ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ សម្ដេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​លើកឡើង​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​នេះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ បាន​និង​កំពុង​រៀបចំ​ច្បាប់​វិនិយោគ​ថ្មី​ និង​ច្បាប់​ស្ដីពី​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ ក្នុង​គោលបំណង​បង្កើត​នូវ​ក្របខ័ណ្ឌ​គតិ​យុត្ត​ ដែល​បើក​ចំហរ​មាន​តម្លាភាព​ និង​ប្រសិទ្ធភាព​សម្រាប់​ការ​វិនិយោគ​។
សម្ដេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​បាន​ថ្លែង​ក្នុង​ពេល​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ ក្នុង​ពិធី​បើក​ពិព័រណ៍​ផលិតផល​ខ្មែរ​ និង​ទំនិញ​នាំចេញ​-នាំចូល​កម្ពុជា​កាលពី​ថ្ងៃទី១៥​ ធ្នូ​កន្លងមក​ថា​ ក្របខណ្ឌ​ច្បាប់​ដែល​បាន​ចែង​ខាងលើ​ គឺជា​ការ​លើកទឹកចិត្ត​ការ​វិនិយោគ​ ប្រកបដោយ​តម្លាភាព​ គ្មាន​ការរើសអើង​ ហើយ​មាន​លក្ខណៈ​ប្រកួតប្រជែង​ស្មើភាព​ ផ្តល់​ការ​ការពារ​នូវ​សិទ្ធិ​ និង​ផល ប្រយោជន៍​ស្របច្បាប់​របស់​ វិនិយោគិន​នៅ​កម្ពុជា​ ដើម្បី​បង្កើត​នូវ​ក្រប​ខ័​ណ្ណ​គតិ​យុត្ត​ ដែល​មាន​លក្ខណៈ​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​ និង​មាន​តុល្យភាព​ ស្រប​ទៅ​នឹង​លក្ខខណ្ឌ​ នៃ​ការ​វិនិយោគ​ជាមួយ​ នឹង​ផលប្រយោជន៍​របស់​ប្រទេសជាតិ​។
សម្តេច​បន្ត​ថា​ «រា​ជដ្ឋា​ភិបាល​បាន​ និង​កំពុង​រៀបចំ​ច្បាប់​វិនិយោគ​ថ្មី​ និង​ច្បាប់​ស្តី​ពី​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ ក្នុង​គោលបំណង​បង្កើត​នូវ​ក្រប​ខ័​ណ្ខ​គតិ​យុត្ត​ ដែល​បើកចំហ​ មាន​តម្លាភាព​ អាច​ប៉ាន់ប្រមាណ​បាន​ប្រកប​ ដោយ​ភាព​អំណោយផល​ និង​ប្រសិទ្ធភាព​ សម្រាប់​ការ​វិនិយោគ​ការ​ធ្វើ​ទំនើបកម្ម​ និង​ការ​បង្កើន​ផលិតភាព​ ឧស្សាហកម្ម​ក្នុង​ស្រុក​ ជាមួយនឹង​ការ​ពង្រឹង​ ការ​តភ្ជាប់​ទៅ​ក្នុង​ខ្សែ​ច្រវាក់​ផ្គត់ផ្គង​ក្នុង​តំបន់​ និង​សកលលោក​ តាមរយៈ​ការជំរុញ​កំណើន​លំហូរ​ចូល​មូលធន​ និង​ការផ្ទេរ​បច្ចេកវិទ្យា​ ចំណេះដឹង​ និង​ចំណេះធ្វើ​”។
សម្ដេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋ​មន្ដ្រី​ បាន​ថ្លែង​ទៀត​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​ក៏ដូចជា​បញ្ហា​ឆ្នាំ​កន្លងទៅ​ ការ​លើកកម្ពស់​ការអភិវឌ្ឍន៍​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ គឺជា​គោលដៅ​ អាទិភាព​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ដែល​តែងតែ​ផ្តោត​ការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ខ្ពស់​ ស្របតាម​ការកំណត់​ នៃ​អនុក្រឹត្យ​ស្តី​ពី​ការ​លើកទឹកចិត្ត​ ផ្នែក​ពន្ធដារ​ សម្រាប់​សហគ្រាស​ ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ តាមរយៈ​ការលើកលែង​ពន្ធ​លើ​ប្រាក់ចំណូល​រហូតដល់៥ឆ្នាំ​។
លើស​ពីនេះ​ ការលើកលែង​ការ​បង់ប្រាក់​រំដោះ​ពន្ធ​លើ​ប្រាក់ចំណូល​ និង​ពន្ធ​អប្បបរមា​ ក្នុងរយៈពេល​លើកលែង​ពន្ធ​លើ​ប្រាក់ចំណូល​ រួម​ទាំង​ការ​លើកទឹកចិត្ត​ ចំណាយ​ដែល​អាច​កាត់កង​បាន​ដើម្បី​បង្កើត​ការងារ​ និង​បង្កើន​សមត្ថភាព​ផលិតកម្ម​ ក្នុង​ស្រុក​របស់​កម្ពុជា​ លើ​វិស័យ​អាទិភាព​ រួមមាន​វិស័យ​កសិកម្ម​ កសិ​-ឧស្សាហកម្ម​ ការផលិត​ និង​កែ​ច្នៃ​មប​អាហារ​ ការស្រាវជ្រាវ​ និង​អភិវឌ្ឍ​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ ដែល​វិស័យ​ទាំងអស់​នេះ​ស្ថិត​ក្នុង​តំបន់​ប្រមូលផ្ដុំ​ នៃ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​៕