នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា​-វៀតណាម​ នឹង​ចូលរួម​សម្ពោធ​ផ្សារ​ព្រំដែន​នៅ​ថ្ងៃទី​ ២៤​ ខែ​នេះ​
​ភ្នំពេញ​៖ សម្តេ​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ និង​ លោក​ Nguyen​ Xuan​ Phuc​ នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ នៃ​សាធារណរដ្ឋ​សង្គមនិយម​វៀតណាម​ ​នឹង​អញ្ជើញ​ចូលរួម​សម្ពោធ​ផ្សារ​គំរូ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-វៀតណាម​ ​«ផ្សារ​ដា​» ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ស្រុក​មេមត់​ ជាប់​ព្រំដែន​ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ​ និង​ខេត្ត​តៃ​និញ​ នៅ​ថ្ងៃទី​ ២៤​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ខាងមុខនេះ​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នៅក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ដល់​និស្សិត​ នៃ​សាកល​វិទ្យាល័យ​វិទ្យាសាស្រ្ត​សុខាភិបាល​ចំនួន​ ២,៥៨៨នាក់​ នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​កោះ​ពេជ្រ​ នៅ​ថ្ងៃទី១៦​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ឱ្យ​ដឹង​ថា​ នៅ​ថ្ងៃទី២៤​ ខែធ្នូ​នេះ​ សម្តេច​នឹង​អញ្ជើញ​ទៅ​សម្ពោធ​ផ្សារ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-វៀតណាម​ នៅក្នុង​ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ​ ដែល​ជា​អតីត​សមរភូមិ​ប្រយុទ្ធ​របស់​សម្តេច​នៅ​ឆ្នាំ១៩៧១​។
សម្តេច​បន្ត​ថា​ ក្រោយ​ដាក់ចេញ​នយោបាយ​ឈ្នះ​ឈ្នះ​បញ្ចប់​សង្គ្រាម​ហើយ​នោះ​ គឺ​ការ​បិទ​បញ្ចប់​ភ្លើងសង្គ្រាម​នៅ​តាម​ព្រំដែន​ និង​ប្រែក្លាយ​ទៅជា​តំបន់​អភិវឌ្ឍន៍​ ដោះដូរ​ទំនិញ​ជាដើម​។
សម្តេច​បន្ថែម​ថា​ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយ​ប្រទេស​ជិតខាង​កើនឡើង​ជាលំដាប់​ ដោយ​ក្នុង​នោះ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយ​ប្រទេស​ថៃ​ កើន​ដល់​ ៧ ពាន់​លា​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​វៀតណាម​មាន​ចំនួន​ ៥ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​។
លោក​ប៉ាន​ សូរ​ស័ក្តិ​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ ធ្លាប់​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ផ្សារ​គំរូ​ព្រំដែន​នេះ​ នឹង​ជួយ​បង្កើន​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅ​តាម​ព្រំដែន​ និង​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាជន​កម្ពុជា​-វៀតណាម​។
លើស​ពីនេះ​ លោក​រដ្ឋមន្រ្តី​ក៏បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​វៀតណាម​ ជាពិសេស​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម​ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​ ព្រមទាំង​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ ដែល​បាន​ជួយ​សម្របសម្រួល​គម្រោង​សាងសង់​ផ្សារ​នេះ​ ដើម្បី​ទុកជា​និម្មិត​រូប​ និង​ជាស​មិទ្ធ​ផល​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ល្អ​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​។
លោក​បន្ត​ថា​ «ខ្ញុំ​សង្ឃឹមថា​ផ្សារ​នេះ​ នឹង​បម្រើ​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ និង​សម្រាប់​ដាក់​លក់ទំនិញ​របស់​ប្រជាជន​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ ជាពិសេស​រួមចំណែក​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​ និង​របាំង​ពាណិជ្ជកម្ម​នានា​ ដែល​តែ​តែង​រាំងស្ទះ​ដល់​ធ្វើ​ចរាចរណ៍​ទំនិញ​ និង​ផលិតផល​នៅ​តាម​ព្រំដែន​កម្ពុជា​ និង​វៀតណាម​»៕