ភ្នំពេញៈ ធនាគារថៃបានទាមទារឱ្យមានការរក្សា អត្រាការប្រាក់គោលរបស់ខ្លួន បន្ទាប់ពីកាត់បន្ថយអត្រាការប្រាក់ជាលើកទី២ក្នុងឆ្នាំនេះ ដោយសារការធ្លាក់ចុះនៃសេដ្ឋកិច្ចដែលបណ្តាលមកពីប្រាក់បាតឡើងថ្លៃ។
ធនាគារថៃបានបញ្ជាក់ក្នុងរបាយការណ៍ស្តីពី ការសម្រេចចិត្តគោលនយោបាយថា “នៅក្នុងការពិភាក្សាអំពីការសម្រេចចិត្ត លើគោលនយោបាយរបស់ពួកគេ គណៈកម្មាធិការបានវាយតម្លៃថា សេដ្ឋកិច្ចថៃនឹងមានកំណើន ក្នុងអត្រាទាបជាងការព្យាករណ៍ពីមុន និងទាបជាងសក្តានុពលរបស់ខ្លួន ដោយសារការធ្លាក់ចុះនៃការនាំចេញ ដែលប៉ះពាល់ដល់ការងារ និងតម្រូវការក្នុងស្រុក”។
ធនាគារកណ្តាលថៃ ក៏បានទម្លាក់ការព្យាករកំណើនផលិតផលសរុប ក្នុងស្រុករបស់ខ្លួនមកនៅត្រឹម២,៥ភាគរយ ដែលជាការធ្លាក់ចុះគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ពីអត្រាកំណើន ៤,១ភាគរយកាលពីឆ្នាំមុន។
រូបិយប័ណ្ណរបស់ប្រទេសដែលមានសេដ្ឋកិច្ចធំជាងគេទី២ នៅអាស៊ានបានស្ថិតក្នុងចំណោមប្រទេស ដែលមានរូបិយប័ណ្ណកើនឡើងថ្លៃបំផុតបំផុត នៅលើពិភពលោកក្នុងរយៈពេលមួយឆ្នាំកន្លងមកនេះ។ ប្រាក់បាតឡើងថ្លៃជាង៥ភាគរយ ធៀបនឹងប្រាក់ដុល្លារអាមេរិកនៅឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំនេះ។ ជាក់ស្តែងប្រាក់បាតឡើងថ្លៃជាងរូបិយប័ណ្ណផ្សេងៗទៀតនៅអាស៊ី។
សេដ្ឋកិច្ចថៃបានឈានទៅរកការធ្លាក់ចុះជាបន្តបន្ទាប់ ចាប់តាំងពីដើមឆ្នាំនេះ ដោយសារប្រាក់បាតឡើងថ្លៃ និងភាពតានតឹងនៃសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មអាមេរិក និងចិន។
ធនាគារកណ្តាលបានទម្លាក់អត្រាការប្រាក់ជាលើកទី២ នៅឆ្នាំនេះមកនៅត្រឹម ១,២៥ភាគរយកាលពីខែមុន ដែលជាអត្រាមួយដែលមិនបានមើលឃើញ ចាប់តាំងពីមានវិបត្តិហិរញ្ញវត្ថុពិភពលោកកាលពីឆ្នាំ២០០៩។
វិស័យសេដ្ឋកិច្ចសំខាន់ៗ ចាប់ពីវិស័យទេសចរណ៍រហូត ដល់វិស័យអចលនទ្រព្យត្រូវបានប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំង ដោយសារការឡើងថ្លៃប្រាក់បាត។ វិស័យទេសចរណ៍គឺជាសមាសធាតុដ៏សំខាន់មួយនៃសេដ្ឋកិច្ចថៃ ដែលមានចំនួនស្មើនឹង១ ភាគ៥ ភាគរយនៃផលិតផលសរុបក្នុងស្រុករបស់ប្រទេសនេះ។
អតីតប្រធានក្រុមហ៊ុន Thai Airways លោក Ekniti Nitithanprapas បាននិយាយថា មូលហេតុចម្បងនៃការធ្លាក់ចុះចំណូលដ៏សំខាន់ របស់ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍គឺបណ្តាលមកពីភ្ញៀវទេសចរមិនមកថៃ ដោយសារតែការកើនឡើងនៃប្រាក់បាតថៃ។
ប្រធានក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ជាតិថៃនេះ បានលាឈប់ពីតំណែងកាលពីសប្តាហ៍មុនបន្ទាប់ពីក្រុមហ៊ុនបានចេញផ្សាយ លទ្ធផលនៅត្រីមាសទី២របស់ខ្លួន ដែលបង្ហាញពីការខាតបង់សុទ្ធចំនួន២២០លានដុល្លារ។
នៅក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យ វិនិយោគិនថៃ និងបរទេសកំពុងព្រងើយកន្តើយចំពោះគម្រោងខុនដូដែលទើបនឹងបើកដំណើរការ ខណៈដែលជាង៨០ភាគរយ នៃយូនីតខុនដូលក់នៅឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំនេះបាននៅសល់ក្នុងទីផ្សារ។
របាយការណ៍ខាងលើបានគណនាថា ភាគច្រើននៃ២៧,៨៧០យូនីតថ្មី សម្រាប់លក់ក្នុងឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំនេះ នៅតែមិនទាន់ត្រូវបានលក់ចេញ។ ក្នុងចំណោមយូនីតថ្មីដែលដាក់លក់នៅឆ្នាំនេះ មានតែត្រឹម៥,២៥៧យូនីតប៉ុណ្ណោះ ដែលត្រូវបានលក់ចេញស្មើនឹងអត្រាត្រឹមតែ១៩ភាគរយប៉ុណ្ណោះ។
របាយការណ៍របស់ Knight Frank បានបញ្ជាក់ថា “អត្រានៃការលក់ខុនដូថ្មីដែលបានបើកដំណើរការនៅទីក្រុងបាងកក ក្នុងឆមាសទី១ នៃឆ្នាំ២០១៩ បានធ្លាក់ចុះដល់កម្រិតទាបជាប្រវត្តិសាស្ត្រ”។
វិនិយោគិនបរទេស ក៏បានមើលកន្លែងវិនិយោគផ្សេងទៀត ឬអង្គុយលើកាបូបរបស់ពួកគេ នៅពេលប្រាក់បាតឡើងថ្លៃពេញមួយឆ្នាំ២០១៩ ដែលបានក្លាយជារូបិយប័ណ្ណមួយក្នុងចំណោមរូបិយប័ណ្ណឡើងថ្លៃបំផុតនៅលើពិភពលោក។
របាយការណ៍របស់ Knight Frank បានឱ្យដឹងថា “ការឡើងថ្លៃប្រាក់បាតធៀបនឹងប្រាក់ដុល្លារអាមេរិក និងប្រាក់យ័ន ក៏បានប៉ះពាល់ដល់តម្រូវការអចលនទ្រព្យ របស់វិនិយោគិនបរទេសផងដែរ ដែលជាហេតុធ្វើឱ្យការកក់ធ្លាក់ចុះ ក្នុងត្រីមាសទី២ឆ្នាំនេះ។ ទីផ្សារអចលនទ្រព្យ កំពុងឆ្លងកាត់រយៈពេលដ៏លំបាកមួយ ដែលតម្រូវការទាំងក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុកបានធ្លាក់ចុះ ដោយសារការដាក់កម្រិតកម្ចីអចលនទ្រព្យ ចូលជាធរមាននិងការឡើងថ្លៃប្រាក់បាត”៕