រដ្ឋសភា​ បើក​កិច្ចប្រជុំ​ដើម្បី​អនុម័ត​គម្រោង​វិនិយោគ​ថាមពល​អគ្គិសនី​ ដើរ​ដោយ​ពន្លឺ​ព្រះអាទិត្យ​ចំនួន៤​
ភ្នំពេញ​ ៖ រដ្ឋសភា​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ បាន​បន្ត​សម័យប្រជុំ​រដ្ឋសភា​លើក​ទី៣​ នីតិកាល​ទី៦​ ក្រោម​អធិបតីភាព​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​ សម្ដេច​អគ្គ​មហា​ពញា​ចក្រី​ ហេង​ សំ​រិន​ ប្រធាន​រដ្ឋសភា​ ដើម្បី​សិក្សា​ និង​អនុម័ត​ទៅលើ​ក្រុមហ៊ុន​គ្រប់គ្រង​គម្រោង​សាងសង់​ស្ថានីយ​ផលិត​អគ្គិសនី​ ដើរ​ដោយ​ថាមពល​ពន្លឺ​ព្រះអាទិត្យ​ ចំនួន៤​ ស្ថិតនៅ​ខេត្ត​ផ្សេងគ្នា​។
សម័យប្រជុំ​រដ្ឋសភា​នៅ​ត្រឹម​ព្រឹក​ថ្ងៃទី២៣​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ បាន​លើកយក​របៀបវារៈ​ចំនួន​ ៧ មក​ពិភាក្សា​ និង​អនុម័ត​ ដោយ​ក្នុង​នោះ​មាន​គម្រោង​សាងសង់​ស្ថានីយ​ផលិត​អគ្គិសនី​ចំនួន៤ដែរ​ រួមមាន​ ដូចជា​៖
១- សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ការ​អនុម័ត​យល់ព្រម​លើ​ការធានា​ទូទាត់​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ ហ្រ្គីន​ សឺ​ស្តែ​នណេ​ប៊ល​ វេន​ឈ័រ​ (ខេម​បូ​ឌា​) ឯ.ក​ សម្រាប់​គម្រោង​សាងសង់​ស្ថានីយ​ផលិត​អគ្គិសនី​ ដើរ​ដោយ​ពន្លឺ​ព្រះអាទិត្យ​ អានុភាព២០មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​ នៅ​ខេត្តស្វាយរៀង​។
២- សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ ការ​អនុម័ត​យល់ព្រម​លើ​ការ​ ធានា​ ទូទាត់​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ រ៉ា​យ ផៅ​វ័រ​ សឹប​ផ្លា​យ ឯ.ក​ សម្រាប់​គម្រោង​សាងសង់​ស្ថានីយ​ផលិត​អគ្គិសនី​ ដើរ​ដោយ​ពន្លឺ​ព្រះអាទិត្យ​ អានុភាព​ ៣០មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​ នៅ​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ​។
៣- សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ ការ​អនុម័ត​យល់ព្រម​លើ​ការធានា​ទូទាត់​ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ រ៉ា​យសិន​ អេនើ​ជី​ (ខេម​បូ​ឌា​) បាត់ដំបង​ ឯ.ក​ សម្រាប់​គម្រោង​ សាងសង់​ស្ថានីយ​ផលិត​អគ្គិសនី​ ដើរ​ដោយ​ពន្លឺ​ព្រះអាទិត្យ​ អានុភាព​ ៦០មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​ នៅ​ខេត្តបាត់ដំបង​។
៤- សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ ការ​អនុម័ត​យល់ព្រម​លើ​ការធានា​ទូទាត់​ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ ស្នេ​ថេ​ក អ៊ី​នហ្វី​នី​ត ឯ.ក​ សម្រាប់​គម្រោង​សាងសង់​ស្ថានីយ​ផលិត​អគ្គិសនី​ ដើរ​ដោយ​ពន្លឺ​ព្រះអាទិត្យ​ អានុភាព​ ៣០មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​ នៅ​ខេត្តពោធិ៍សាត់​។
ក្រៅពី​នេះ​នៅ​មាន​ សេចក្ដីព្រាង​ច្បាប់​ចំនួន៣ផ្សេងទៀត​ រួមមាន​ ៖
១- សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ ការ​អនុម័ត​យល់ព្រម​ឱ្យ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ចូល​ជាស​មា​ជិ​កនៃ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​សម្រាប់​អនុវត្ត​បទបញ្ញត្តិ​នៃ​អនុសញ្ញា​ សហប្រជាជាតិ​ស្តី​ពី​ ច្បាប់​សមុទ្រ​ ចុះ​ថ្ងៃទី១០​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ១៩៨២​ ទាក់ទង​នឹង​ការគ្រប់គ្រង​ និង​ការ​អភិរក្ស​ផល​ ស្តុក​ត្រី​ ផ្លាស់ទី​មធ្យម​ និង​ផល​ស្តុក​ត្រី​ផ្លាស់ទី​ឆ្ងាយ​។
២- សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ ការ​អនុម័ត​យល់ព្រម​លើ​ការធានា​ទូទាត់​ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ ធី​អេ​សប៊ី​ភី​ សេកុង​ ផៅ​វ័រ​ អ៊ែន​ មីនើ​រ៉ល​ ខម​ភេ​នី​ លី​មី​ធី​ត នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាធិបតេយ្យ​ប្រជាមានិត​ឡាវ​។
៣- សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ ការ​អនុម័ត​យល់ព្រម​លើ​ការធានា​ ទូទាត់​ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ សេកុង​ សឺ​មម័ល​ ផៅ​វ័រ​ ផ្លេន​ ខម​ភេ​នី​ លី​មី​ធី​ត នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាធិបតេយ្យ​ប្រជាមានិត​ឡាវ​។