ភ្នំពេញ៖ ក្រុមហ៊ុន Toyota Tsusho Corp នឹងសាងសង់រោងចក្រជួលទី ២ នៅកម្ពុជាដើម្បីគាំទ្រដល់អាជីវកម្មជប៉ុនដែលកំពុងពង្រីកខ្លួនចូលទៅទីផ្សារថៃដែលនៅជិតខាង។
ក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធ Techno Park Poi Pet Pvt Co របស់ក្រុមហ៊ុន Toyota Tsusho បានចុះកិច្ចសន្យាជាមួយក្រុមហ៊ុន Sanco Cambo Investment Group Co ដែលប្រតិបត្តិការតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសនៅប៉ោយប៉ែត។
នៅទីប្រជុំជនចម្ងាយ ៤ ម៉ោងពីទីក្រុងបាងកក ផ្ទះពាណិជ្ជកម្មជប៉ុនបានចាប់ផ្តើមសាងសង់រោងចក្រជួលទំហំ ៨,០០០ ម៉ែត្រការ៉េដែលមានឈ្មោះថា Techo Park នៅលើផ្ទៃដីប្រមាណ ១៦,០០០ ម៉ែត្រការ៉េនៅខែនេះហើយការបញ្ចប់នៅខែ សីហា ឆ្នាំ ២០២០។ ចំនួនទឹកប្រាក់នៃការវិនិយោគនៅក្នុងគម្រោងនេះមិនបានបង្ហាញទេ។
លោក Naoto Sugita អនុប្រធានគ្រប់គ្រងតំបន់ Techno Park បានប្រាប់កាសែត NNA របស់ជប៉ុនថា ក្រុងប៉ោយប៉ែតដែលមានព្រំប្រទល់ជាប់នឹងប្រទេសថៃបានក្លាយជាមូលដ្ឋានមួយដែលក្រុមហ៊ុនផលិតរបស់ជប៉ុនផ្ទេរផ្នែកខ្លះនៃដំណើរការផលិតកម្មរបស់ពួកគេពីប្រទេសថៃដែលពួកគេកំពុងប្រឈមនឹងបញ្ហាដូចជាការដំឡើងប្រាក់ឈ្នួល និងការគ្រប់គ្រងការងារ។ រោងចក្រជួលនេះក៏នឹងផ្តល់ជូននូវសេវាកម្មដូចជាបុគ្គលិក អប់រំ ដឹកជញ្ចូន ការឈូសឆាយគយ។
ក្រុមហ៊ុន Toyota Tsusho ក៏នឹងពិចារណាសាងសង់រោងចក្រជួលមួយផ្សេងទៀតដោយផ្អែកលើតម្រូវការ។នៅក្នុងតំបន់តែមួយ ក្រុមហ៊ុន Toyota Tsusho បានសាងសង់រោងចក្រជួលដំបូងនៅឆ្នាំ ២០១៦ ដែលមានក្រុមហ៊ុនចំនួន ៥ ចូលរួមក្នុងការផលិតគ្រឿងបន្លាស់រថយន្ត គ្រឿងអេឡិចត្រូនិច ផលិតផលដែកក្នុងចំណោមរបស់ផ្សេងទៀតដែលបច្ចុប្បន្នកំពុងដំណើរការ៕