សម្តេច​តេជោ​ចង់​ឲ្យ​មាន​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​កាន់តែ​ច្រើន​ថែមទៀត​នៅ​តាម​ព្រំដែន​វៀតណាម​
​ភ្នំពេញ​ ៖ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​មានប្រសាសន៍​ចង់ឱ្យ​មាន​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​កាន់តែ​ច្រើន​ថែមទៀត​នៅ​តាម​បន្ទាត់​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-វៀតណាម​ ខណ:បច្ចុប្បន្ន​មាន​តិចតួច​ប៉ុណ្ណោះ​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ បាន​មានប្រសាសន៍​បែបនេះ​ នៅក្នុង​ពិធីសម្ពោធ​ផ្សារ​ដោះដូរ​ទំនិញ​កម្ពុជា​-វៀតណាម​ (ផ្សារ​គំរូ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​នា​ថ្ងៃទី២៤​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩​)។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ បន្ត​ថា​ ការ​ធ្វើបែប​នេះ​គឺ​ប្រែក្លាយ​ខ្សែបន្ទាត់​ព្រំដែន​ទៅជា​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ ពាណិជ្ជកម្ម​ សេដ្ឋកិច្ច​ និង​សន្តិភាព​ ព្រមទាំង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ជាមួយ​ប្រទេស​ជាប់​ព្រំដែន​ទាំងអស់​។
សម្តេច​បន្ត​ថា​ “ចឹង​ទេ​ យើង​ត្រូវ​បង្កើន​ល្បឿន​ការអភិវឌ្ឍន៍​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ឱ្យ​បាន​កាន់តែ​ច្រើន​ ដែល​បច្ចុប្បន្ន​មានតែ២កន្លែង​គឺ​ នៅ​ខេត្តស្វាយរៀង​ ក្រុង​បាវិត​ មាន​រោងចក្រ​ជាច្រើន​ នៅ​ទីនោះ​ ហើយ​នៅ​ទីនេះ​(ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ​) មាន​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ និង​ផ្សារ​គំរូ​មួយទៀត​”។
សម្តេច​បន្ត​ថា​ “ខ្ញុំ​ចង់បាន​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​មាន​ច្រើន​ទៀត​ ដែល​ធ្វើ​នៅ​តាម​ព្រំដែន​កម្ពុជា​វៀតណាម​ ដែល​អាច​ទាក់ទាញ​អ្នក​វិនិយោគ​វៀតណាម​ក៏ដូចជា​អ្នក​វិនិយោគ​ផ្សេងទៀត​ មក​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​យើង​ក្នុង​ការនាំចេញ​ ដែល​វា​នឹង​ក្លាយជា​ទីផ្សារ​របស់​យើង​។ ប្រជាពលរដ្ឋ​របស់​យើង​ពិតជា​ត្រូវការ​ទីផ្សារ​ បើ​អាច​យើង​ខិតខំ​ធ្វើ​ទៅ​បាន​ចំពោះ​ការ​កែ​ឆ្នៃ​ផលិតផល​យើង​ទៅជា​ផលិតផល​សម្រេច​ទើប​នាំចេញ​ នោះ​ពិតជា​ប្រពៃ​”។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​ស្នើ​ឱ្យ​វៀតណាម​បញ្ជាទិញ​ទំនិញ​របស់​កម្ពុជា​ឱ្យ​បាន​កាន់តែ​ច្រើន​ ខណ:កម្ពុជា​មានមុខ​ទំនិញ​ជាច្រើន​ដែល​អាច​ផ្គត់ផ្គង​នៅក្នុង​ប្រទេស​វៀតណាម​។ ម្យ៉ាងទៀត​ការនាំចូល​ទំនិញ​របស់​វៀតណាម​មក​កម្ពុជា​ក៏​មាន​ច្រើន​ ចំណែក​ទំនិញ​របស់​កម្ពុជា​ទៅកាន់​ប្រទេស​វៀតណាម​នៅ​មានកម្រិត​តិចតួច​នៅឡើយ​”៕