ទំហំ​វិនិយោគ​អចលនទ្រព្យ​នៅ​សឹង្ហ​បូរី​ដាំ​ក្បាល​ចុះ ៣១​,៨ភាគរយ​នៅ​ឆ្នាំនេះ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ដោយ​មើលឃើញ​ពីទី​ផ្សារ​លក់​ធ្លាក់ចុះ​ ទំហំ​វិនិយោគ​អចលនទ្រព្យ​សរុប​នៅ​សឹង្ហ​បូរី​ធ្លាក់ចុះ៣១​,៨ភាគរយ​ និង​មានតម្លៃ២២​,៨៣​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃទី​ ១៣​ ធ្នូ​ ដែល​ជា​កម្រិតទាប​បំផុត​ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ២០១៦​។
ទោះបី​មានការ​ធ្លាក់ចុះ​ក៏ដោយ​ ក៏​ CBRE​ នៅតែ​ចាត់ទុក​ប្រតិបត្តិ​ការ​អចលនទ្រព្យ​របស់​ប្រទេស​សឹង្ហ​បុរី​នៅ​ឆ្នាំនេះ​ថា​ គួរ​អោយ​គោរព​ ដោយសារ​ប្រតិបត្តិ​ការដែល​មាន​ទំហំ​ធំ​ដែល​បាន​ដាក់បញ្ចូល​ ដូចជា​គម្រោង​ Mapletree​ Business​ City​ II​, Duo​ និង ៣០​ Raffles​ Place​ (ពីមុន​ហៅថា​ Chevron​ House​)។
លំនៅ​ដ្ឋាន​ជា​វិស័យ​នាំមុខ​គេ​ ដែល​បាន​ជំរុញ​ទំហំ​វិនិយោគ​នៅ​ឆ្នាំនេះ​ ដែល​ស្មើនឹង ៣២​,១ភាគរយ​នៃ​ទំហំ​ទុន​វិនិយោគ​សរុប​។ នេះ​បណ្តាល​មក​ពី​ការ​លក់​ជា​សាធារណៈ​ នៃ​តំបន់​ដី​លក់​របស់​រដ្ឋ​ភិបាល​ចំនួន៩ ​(GLS​) ។
ទោះ​យ៉ាងណា​ក្រុមហ៊ុន​ CBRE​ មិន​រំពឹង​ថា​ និន្នាការ​នេះ​នឹង​បន្ត​ ដោយ​ពិចារណា​លើ​ការបង្កើត​ស្តុក​លំនៅ​ដ្ឋាន​ដែល​មិនទាន់​លក់​នោះ​ទេ​។ រដ្ឋាភិបាល​ក៏បាន​កាត់បន្ថយ​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ដី​ សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​លំនៅ​ដ្ឋាន​ក្រោម​ឆមាស​ទី១​ នៃ​កម្មវិធី​តំបន់​លក់​របស់​រដ្ឋ​ភិបាល​ឆ្នាំ២០២០​៕