មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ទី៦បើក​សម្ពោធ​ជា​ផ្លូវការ​នៅ​ទីក្រុង​គុន​មិញ​
ប្រទេស​ចិ​នៈ​ មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ទី៦​ នៅ​ទីក្រុង​គុន​មិញ​ ខេត្ត​យូ​ណាន​ នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ ត្រូវ​បាន​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវ​ នៅ​ថ្ងៃទី២៧​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩​ ក្រោម​អធិបតីភាព​លោ​កយឹម​ ឆៃ​លី​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ជា​ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ស្តារ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ កសិកម្ម​ និង​ជនបទ​។
ចូលរួម​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​នោះ​ លោក​ យឹម​ ឆៃ​លី​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ គឺជា​កន្លែង​សម្រាប់​ផ្សព្វផ្សាយ​ និង​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​ និង​ធុរកិច្ច​ ពី​បរទេស​មកកាន់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ តាមរយៈ​ការ​ដាក់​តាំង​បង្ហាញ​គំរូ​ផលិតផល​សក្ដានុពល​កម្ពុជា​ និង​ឯកសារ​នានា​ ដែល​ទាក់ទង​នឹង​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ វិនិយោគ​ វប្បធម៌​ និង​ទេសចរណ៍​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ជូន​ដល់​វិនិយោគិន​ ធុរជន​ និង​ប្រជាជន​ចិន​ ដើម្បី​ស្វែងយល់​ពី​ឱកាស​ធុរកិច្ច​ វិនិយោគ​ និង​មក​ទស្សនា​ប្រទេស​កម្ពុជា​។
លោក​បន្ត​ថា​ “ការ​បើក​មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ប្រចាំ​នៅ​ទី​ក្រុង​ធំៗ​នៃ​ប្រទេស​ចិន​ ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​មួយ​សម្រាប់​ជំរុញ​ពាណិជ្ជកម្ម​ វិនិយោគ​ ទេសចរណ៍​ និង​វប្បធម៌​”។លោក​បន្ត​ថា​ វា​នឹង​ក្លាយជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ ដែល​ជា​ចំណុចប្រសព្វ​នៃ​ព័ត៌មាន​ ដែល​វិនិយោគិន​ ធុរជន​ និង​ប្រជាជន​ចិន​អាច​ទទួល​បាន​ដោយ​ផ្ទាល់​ និង​នៅ​ជិត​ដៃ​ ដើម្បី​ស្វែងយល់​ឲ្យបាន​ស៊ីជម្រៅ​ ពី​ផលិតផល​នាំចេញ​សក្ដានុពល​ បរិយាកាស​ធុរកិច្ច​ និង​វិនិយោគ​ ក៏ដូចជា​វប្បធម៌​ និង​ទិសដៅ​ទេសចរណ៍​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ក្នុង​គោលបំណង​ទាក់ទាញ​ទាំង​ពាណិជ្ជករ​ វិនិយោគិន​ និង​ទេសចរណ៍​មកកាន់​ប្រទេស​កម្ពុជា​។
លោក​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ បាន​សម្តែង​សុទិដ្ឋិនិយម​ថា​ មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​នៅ​ទីក្រុង​គុន​មិញ​ ក៏ដូចជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ដទៃទៀត​ នឹង​ជួយ​លើកកម្ពស់​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​ រវាង​កម្ពុជា​ និង​ចិន​ ក៏ដូចជា​ជំរុញ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​ឲ្យ​កើនឡើង​ជាលំដាប់​។ ជាក់ស្ដែង​នៅ​ឆ្នាំ២០១៨​ យើង​សម្រេច​បាន​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​សរុប​ចំនួន៦​,៥ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ កើនឡើង១៥​% បើ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ២០១៧​ ដែល​មានតម្លៃ​ត្រឹមតែ៥​,៦ពាន់​លាន​ដុល្លារ​។
ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ដែរ​ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​សរុប​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ នឹង​កើនឡើង​ដល់​ចំនួន៨​,២ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ស្មើនឹង​កំណើន​ចំនួន២៧​%ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ២០១៨​។
លោក​ ប៉ាន​ សូរ​ស័ក្ដិ​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា​ មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ នៅ​ទីក្រុង​គុន​មិញ​ ដែល​ជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ទី៦​ ដោយ​កម្ពុជា​បាន​បើក​មជ្ឈមណ្ឌល​បែបនេះ​ ចំនួន​ប្រាំ​រួចមក​ហើយ​នៅ​ទីក្រុង​ក្វាង​ចូវ​ ហាយ​នីង​ ស៊ី​អាន​ ហុងកុង​ និង​យាន​ថាយ​។
លោក​បន្ត​ថា​ ជាមួយនឹង​មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម​ទាំង​ប្រាំមួយ​ ក៏ដូចជា​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ ដែល​កម្ពុជា​មាន​រួចមក​ហើយ​ជាមួយនឹង​ចិន​ កម្ពុជា​ និង​ចិន​ ក៏​នឹង​ពិនិត្យ​លទ្ធភាព​ដើម្បី​ឈាន​ទៅដល់​ការចរចា​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​ សេរី​ទ្វេភាគី​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២០​ ខាងមុខ​ ដោយ​ទាំងអស់​នេះ​ នឹង​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ពាណិជ្ជកម្ម​ឲ្យ​កាន់តែ​រឹងមាំ​ ក៏ដូចជា​បង្កើត​នូវ​ផលប្រយោជន៍​ទៅវិញទៅមក​ ជូន​ប្រជាជន​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​៕