ភ្នំពេញ៖ រដ្ឋាភិបាលគ្រោងអនុវត្តពន្ធលើប្រាក់ចំណូលនិងពន្ធអាកនានា ទាក់ទិននឹងសកម្មភាព កាត់ដេរ និងតម្រឹម” របស់គម្រោងវិនិយោគមាន លក្ខណសម្បត្តិគ្រប់គ្រាន់។
លោក ឆាយ ជាហេងអនុប្រធាននាយកដ្ឋានគ្រប់គ្រងអ្នកជាប់ពន្ធធំនៃអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ បានឱ្យដឹងនៅក្នុង វេទិកាពន្ធដារកាលពីថ្ងៃទី ២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០១៩ ម្សិលមិញនេះ ថា ការរៀបចំវេទិកាពន្ធដារនៅពេលនេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងដើម្បីជំរុញ និងពង្រឹងកាតព្វកិច្ចសារពើពន្ធ សម្រាប់សហគ្រាសគម្រោងវិនិយោគមានលក្ខណសម្បត្តិគ្រប់គ្រាន់ ឱ្យបំពេញកាតព្វកិច្ច សារពើពន្ធរបស់ខ្លួនបានត្រឹមត្រូវស្របតាមច្បាប់ និង បទប្បញ្ញត្តិស្តីពីពន្ធដារ ចៀសវាងនូវកំហុសឆ្គងដោយប្រការ ណាមួយ ដែលអាចរងនូវការផាកពិន័យឬទោសទណ្ឌនានា។
លោកបន្តថា វេទិកានាព្រឹកនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងនៅក្នុងបរិបទនៃការកែទម្រង់ស៊ីជម្រៅ លើគ្រប់វិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងជាពិសេសឆ្លើយតបទៅនឹងយុទ្ធសាស្ត្រកៀរគរចំណូល ២០១៥២០២៣ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលមានគោលនយោបាយមិនបង្កើនអត្រាពន្ធ ឬបង្កើតពន្ធថ្មីដោយត្រូវពង្រឹងច្បាប់និងបទប្បញ្ញត្តិស្តីពីពន្ធដារមានស្រាប់ និងពង្រឹងការគ្រប់គ្រងប្រមូលចំណូលពន្ធឱ្យអស់សក្តានុពល។
លោកអនុប្រធានបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ បានធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធពន្ធដារជាច្រើនដែលមានដូចជា ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការបង្វិលសងអាករលើតម្លៃបន្ថែមតាមអនឡាញ (E-VAT System) ដែលទើបដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនៅពាក់កណ្តាលឆ្នាំ២០១៩ និងនាពេលដ៏ខ្លីខាងមុខនេះ អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារនឹងដាក់ឱ្យដំណើរការប្រព័ន្ធដាក់លិខិតប្រកាសពន្ធ តាមអនឡាញ (E-Filing) នៅឆ្នាំ២០២០ ក្នុងគោលបំណងសម្រួលដល់អ្នកជាប់ពន្ធក្នុងការដាក់លិខិតប្រកាសពន្ធឱ្យកាន់តែមានភាពងាយស្រួល កាត់បន្ថយពេលវេលា និងស្របតាមរបត់នៃបច្ចេកវិទ្យាសម័យទំនើបនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។
លោកបន្ថែមថា ជាក់ស្តែង នាយកដ្ឋានគ្រប់គ្រងអ្នកជាប់ពន្ធធំបានសហការរៀបចំវេទិកានេះឡើងក្នុងគោលបំណងផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់ក្រុមហ៊ុន-សហគ្រាសដែលជាសមាជិកសមាគមស្បែកជើងកម្ពុជា (CFA) ឱ្យអនុវត្តមានតម្លាភាពប្រសិទ្ធភាព និងស័ក្ដិសិទ្ធិភាព ស្របតាមច្បាប់និងបទប្បញ្ញត្តិស្ដីពីពន្ធដារ ក្នុងគោលដៅប្រមូលចំណូលពន្ធឱ្យបានគ្រប់ និងលើសផែនការដែលកំណត់ដោយច្បាប់៕