ភ្នំពេញៈ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងទេសចរណ៍ ស្នើវិនិយោគិនចិនឲ្យសម្លឹងឱកាសវិនិយោគនៅកម្ពុជា ជាពិសេសលើវិស័យទេសចរណ៍ក្នុងតំបន់សំខាន់ៗរបស់កម្ពុជា។
លោកស្រីហ៊ុន ដានី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងទេសចរណ៍ជំរុញបែបនេះនៅក្នុងពិភាក្សាការងារជាមួយវិនិយោគិនចិនសំខាន់ៗ និងភ្នាក់ងារទេសចរណ៍ចិនជាច្រើនរូប ក្នុងគោលបំណងជំរុញឱ្យមានកំណើនវិនិយោគចិន ចូលមកកម្ពុជាបន្ថែមទៀត ពិសេសក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ខណ:លោកស្រីបានបំពេញបេសកកម្មនៅទីក្រុង SANYA ខេត្តហៃណាន ប្រទេសចិន ពីថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៩ ដល់ថ្ងៃទី០១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២០។
លោកស្រីបានលើកបង្ហាញ ពីឱកាសវិនិយោគសំខាន់ៗនៅកម្ពុជា ពិសេសក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ស្របពេលដែលចំនួនភ្ញៀវទេសចរចិនទៅកម្ពុជា នៅតែបន្តមានកំណើន។
លោកស្រីបានស្នើបន្ថែមទៅក្រុមវិនិយោគិនចិន ឲ្យសម្លឹងឱកាសវិនិយោគនិងចាប់អារម្មណ៍ចំពោះគោលដៅទេសចរណ៍ថ្មីៗរបស់កម្ពុជា ដូចជា ខេត្តកំពត ខេត្តតំបន់ភូមិភាគឦសាន និងខេត្តកំពង់ធំ ដែលនៅទីនោះមានប្រាសាទសំបូរព្រៃគុក ជាសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោក ដូចប្រាសាទអង្គរវត្តផងដែរ។
លោកស្រីក៏បានចាប់អារម្មណ៍ចំពោះឱកាសវិនិយោគមួយទៀត គឺការបង្កើតកញ្ចប់ទស្សនកិច្ចតាមនាវា (Cruise Tourism) រវាងខេត្តហៃណាន និងខេត្តព្រះសីហនុនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងនាពេលអនាគត ដែលនឹងមានការតភ្ជាប់ទៅកំពង់ផែទឹកជ្រៅ នៅខេត្តកំពតមួយទៀតដែលកំពុងសាងសង់។
ក្រុមអ្នកវិនិយោគចិន បានសាទរចំពោះការលើកឡើងរបស់លោកស្រី ហើយពួកគាត់បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា អ្នកវិនិយោគចិនទាំងអស់ មិនខ្លាចរអារនឹងចាប់យកឱកាសវិនិយោគនៅកម្ពុជាឡើយ ដោយសារពួកគេសុទ្ធតែបានសម្លឹងឃើញនូវ ៣ចំនុចសំខាន់ដែលកម្ពុជា រួមមាន ទី១៖ កម្ពុជាជាប្រទេស កំពុងអភិវឌ្ឍដែលជាលក្ខខណ្ឌ បង្កបរិយាកាសយ៉ាងប្រសើរដល់ការវិនិយោគពីបរទេស។ ទី២ ស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាល្អប្រសើរ និងទី៣ កម្ពុជាមានសុខសន្តិភាព និងសេ្ថរភាពនយោបាយល្អ បើធៀបនឹងប្រទេសជិតខាងក្នុងតំបន់ ក៏ដូចជាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍដទៃទៀត។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងទេសចរណ៍បានបង្ហាញថា ក្នុងរយៈពេល១០ខែ ដើមឆ្នាំ២០១៩ ចំនួនភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ ដែលមកទស្សនាព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មានចំនួនប្រមាណ៥,២៩៦,០៨៨នាក់ កើនឡើង៩.៧% ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០១៨។ ក្នុងនោះភ្ញៀវទេសចរជនជាតិចិនឈរនៅលេខរៀងទី១ (ស្មើនឹង២,០២៦,៥០២នាក់ កើនឡើងប្រមាណ២៤.៤% និងស្មើនឹង៣៨.៣% នៃចំណែកទីផ្សារសរុប) ក្នុងចំណោមចំណែកទីផ្សារទេសចរនាំមុខគេទាំង១០៕