ភ្នំពេញៈ ក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូនបាន និងកំពុងពិនិត្យលើផែនការអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថ្នាក់ក្រោមជាតិ និងផែនការថ្នាក់ជាតិដែលបានស្នើឡើងពីមន្ទីរសាធារណៈការគ្រប់ខេត្ត និងពីអគ្គនាយកដ្ឋាននីមួយៗ និងសម្ពោធដាក់ឱ្យដំណើរការដើម្បីដាក់ជូនថ្នាក់ដឹកនាំឯកភាព និងសម្រេចទៅលើគម្រោងអទិភាពនៅក្នុងឆ្នាំ២០២០នេះ។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន លោកគង់ វិមានបានឱ្យដឹងថ្ងៃទី ៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០១៩នេះថា ជារៀងរាល់ឆ្នាំក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនតែងតែរៀបចំធ្វើផែនការលើកគម្រោង និងថវិកា ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ និងថែមទាំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ សម្រាប់គម្រោងសម្ពោធបើកការដ្ឋានស្ថាបនា និងសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ ដែលបានសាងសង់រួចហើយ នូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមានច្រើននៅក្នុងឆ្នាំ ២០២០នេះ។ លោកថា “តាមផែនការសម្រាប់ឆ្នាំ២០២០នេះ យើងមានគម្រោងសាងសង់ផ្លូវថ្មីមួយចំនួនទៀត នឹងដាក់សម្ពោធឱ្យប្រើប្រាស់នូវផ្លូវជាតិមួយចំនួនទៀត ដែលបានសាងសង់រួចរាល់ជាស្ថាពរ”។ លោកបន្តថា “ ក្រសួងកំពុងពិនិត្យមើលលទ្ធភាពជាក់ស្តែងទៅលើផ្លូវដែលបានរៀបចំរួចហើយ ដើម្បីអញ្ជើញថ្នាក់ដឹកចូលរួមសម្ពោធ និងដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ”។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោកគង់ វិមាន មិនបានបង្ហាតួលេខនៃគម្រោង ដែលគ្រោងនឹងសម្ពោធដាក់ឱ្យដំណើរការ និងសម្ពោធបើករដ្ឋាននូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនោះទេ ដោយឱ្យរងចំាទទួលព័ត៌មានពិស្តារ នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំបូកសរុបលទ្ធផលឆ្នាំ២០១៩ និងលើកទិសដៅឆ្នាំ២០២០។
លោកទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន ធ្លាប់បានលើកឡើងកាលពីកន្លងមកនេះថា នៅដើមឆ្នាំ២០២០មានគម្រោងសម្ពោធដាក់ឱ្យដំណើរការផ្លូវជាតិលេខ២១A និងបើករដ្ឋាស្ថាបនាធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងវិញ នូវផ្លូវជាតិលេខ២ព្រមទាំងមានគម្រោងធំៗជាច្រើនផ្សេងទៀត៕