រោងចក្រ សហគ្រាសរបស់ប្រទេសចិនជាង៧០០កំពុងវិនិយោគនៅកម្ពុជា
​ភ្នំ​ពេញៈ​ ​ជាមួយនឹង​កំណើន​នៃ​ការ​វិនិយោគ​ ​ដោយ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​យ៉ាងច្រើន​រហូត​ជាង១០០០ក្រុមហ៊ុន​ ​រួម​ទាំង​សហគ្រាស​ ​និង​រោងចក្រ​នៅ​កម្ពុជា​ ​ដែល​មាន​ទំហំ​សរុប​ជាង៣៥០០លាន​ដុល្លារ​ ​វត្តមាន​ក្រុមហ៊ុន​ចិន​មាន​រហូត​ច្រើនជាង៧០០​ ​កំពុង​ដំណើរការ​ ​ខណៈ​ដែល​គ​ម្រោ​ង​ថ្មី​ៗ​ជាច្រើន​ទៀត​កំពុង​ត្រៀមខ្លួន​ចូល​មក​បន្ត​ទៀត​។​ ​
​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ​វត្តមាន​រោងចក្រ​ជាង៧០០​ ​ក្នុងចំណោម​ជាង១០០០រោងចក្រ​ ​ជា​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ ​កំពុងតែ​ប្រតិបត្តិ​ការ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​ដោយ​បាន​ផ្តល់​ការងារ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​រាប់​សិប​ម៉ឺន​នាក់​។​
​អនុប្រធាន​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ​លោក​ឧកញ៉ា​លឹម​ ​ហេង​ ​បាន​មានប្រសាសន៍​បង្ហាញ​ពី​ការ​សាទរ​ ​ទៅ​នឹង​កំណើន​នៃ​ចំនួន​ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ ​ដែល​កំពុងតែ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​យ៉ាង​លើសលប់​នៅពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​។​ ​
​លោក​ឧកញ៉ា​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​“​យើង​សាទរ​ជាមួយនឹង​វត្ត​បណ្តា​ក្រុមហ៊ុន​ ​ដែល​មក​វិនិយោគ​ ​និង​បណ្តាក់​ទុន​ធ្វើជំនួញ​នៅ​កម្ពុជា​ទាំងអស់​ ​ដោយ​មិន​ប្រកាន់​និន្នាការ​ឬ​សញ្ជាតិ​ណាមួយ​នោះ​ទេ​”​។​ ​
​ដោយឡែក​សម្រាប់​ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ ​ដែល​កំពុងតែ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ ​យើង​ទទួលស្គាល់​ថា​ពិ​ជា​មាន​កំណើន​យ៉ាងច្រើន​។​ ​
​លោក​ឧកញ៉ា​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ ​“​នៅពេល​មាន​កំណើន​ក្រុ​ហ៊ុន​អន្តរជាតិ​ ​ចូល​មក​កម្ពុជា​កាន់តែ​ច្រើន​ ​យើង​ទទួល​បាន​ប្រយោជន៍​ក៏​កាន់តែ​ច្រើន​ ​ដែល​ក្រៅពី​ទទួល​បាន​ចំណូល​សម្រាប់​ជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ ​យើង​ក៏​ទទួល​បាន​នូវ​បទពិសោធន៍​ ​បច្ចេកទេស​ ​និង​ចំណេះដឹង​ ​ជំ​នាញ​ថ្មី​ៗ​បន្ថែម​ទៀត​ ​ដែល​ទាំងអស់​នេះ​សុទ្ធតែ​ជា​ចំណុច​ល្អ​ដែល​យើង​ទទួល​បាន​បន្ថែម​”​។​ ​លោក​ឧកញ៉ា​បន្ត​ថា​ ​“​សម្រាប់​វត្តមាន​ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ ​នៅ​កម្ពុជា​ ​តាមរយៈ​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ​បាន​ធ្វើការ​មួយចំនួន​ជាមួយ​សមាគម​អ្នក​វិនិយោគ​ចិន​នៅ​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​ ​ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាងណា​អាច​ធានា​ ​និង​សម្រួល​ភាព​ងាយស្រួល​ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​”​។​ ​
​រយៈ​តាមរយៈ​នៃ​កិច្ច​ទំនាក់ទំនង​រវាង​ចិន​ ​និង​កម្ពុជា​បានសម្រេច​នូវ​សមិទ្ធផល​ជាច្រើន​ដូចជា​កាលពី​ឆ្នាំ២០១៨​ ​ទំហំ​វិនិយោគ​ចិន​នៅ​កម្ពុជា​មាន​ទឹកប្រាក់​រហូតដល់​ទៅ៦ពាន់​លាន​ដុល្លា​ ​ខណៈ​ដែល​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ​ចិន​ ​មាន​ចំនួន​ជាង៧ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ​។​ ​
ដោយឡែក​ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៩កន្លង​ ​ទៅ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា​-​ចិន​ ​សម្រេច​បាន​ជិត​ ​៧ពាន់​លាន​ដុល្លា​ ​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​ចិន​បាន​ផ្តល់​កូតា​នាំ​អង្ករ​ពី​កម្ពុជា​ ​ចំនួន៤០ម៉ឺន​តោន​។​ ​
​យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់ក្រ​សួង​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​បាន​បង្ហាញថា​ ​ជាមួយនឹង​កិច្ច​ទំនាក់ទំនង​យ៉ាង​ជិតស្និទ្ធ​ ​រវាង​ប្រទេស​ទាំង២​ ​កម្ពុជា​បាន​បង្កើត​មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម​ចំនួន៤​ ​នៅ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ ​ដូចជា​ ​នៅ​ទីក្រុង​ក្វាង​ចូវ​ ​នៅ​ទីក្រុង​ហាយ​នីង​ ​នៅ​ទីក្រុង​ស៊ី​អាន​ ​និង​ប្រចាំ​នៅ​ទីក្រុង​ហុងកុង​។​ ​
​មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម​ទាំងអស់​នោះ​ ​ជាទី​តាំង​សម្រាប់​ដាក់​តាំង​បង្ហាញ​ ​និង​ផ្សព្វផ្សាយ​រក​ទីផ្សារ​ ​សម្រាប់​ផលិត​ផល​សក្តា​នុ​ពល​កម្ពុជា​ ​ដូចជា​ ​អង្ករ​ ​ម្រេច​ ​ស្ករត្នោត​ ​អំបិល​ ​កាហ្វេ​ ​ទឹក​ផ្លែឈើ​ ​ស្រា​បៀរ​ ​គ្រាប់ស្វាយ​ចន្ទី​ ​ដំណាប់​ផ្លែឈើ​ ​ក្រមា​ ​វត្ថុ​អនុស្សាវរីយ៍​ ​និង​សៀវភៅ​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​វិនិយោគ​ ​និង​ទេសចរណ៍​។​ ​
​ការ​ចាប់ផ្តើម​ចរចា​ ​លើ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​សេរី​ទ្វេភាគី​កម្ពុជា​-​ចិន​ ​នឹង​ជួយ​ដល់​ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​សេដ្ឋកិច្ច​ ​និង​បើក​ច្រក​ទីផ្សារ​បន្ថែម​ទៀត​សម្រាប់​ទំនិញ​ ​និង​សេវា​របស់​កម្ពុជា​ ​ដែល​នេះ​ជាគោល​ដៅ​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​ ​នៃ​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​ចតុកោណ​ដំណាក់កាល​ទី៤​។​ ​
​ការពង្រីក​បាន​នូវ​ទីផ្សារ​នាំចេញ​ ​ដែល​មាន​លក្ខណៈ​អ​ចិន្​រ្តៃយ៍​ ​នឹង​រួមចំណែក​យ៉ាង​សំខាន់​ ​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​អធិបតេយ្យ​ភាពជា​តិ​ ​និង​ឯករាជ្យ​ភាព​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ពី​ការពឹងផ្អែក​តែ​ទៅលើ​ភាព​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​ ​ដែល​មាន​លក្ខណៈ​បណ្តោះអាសន្ន​។​
​ ​មិន​តែប៉ុណ្ណោះ​ ​វា​នឹង​ជួយ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ ​អាច​ឈាន​ទៅ​សម្រេច​បាន​នូវ​ចក្ខុវិស័យ​ ​និង​ទទួល​បាន​ឋានៈ​ ​ជា​ប្រទេស​ចំណូល​មធ្យម​កម្រិតខ្ពស់​ក្នុង​ឆ្នាំ២០៣០​ ​និង​ជា​ប្រទេស​ចំណូល​ខ្ពស់​ក្នុង​ឆ្នាំ២០៥០​៕​