សហរដ្ឋអាមេរិកនឹងបន្តពង្រឹងនិងពង្រីកកិច្ចសហការលើវិស័យសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូននៅកម្ពុជា
​ភ្នំពេញ​៖​ ​ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​សហរដ្ឋអាមេរិក​បាន​អះអាង​ថា​ ​បាន​បង្ហាញ​ចំណាប់​អារម្មណ៍​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​ ​និង​ពង្រីក​កិច្ចសហការ​លើ​វិស័យ​សាធារណៈ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ ​ជាពិសេស​លើ​គម្រោង​នានា​ ​ដែល​សហរដ្ឋអាមេរិក​អាច​ចូលរួម​ចំណែក​ ​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ ​និង​ការ​កសាង​សមត្ថភាព​កម្ពុជា​ឱ្យ​ឆ្ពោះទៅ​រក​ភាព​រីកចម្រើន​មួយ​កម្រិត​ទៀត​។​
​លោក​ ​Patrick​ ​Murphy​ ​ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​សហរដ្ឋអាមេរិក​ប្រចាំ​កម្ពុជា​ ​អះអាង​បែបនេះ​ ​នៅក្នុង​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​ ​លោក​ស៊ុន​ ​ចាន់​ថុល​ទេស​រដ្ឋមន្រ្តី​ ​រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងសាធារណការ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​កាលពី​ថ្ងៃទី១០​ ​ខែមករា​ ​ម្សិលមិញ​នេះ​។​ ​
​លោក​ ​Patrick​ ​បាន​សម្តែង​ការ​ទរ​ចំពោះ​ការ​រីកចម្រើន​ ​លើ​វិស័យ​សាធារណៈ​ការ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​របស់​កម្ពុជា​ ​ក្នុងរយៈពេល​កន្លងមក​នេះ​ ​ដែល​ជំរុញ​ឱ្យ​មានការ​ដឹកជញ្ជូន​កាន់តែ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​។​
​លោក​ស៊ុន​ ​ចាន់​ថុល​ ​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​ ​និង​ដឹក​ជ​ញ្ជូ​បាន​បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ ​និង​បាន​បង្ហាញ​ភាព​រីករាយ​ស្វាគមន៍​ចំពោះ​កិច្ចសហការ​ជាមួយ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ​ទាក់ទង​នឹង​គម្រោង​នានា​ក្នុង​ពេល​អនាគត​ ​ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​សាធារណការ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​នៅ​កម្ពុជា​ឲ្យ​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​។​ ​
​លោក​បន្ត​ថា​ ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់ក្រ​សួង​ ​ដែល​ទទួល​បាន​នូវ​សមិទ្ធផល​សំ​ខាន់​ៗ​ដែល​សម្រេច​បាន​និង​កំពុង​បន្ត​ ​ព្រមទាំង​ទិសដៅ​ការងារ​នា​ពេល​អនាគត​របស់ក្រ​សួង​ ​ក្រោម​គំ​និ​ត​ផ្តូច​ផ្ដើម​កំណែ​ទម្រង់​ថ្មី​ៗ​ ​ផ្សារភ្ជាប់​ទៅ​នឹង​ការប្រើ​ប្រាស់​យន្តការ​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ ​ដើម្បី​សម្រួល​ដល់​ការ​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​។​ ​
​ជាមួយគ្នា​នេះ​ដែរ​ ​លោក​ទេស​រដ្ឋមន្រ្តី​បាន​សម្តែង​នូវ​ការ​កោតសរសើរ​ផង​ដែរ​ពី​ឆ​ ​ន្ទៈ​ដ៏​មោះមុត​របស់​ ​លោក​ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​ ​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​និង​ពង្រីក​ទំនាក់ទំនង​ទ្វេភាគី​ ​និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ល្អ​រវាង​កម្ពុជា​ ​និង​សហរដ្ឋអាមេរិក​៕​