គម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាជំនួយរបស់កូរ៉េធំៗចំនួន២គ្រោងបើកសម្ពោធឱ្យប្រើប្រាស់នៅក្នុងឆ្នាំនេះ
​ភ្នំ​ពេញៈ​ ​រដ្ឋាភិបាល​តា​រយៈ​ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ ​គ្រោង​បើក​សម្ពោធ​ឱ្យ​ដំណើរការ​ ​នូវ​គម្រោង​ហេ​ដ្ឋា​រចនា​សម្ព័ន្ធ​ធំៗ​ចំនួន២​ ​ដែល​ជា​ហិរញ្ញប្បទាន​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ជាមួយ​កូរ៉េ​ ​គ្រោង​បើ​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរ​នៅក្នុង​ឆ្នាំ២០២០នេះ​។​
​យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់ក្រ​សួង​សាធារណៈ​ការ​ ​និ​ដឹកជញ្ជូន​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​គម្រោង​ទាំងពីរ​នេះ​ ​ត្រៀម​សុំ​ការសម្រេច​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​ពី​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​សម្តេច​តេជោ​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​ដើម្បី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើ​ប្រាស់​នា​ពេ​ខាងមុខ​ដ៏​ខ្លី​នេះ​។​
​ទី១​ ​គម្រោង​ស្តារ​ឡើងវិញ​ផ្លូវជាតិ​លេខ២១​ ​
​ផ្លូវជាតិ​លេខ២១​ ​លាតសន្ធឹង​ពី​ក្រុង​តាខ្មៅ​បន្ត​ទៅ​ព្រំដែន​ជ្រៃធំ​ ​ជាប់​ប្រទេស​វៀតណាម​ ​បាន​បើក​ការដ្ឋាន​ជួសជុល​ ​សាងសង់​ ​និង​ពង្រីក​ថែមទៀត​ ​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី២៨​ ​ខែមីនា​ ​ក្រោម​អ​ធីប​តី​ភាព​ ​សម្តេច​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​ក្រោម​ការ​ចំណាយ​ប្រាក់៦១,៦លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ​។​
​គំរោង​ចំណាយ​ថវិកា​កសាង​ជួសជុល​ផ្លូវជាតិ​លេខ២១នេះ​ ​ជា​កម្ចី​ឥណទាន​របស់​ប្រទេស​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ ​តម្លៃ៥២,៥៤លាន​ដុល្លារ​ ​បូករួម​នឹង​ថវិកាបដិភាគ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ចំនួន៩,០៦លាន​ដុល្លារ​ ​។​ ​គម្រោង​នេះ​ត្រួតពិនិត្យ​ ​ដោយ​ទីប្រឹក្សា​បច្ចេកទេស​ក្រុមហ៊ុន​អន្តរជាតិ​កូរ៉េ​ ​DASAN​ ​Consultants​ ​Co​.​ ​Ltd​.​ ​និង​សាងសង់​ដោយក្រុម​ហ៊ុន​កូរ៉េ​ ​Hanshine​ ​E​&​C​ ​C0​,​ ​Ltd​.​។​
​ផ្លូវជាតិ​លេខ២១​ ​ជា​ផ្លូវជាតិ​មួយ​ដែល​មាន​ចម្ងាយ​ជិត​ជាងគេ​ ​ក្នុង​ដំណើរ​ពី​ភ្នំពេញ​ទៅ​ប្រទេស​វៀតណាម​ ​។​ ​ផ្លូវ​នេះ​កន្លងមក​មាន​លក្ខណៈ​តូច​ចង្អៀត​ ​មាន​ទទឹង​ប្រវែង​តែ​ ​៧ម៉ែត្រ​ប៉ុណ្ណោះ​ ​ជាហេតុ​នាំ​ឱ្យ​មានការ​លំបាក​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ចរាចរណ៍​ ​ក្នុង​ស្ថានភាព​ដែល​កម្ពុជា​កំពុង​វិវត្តន៍​ក្នុង​របត់​អាស៊ាន​ ​ដែល​តម្រូវ​ឱ្យ​មានការ​ធ្វើ​គមនាគមន៍​ត​ ​ភ្ជាប់​រវាង​ប្រទេស​ទាំង១០នៅ​អាស៊ាន​។​
​ទី២​ ​គម្រោង​ស្តារ​ឡើងវិញ​ផ្លូវ​ជា​លេខ២១​ ​ក្រាល​កៅស៊ូ​ ​ជំ​ហ៊ាន​ទី២ប្រវែង​ ​៨,៦០​ ​ម​គីឡូម៉ែត្រ​ ​(​ចាប់ពី​គីឡូ៥៥​-​ ​ផ្លូវបំបែក​ជ្រៃធំ​)​ ​មកដល់ពេលនេះ​សម្រេច​បាន១០០​ ​%​។​ ​
​ផ្លូវជាតិ​លេខ២១​ ​ជា​ផ្លូវ​សេដ្ឋកិច្ច​ដ៏​សំខាន់​មួយ​ ​ក្នុង​ការ​តភ្ជាប់​សសៃ​ឈាម​សេដ្ឋកិច្ច​ ​និង​ក្នុង​ការ​ ​ទំនាក់ទំនង​ផ្លាស់​ប្តូរ​ទំនិញ​ជាមួយ​ប្រទេស​វៀតណាម​។​ ​ការ​ស្តារ​ឡើងវិញ​នូវ​ផ្លូវ​នេះ​ ​ដោយសារ​កន្លងមក​ផ្លូវ​នេះ​ ​មាន​សភាព​ទ្រុឌទ្រោម​ ​ទាំង​ផ្លូវ​ក៏​មាន​ជង្ហុក​គ្រ​ហីង​គ្រហូ​ង​ ​រី​ឯ​ស្ពាន​វិញ​ចាស់​បាក់​ទ្រុម​ទ្រោម​អស់​ជាច្រើន​កន្លែង​៕​