ក្រុមហ៊ុនចិនបានដឹកជញ្ជូនឧស្ម័នធម្មជាតិរាវ(LNG)ចំនួន៥ធុង មកដល់កម្ពុជាជាលើកដំបូង
​ភ្នំពេញ: ក្រុមហ៊ុនCNOOC​ ​Gas​ ​Power​ ​Group​ ​Co​.​,​ ​Ltd​ ​ក្នុង​ប្រទេស​ចិន​ ​និង​ក្រុមហ៊ុនCambodian​ ​Natural​ ​Gas​ ​Co​.​,​ ​Ltdក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី១៤​ ​ខែមករា​ ​ឆ្នាំ២០២០បាន​ដឹកជញ្ជូន​ឧស្ម័ន​ធម្មជាតិ​រាវ​(​LNG​)​ចំនួន៥ធុង​ ​ដែល​បាន​ចេញដំណើរ​ពី​កំពង់ផែ​ភាគ​ខាងជើង​នៃ​ប្រទេស​ចិន​ ​បាន​មកដល់​កំពង់ផែ​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​។​
​បើ​តាម​ការ​ចុះផ្សាយ​របស់​ស្ថានទូត​ចិន​ប្រចាំ​កម្ពុជា​ឲ្យដឹង​ថា​នេះ​ជាលើកដំបូង​ដែល​ប្រទេស​ចិន​បាន​នាំចេញ​ឧស្ម័ន​ធម្មជាតិ​មកកាន់​ប្រទេស​កម្ពុជា​យ៉ាង​ជោគជ័យ​ ​។​
​ស្ថានទូត​ចិន​បន្ត​ថា​ស្ថិតនៅ​ក្រោម​ការដឹកនាំ​នៃ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ទាំងពីរ​ប្រទេស​ ​គោលនយោបាយ​“​ខ្សែក្រវាត់​ ​និង​ផ្លូវ​”​ត្រូវ​បាន​កសាង​កាន់តែ​ស៊ីជម្រៅ​ ​និង​ជោគជ័យ​ដោយ​ចិន​ ​និង​កម្ពុជា​។​ ​
​ក្រុមហ៊ុន​ ​CNOOC​ ​Gas​ ​Power​ ​Group​ ​Co​.​,​ ​Ltdបាន​ចាប់​យក​ឱកាស​ថ្មី​នៃ​“​ការ​ចេញទៅ​ក្រៅប្រទេស​”​ ​ក៏បាន​សម្រេច​នូវ​គម្រោង​យុទ្ធសាស្ត្រ​ក្នុង​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ ​ឯ​ក្រុមហ៊ុនCambodian​ ​Natural​ ​Gas​ ​Co​.​,​ ​Ltdបានសម្រេច​នូវ​កិច្ចការ​ដែល​បាន​ត្រៀម​ក្នុង​ដំណាក់កាល​នៃ​ការ​រក្សាទុក​ ​ការ​ដឹកជញ្ជូន​ ​និង​ការ​លក់​ជាដើម​ ​ដោយ​ផ្អែកលើ​សមត្ថភាព​ជំនាញ​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ ​CNOOC​ ​Gas​ ​Power​ ​Group​ ​Co​.​,​ ​Ltd​។​
​ ​ភាគី​ទាំងពីរ​ក៏បាន​ចាប់ដៃ​គ្នា​សម្រេច​បាន​នូវ​ការប្រើ​ប្រាស់​ឧស្ម័ន​ធម្មជាតិ​រាវ​(​LNG​)​លើកដំបូង​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​បាន​ចូលរួម​បំពេញ​ចន្លោះ​ទីផ្សារ​ថាមពល​ក្នុង​កម្ពុជា​ ​នឹង​ជួយ​បើក​ទំព័រ​ប្រវត្តិ​សាស្រ្ត​ថ្មី​ ​នៃ​ការប្រើ​ប្រាស់​ថាមពល​ដែល​ប្រកបដោយ​ការ​ការពារ​បរិស្ថាន​ក្នុង​កម្ពុជា​៕​