រដ្ឋាភិបាលកំពុងរៀបចំសេចក្តីព្រាងកិច្ចព្រមព្រៀងត្រីភាគីស្តីពីការដឹកជញ្ជូនតាមតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រ
​ភ្នំ​ពេញៈ​ ​រដ្ឋាភិបាល​តាមរយៈ​អន្តរក្រសួង​/​ស្ថាប័ន​ ​បាន​និង​កំពុង​ចាប់ផ្តើម​ពិភាក្សា​លើ​សេចក្តី​ព្រាង​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ត្រីភាគី​ស្តី​ពី​ ​ការ​ដឹកជញ្ជូន​តាម​តំបន់ឆ្នេរ​សមុទ្រ​ ​ដើម្បី​ឱ្យ​នាវាដឹកទំនិញ​កាន់តែ​មាន​ភាព​ងាយស្រួល​បន្ថែម​ទៀត​។​
​យោង​តាម​កិច្ចប្រជុំ​អន្តរក្រសួង​ ​ដែល​បាន​ធ្វើឡើង​នៅ​ថ្ងៃទី១៦ខែមករា​ ​ឆ្នាំ២០២០នេះ​ ​គឺ​ដើម្បី​ពិនិត្យ​ ​ពិភាក្សា​ ​លើ​សេចក្តី​ព្រាង​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ត្រីភាគី​ស្តី​ពី​ ​ការ​ដឹកជញ្ជូន​តាម​តំបន់ឆ្នេរ​សមុទ្រ​រវាង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ​ព្រះរាជាណាចក្រ​ថៃឡង់​ដ៏​ ​និង​សាធារណរដ្ឋ​សង្គមនិយម​វៀតណាម​ ​ដែល​មាន​បញ្ហា​ត្រូវ​រួមគ្នា​ដោះស្រាយ​ ​លើ​ខ្លឹមសារ​សេចក្តី​ព្រាង​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ទាក់ទង​នឹង​កាតព្វកិច្ច​ពន្ធគយ​ ​នីតិវិធី​ដោះស្រាយ​ជម្លោះ​កើត​ចេញពី​ការអនុវត្ត​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ ​នីតិវិធី​ក្នុង​ការសង្គ្រោះ​នាវា​របស់​រដ្ឋ​ភាគី​ ​ពេល​ជួប​គ្រោះអាសន្ន​នៅក្នុង​ដែនទឹក​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ​និង​ការបង្កើត​ក្រុមការងារ​ត្រីភាគី​ ​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​ជា​ទៀងទាត់​ ​ក្នុង​ក្របខណ្ឌ​ជារ​ដ្ឋ​ភាគី​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ ​សំដៅ​ឱ្យ​ការ​ធ្វើ​ចរាចរណ៍​ទំនិញ​តាម​នាវា​ឆ្លងកាត់​ព្រំដែន​ទឹក​ប្រព្រឹត្តទៅ​ដោយ​រលូន​។​ ​
​លោក​រស់​ ​វណ្ណា​ ​រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងសាធារណការ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ ​ឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​ធាតុ​ចូល​ ​ដែល​ទទួល​បាន​ពី​កិច្ចប្រជុំ​អន្តរក្រសួង​នេះ​ ​គឺជា​ជំនួយស្មារតី​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​ទឡ្ហីករណ៍​សមស្រប​ដល់​ក្រសួងសាធារណការ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ ​ដើម្បី​ជួប​ប្រជុំ​ចរចា​ជា​បន្ត​ជាមួយ​ភាគី​ថៃឡង់​ដ៏​ ​និង​ភាគី​វៀតណាម​ ​ដែល​គ្រោង​នឹង​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​លើក​ទី៥​ ​នៅ​ប្រទេស​វៀតណាម​នា​ត្រីមាស​ទី១​ ​ឆ្នាំ២០២០​៕​