​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ប្រទេស​ថៃ​នៅតែ​បន្ត​ធ្វើ​ឱ្យ​អ្នក​វិនិយោគ​ ​និង​អ្នកវិភាគ​ព្រួយបារម្ភ​ ​ដោយសារតែ​វា​បាន​បញ្ចប់​នៅ​ឆ្នាំ​ ​២០១៩​ ​ជាមួយនឹង​កំណើន​ផលិតផល​ក្នុង​ស្រុក​សរុប​ទាប​បំផុត​ក្នុងរយៈពេល​ ​៥​ ​ឆ្នាំ​ ​ហើយ​ត្រូវ​បាន​រំពឹង​ថា​នឹង​មិន​ឆ្លើយតប​នឹង​ការព្យាករណ៍​ឆ្នាំ​ ​២០២០​។​ ​
នេះ​បើ​យោង​តាម​ធនាគារ​កណ្តាល​របស់​ប្រទេស​ថៃ​។​
​ប្រទេស​ដែល​ពឹងផ្អែក​លើ​ការនាំចេញ​នេះ​ប្រឈមមុខ​ទាំង​ហានិភ័យ​ខាងក្រៅ​ ​និង​ក្នុង​ស្រុក​នៅ​ឆ្នាំនេះ​។​
​របាយការណ៍​បាន​បន្ថែម​ថា​ ​“​ហានិភ័យ​ខាងក្រៅ​បណ្តាល​មក​ពី​ការ​បន្ត​ភាព​តានតឹង​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​អាមេរិក​ ​និង​ចិន​ ​និង​ការ​កើនឡើង​នូវ​និន្នាការ​គាំពារ​និយម​ ​និង​ហានិភ័យ​រយៈពេល​ខ្លី​ក្នុង​ស្រុក​គឺ​ពឹងផ្អែក​ទៅលើ​ការ​រួបរួម​គ្នា​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ចម្រុះ​ដែល​អាច​ប៉ះពាល់​ដល់​ទំនុកចិត្ត​វិនិយោគិន​”​។​
​ខ្លា​សេដ្ឋកិច្ច​នៅ​អាស៊ី​ ​(​ថៃ​)​ ​បាន​វង្វេង​នៅក្នុង​ព្រៃ​
​ខ្លា​សេដ្ឋកិច្ច​នៅ​អាស៊ី​នេះ​បាន​ចាប់ផ្តើម​រីកចម្រើន​នៅ​ទសវត្ស​ឆ្នាំ​ ​១៩៨០​ ​ខណៈ​ខ្លួន​បាន​ផ្លាស់​ប្តូរ​ទៅ​ចាប់​យក​គំរូ​កំណើន​ដែល​ពឹងផ្អែក​លើ​ការនាំចេញ​។​ ​ក្នុង​ចន្លោះ​ឆ្នាំ​ ​១៩៨០​ ​ដល់​ឆ្នាំ​ ​១៩៩៦​ ​សេដ្ឋកិច្ច​ថៃ​បាន​កើនឡើង​ជាមធ្យម​ ​៧,៧​ ​ភាគរយ​។​
​របាយការណ៍​បាន​បន្ថែម​ថា​ ​“​រយៈពេល​នៃ​កំណើន​នេះ​ត្រូវគ្នា​ទៅ​នឹង​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​កម្លាំង​ពលកម្ម​សម្រាប់​កសិកម្ម​ ​ឆ្ពោះទៅ​រក​ផលិតកម្ម​ ​ការ​បង្រួបបង្រួម​លឿន​ជាង​មុន​ជាមួយ​ប្រទេស​ថ្នាក់​កណ្តាល​ ​និង​ការ​កើនឡើង​ក្នុង​ការកាត់បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​ខ្លាំង​”​។​
​ទោះជាយ៉ាងណា​ ​វិបត្តិ​ហិរញ្ញវត្ថុ​អាស៊ី​ធ្វើ​ឱ្យ​មានផល​ប៉ះពាល់​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ប្រទេស​ថៃ​ ​ហើយ​បន្ទាប់ពី​ឆ្នាំ​ ​១៩៩៧​ ​បាន​ងើបឡើង​វិញ​ជាមធ្យម​ត្រឹមតែ​ ​៤,៨​ ​ភាគរយ​នៅចន្លោះ​ឆ្នាំ​ ​១៩៩៨​ ​ដល់​ឆ្នាំ​ ​២០០៨​។​
​សេដ្ឋកិច្ច​ថៃ​បាន​រង​ផល​ប៉ះពាល់​ម្តង​ទៀត​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២០០៩​ ​ក្នុងអំឡុងពេល​មាន​វិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច​ដ៏​ធំ​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ទីផ្សារ​សកល​ ​និង​ទាញ​ទម្លាក់​សេដ្ឋកិច្ច​ថៃ​ក្នុង​ទសវត្ស​ចុងក្រោយ​នេះ​ ​ជាមធ្យម​មានត្រឹមតែ​ ​៣,៣​ ​ភាគរយ​ប៉ុណ្ណោះ​។​
ការ​ឡើងថ្លៃ​ប្រាក់​បាត​ប៉ះពាល់​ដល់​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​ស្រុក​
​រូបិយប័ណ្ណ​របស់​ប្រទេស​ដែល​មាន​សេដ្ឋកិច្ច​ធំជាង​គេ​ទី​ ​២​ ​នៅ​អាស៊ាន​នេះ​បាន​ស្ថិត​ក្នុងចំណោម​ប្រទេស​ដែល​មាន​ឡើងថ្លៃ​ខ្ពស់​ជាងគេ​បំផុត​នៅ​លើ​ពិភពលោក​ក្នុងរយៈពេល​មួយឆ្នាំ​កន្លងមក​។​ ​ប្រាក់​បាត​ឡើងថ្លៃ​ជាង​ ​៥​ ​ភាគរយ​ធៀប​នឹង​ប្រាក់​ដុល្លារ​កាលពី​ឆ្នាំមុន​។​ ​ជាក់ស្តែង​ ​ប្រាក់​បាត​ឡើងថ្លៃ​ជាង​រូបិយ​ប័ណ្ណ​ផ្សេង​ៗ​ទៀត​នៅ​អាស៊ី​។​
​នៅក្នុង​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ ​វិនិយោគិន​ថៃ​ ​និង​បរទេស​កំពុង​ព្រងើយកន្តើយ​ចំពោះ​គម្រោង​ខុន​ដូ​ដែល​ទើបនឹង​បើក​ដំណើរការ​ ​ខណៈ​ដែល​ជាង​ ​៨០​ ​ភាគរយ​នៃ​ខុន​ដូ​យូនី​ត​សម្រាប់​លក់​នៅក្នុង​ឆមាស​ទីមួយ​នៃ​ឆ្នាំមុន​ត្រូវ​បាន​នៅសល់​លើ​ទីផ្សារ​។​
​របាយការណ៍​របស់​ ​Knight​ ​Frank​ ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​“​ការ​ឡើងថ្លៃ​ប្រាក់​បាត​ធៀប​នឹង​ប្រាក់​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ​និង​ប្រា​ក់យ័​នក៏​បាន​ប៉ះពាល់​ដល់​តម្រូវការ​អចលនទ្រព្យ​ពី​វិនិយោគិន​បរទេស​ផង​ដែរ​ ​ដែល​ជាហេតុ​ធ្វើ​ឱ្យ​ការ​កក់​ខុន​ដូ​យូនី​ត​ធ្លាក់ចុះ​ក្នុង​ត្រីមាស​ទី​ ​២​ ​កាលពី​ឆ្នាំមុន​”​។​
​របាយការណ៍​នេះ​បាន​បន្ថែម​ទៀត​ថា​ ​“​ទីផ្សារ​អចលនៈ​ទ្រព្យ​កំពុងតែ​ឆ្លងកាត់​រយៈពេល​ដ៏​លំបាក​មួយ​ដែល​តម្រូវការ​ទាំង​ក្នុង​ស្រុក​ ​និង​ក្រៅ​ស្រុក​បាន​ធ្លាក់ចុះ​ ​ដែល​ជា​លទ្ធផល​នៃ​ការ​កម្រិត​ប្រាក់កម្ចី​បាន​ចូលជាធរមាន​ ​ហើយ​ប្រាក់​បាត​ឡើងថ្លៃ​”​។​
​របាយការណ៍​នេះ​បាន​គណនា​ថា​ ​ភាគច្រើន​នៃ​ ​២៧,៨៧០​ ​យូនី​ត​ថ្មី​សម្រាប់​លក់​ក្នុង​ឆមាស​ទីមួយ​នៃ​ឆ្នាំមុន​ ​នៅតែ​មិនទាន់​ត្រូវ​បាន​លក់​ចេញ​។​ ​ក្នុងចំណោម​យូនី​ត​ថ្មី​ដែល​ដាក់​សម្រាប់​លក់​នៅ​ឆ្នាំនេះ​ ​មានតែ​ ​៥,២៥៧​ ​គ្រឿង​ប៉ុណ្ណោះ​ដែល​ត្រូវ​បាន​លក់​ដែល​អត្រា​នេះ​មានត្រឹមតែ​ ​១៩​ ​ភាគរយ​ប៉ុណ្ណោះ​៕​