វិស័យឯកជនទទូចសុំឱ្យអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារពិចារណាទៅលើតម្លាភាពសវនកម្ម
​ភ្នំពេញ​ ​៖​ ​ភាព​ប្រឈម​រវាង​វិស័យ​ឯកជន​ ​និង​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពន្ធដារ​ផ្នែក​សវនកម្ម​ទៅលើ​កិច្ចប្រតិបត្តិ​ការ​ ​និង​ផលរបរ​នៅតែ​ជា​បញ្ហា​ ​ដែល​ទាមទារ​ឱ្យ​មានការ​សិក្សា​ ​និង​ស្វែងរក​ដំណោះស្រាយ​ក្នុងនាម​ភាពជា​ដៃគូ​ ​ដើម្បី​ជំរុញ​ឱ្យ​ការ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​កាន់តែ​មាន​ភាព​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត​។​ ​
​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ​បាន​បើក​កិច្ចប្រជុំ​ក្រុមការងារ​បច្ចេកទេស​ទី៤​ ​ដោយ​លើកយក​ ​“​ពន្ធដារ​ ​-​វិស័យ​ផ្សេងទៀត​”​ ​នៃ​យន្តការ​ភាពជា​ដៃគូ​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពន្ធដារ​-​ផ្នែកឯកជន​ ​មក​ធ្វើជា​ប្រធាន​នៅក្នុង​សាល​ប្រជុំ​នៃ​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​កាលពី​ចុង​សប្ដាហ៍​កន្លងទៅ​នេះ​ ​ដើម្បី​ពិគ្រោះ​ពិភាក្សា​ ​និង​ប្រមូល​យក​នូវ​បញ្ហា​ប្រឈម​ ​និង​ក្ដី​កង្វល់​នានា​របស់​ផ្នែកឯកជន​ទាក់ទង​ទៅ​នឹង​ពន្ធដារ​។​ ​
​អនុប្រធាន​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ​លោក​ឧកញ៉ា​ ​លឹម​ ​ហេង​ ​ដែល​បាន​ដឹកនាំ​កិច្ចប្រជុំ​ខាងលើ​នេះ​បាន​មានប្រសាសន៍​បញ្ជាក់​ប្រាប់​តាម​ទូរស័ព្ទ​កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃទី២០​ ​ខែមករា​ ​ឆ្នាំ២០២០នេះ​ថា​ ​រហូតមកដល់​ពេលនេះ​ ​ក្ដី​កង្វល់​របស់​ផ្នែកឯកជន​ជាមួយនឹង​ពន្ធដារ​ ​នៅតែ​បន្ត​កើតមាន​ ​ដែល​ទាមទារ​ឱ្យ​មានការ​ដំណោះស្រាយ​និង​សម្របសម្រួល​ក្នុង​ភាពជា​ដៃគូ​យ៉ាង​ចាំបាច់​។​ ​
​លោក​ឧកញ៉ា​បាន​មានប្រសាសន៍​ទៀត​ថា​ ​“​វិស័យ​ឯកជន​តែងតែមាន​ការ​ព្រួយបារម្ភ​ទៅលើ​បញ្ហា​សវនកម្ម​ដែល​មិន​មាន​សុ​ក្រិត្យ​ភាព​”​។​ ​លោក​ឧកញ៉ា​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ ​“​កាលពី​ពេល​កន្លងទៅ​ ​មន្ត្រី​ជំនាញ​មិនបាន​ចុះ​ធ្វើស​វន​កម្ម​ជាប្រចាំ​ឆ្នាំ​នោះ​ទេ​ ​រាប់ទាំង​ក្រុមហ៊ុន​ ​និង​សហគ្រិន​ខ្នាត​តូច​ ​និង​ធម្យម​ផង​ដែរ​ ​លុះ​ពេល​ចុះ​ធ្វើស​វន​កម្ម​ ​គឺ​តែងតែ​ខុសពី​ការប្រកាស​ពន្ធ​ប្រចាំខែ​ ​និង​ប្រចាំឆ្នាំ​ ​ដែល​ភាគី​ខាង​ពាណិជ្ជករ​មាន​កំហុស​ ​និង​ត្រូវ​ទទួលការ​ពិន័យ​ជាប្រចាំ​”​។​ ​
​លោក​ឧកញ៉ា​បាន​បន្ត​ថា​ ​“​ក្រុមហ៊ុន​ដែល​កំពុង​ធ្វើ​ប្រតិបត្តិ​ការ​ស្ទើរតែ​ជាង៩០ភាគរយ​ ​សុទ្ធតែ​ទទួលរង​នូវ​ការ​ផាកពិន័យ​ទាំងអស់​នៅពេល​ធ្វើស​វន​កម្ម​ ​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​បាត់បង់​នូវ​ឱកាស​ទទួលយក​ប្រាក់បង់​ពន្ធលើប្រាក់ចំណេញ​ចំនួន១ភាគរយ​ប្រចាំឆ្នាំ​ស្ទើរតែ​ទាំងស្រុង​។​ ​ក្រៅពី​នេះ​ ​នៅ​មាន​បញ្ហា​ជាច្រើន​ទៀត​ដែល​កើតមាន​រវាង​ផ្នែកឯកជន​ ​និង​ពន្ធដារ​ ​ដែល​បញ្ហា​ទាំងអស់​នេះ​ ​តាមរយៈ​ក្រុមការងារ​បច្ចេកទេស​ទី៤​ ​របស់​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ​កំពុងតែ​សិក្សា​ ​ដើម្បី​ជាមួយ​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពន្ធដារ​ ​ដើម្បី​រក​ដំណោះស្រាយ​រួម​ក្នុងនាម​ភាពជា​ដៃគូ​”​។​ ​
​បច្ចុប្បន្ន​ ​សម្រាប់​ផ្នែក​វិិ​ស័យ​ឯកជន​ ​ដែល​ជាស​មា​ជិ​ក​របស់​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ​បាន​កើនឡើង​រហូតដល់​ជាង៥០០០​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ​និង​សហគ្រាស​ជាតិ​ ​និង​អន្តរជាតិ​ ​ដែល​កំពុងតែ​មានដំណើរ​ការ​អាជីវកម្ម​នៅ​កម្ពុជា​៕​