អ្នកជំនាញថៃអះអាងជាថ្មីថា ការឡើងថ្លៃប្រាក់បាតថៃជំរុញអ្នកទិញខុនដូបរទេសស្វែងរកការវិនិយោគនៅកម្ពុជាជំនួសវិញ
​បាងកក​៖​ ​ការ​ឡើងថ្លៃ​ប្រាក់​បាត​ថៃ​នៅតែ​ជា​កត្តា​ដែល​បាន​និង​កំពុង​ធ្វើ​ឱ្យ​អ្នកទិញ​អចលនទ្រព្យ​បរទេស​នៅ​ទីក្រុង​បាងកក​ ​ធ្លាក់ចុះ​ ​និង​ស្វែងរក​ទិសដៅ​វិនិយោគ​ផ្សេង​ជំនួស​វិញ​ ​ដូច​អចលនទ្រព្យ​អចលនទ្រព្យ​នៅ​កម្ពុជា​ ​និង​ជប៉ុន​។​ ​
​អ្វី​ៗ​បាន​បង្វែរ​ទិសដៅ​អ្នកទិញ​មក​ពី​ចិនដីគោក​ដែល​បាន​បន្ថយ​ការទិញ​ខុន​ដូ​របស់​ពួកគេ​នៅ​ទីក្រុង​បាងកក​ ​ដោយសារតែ​ជម្លោះ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​អាមេរិក​ ​និង​ចិន​ ​ប្រាក់​បាត​ឡើងថ្លៃ​ ​និង​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​លើស​។​
​អ្នកទិញ​មក​ពី​ចិន​ ​និង​ហុងកុង​មាន​ប្រមាណ​ជា​ ​៤០​%​ ​នៃ​ការទិញ​បរទេស​ពី​ខុន​ដូ​ថៃ​សរុប​។​ ​នេះ​មានន័យថា​ ​វិស័យ​អចល​ទ្រព្យ​ក្នុង​ស្រុក​នឹង​មាន​ប៉ះពាល់​ ​ប្រសិនបើ​អ្នកទិញ​ចិន​បន្ថយ​ការ​ការទិញ​ ​ដោយសារតែ​សេដ្ឋកិច្ច​ចិន​ធ្លាក់ចុះ​។​
​លោកស្រី​ ​Apa​ ​Ataboonwongse​ ​ប្រធាន​សមាគម​ខុន​ដូ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ​បាន​និយាយ​ថា​ ​បរទេស​បាន​និង​កំពុង​សម្លឹង​រក​ទិសដៅ​វិ​និ​យោ​គ​ផ្សេង​ៗ​នៅ​តំបន់​ក្រៅពី​ប្រទេស​ថៃ​ ​ដោយ​វិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច​សកល​ ​និង​ការ​ឡើងថ្លៃ​ប្រាក់​បាត​។​
​លោកស្រី​ ​បាន​លើកឡើង​ថា​ ​ជនបរទេស​កំ​ពុង​បង្វែ​ទិសដៅ​ខ្លួន​ទៅ​ទិញ​អចលនទ្រព្យ​នៅ​កម្ពុជា​ ​និង​ជប៉ុន​ ​ព្រោះ​ប្រាក់​បាត​ឡើងថ្លៃ​មានន័យថា​ប្រាក់ចំណេញ​ទាប​ជាង​ការ​វិនិយោគ​។​
​លោកស្រី​បាន​បន្ត​ថា​ ​ប្រសិនបើ​ស្ថាប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​រក្សា​ការ​បដិ​សេដ​ផ្តល់​ប្រាក់កម្ចី​របស់​ពួកគេ​ ​វិធានការណ៍​ជំរុញ​អចលនទ្រព្យ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​នឹង​មាន​ប្រសិទ្ធិ​ភាព​តិចតួច​ ​ពីព្រោះ​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​អាច​ទទួល​បាន​ប្រាក់ចំណូល​ពី​ការ​លក់​នៅពេល​អចលនទ្រព្យ​នោះ​ត្រូវ​បាន​ផ្ទេរ​។​
​លោកស្រី​បាន​និយាយ​ថា​ ​អត្រា​ការ​បដិ​សេ​ដការ​ផ្តល់​ប្រាក់កម្ចី​អចលនទ្រព្យ​បាន​បន្ត​កើនឡើង​ក្នុងរយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុងក្រោយ​នេះ​ជាមួយនឹង​អត្រា​សរុប​ ​៣០​ ​ភាគរយ​ ​និង​ខ្ពស់​ជាង​ ​៥០​ ​ភាគរយ​សម្រាប់​គម្រោង​មួយចំនួន​។​ ​អត្រា​បដិសេធ​ខ្ពស់​ជាង​នេះ​អាច​បណ្តាល​មក​ពី​វិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ការទិញ​ធ្លាក់ចុះ​។​
​លោកស្រី​ ​Apa​ ​បាន​និយាយ​ថា​ ​តម្លៃ​អចលនទ្រព្យ​ដោយ​ជនបរទេស​ដែល​បាន​ទិញ​តាំងពី​ពាក់កណ្តាល​ឆ្នាំនេះ​គឺ​ជិតដល់​ ​០​ ​ភាគរយ​ ​ហើយ​រង​ផល​ប៉ះពាល់​ដោយសារ​ការ​ធ្លាក់ចុះ​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក​ ​និង​ការ​ឡើងថ្លៃ​ប្រាក់​បាត​។​
​ពាក់កណ្តាល​នៃ​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​លំនៅ​ដ្ឋាន​ថ្មី​គឺ​ខុន​ដូ​ ​ប៉ុន្តែ​ខុន​ដូ​យូនី​ត​ប្រណីត​មាន​ចំនួន​ ​៦០​ ​ទៅ​ ​៦៥​ ​ភាគរយ​ ​នៃ​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ថ្មី​គឺ​នៅ​ទីក្រុង​បាងកក​។​
​គណៈរដ្ឋមន្រ្តី​ថៃ​កាលពី​ថ្ងៃទី​ ​២២​ ​ខែតុលា​បាន​អនុម័ត​លើ​កញ្ចប់​វិធានការ​ជំរុញ​អចលនទ្រព្យ​ដែល​រួមមាន​ការកាត់បន្ថយ​ប្រាក់កម្ចី​បញ្ចាំ​បណ្តោះអាសន្ន​ ​និង​ថ្លៃ​សេវា​ផ្ទេរ​ប្រាក់​ទៅ​អត្រា​តែមួយ​ ​០,០១​ ​ផា​គ​រយ​ ​សម្រាប់​លំនៅ​ដ្ឋាន​ដែល​មានតម្លៃ​ ​៣​ ​លាន​បាត​ ​ឬ​តិច​ជាង​នេះ​។​
​កញ្ចប់​នេះ​មាន​គោលបំណង​ជួយ​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​លក់​ចេញ​ស្តុក​ចាស់​របស់​ខ្លួន​។​ ​ការកាត់បន្ថយ​ថ្លៃ​សេវា​នេះ​នឹង​ត្រូវ​ធ្វើឡើង​នៅ​ថ្ងៃទី​ ​២៤​ ​ខែ​ ​ធ្នូ​ ​ឆ្នាំ​ ​២០២០​ ​។​
​ធនាគារ​ ​GH​ ​ក៏​ផ្តល់​ប្រាក់កម្ចី​សម្រាប់​គេហដ្ឋាន​ចំនួន​ ​២,៥​ ​ភាគរយ​ដែល​មានតម្លៃ​ ​៥០​ ​ពាន់​លាន​បាត​សម្រាប់​រយៈពេល​ ​៣​ ​ឆ្នាំ​ ​សម្រាប់​អចលនទ្រព្យ​ដែល​មានតម្លៃ​មិន​លើស​ពី​ ​៣​ ​លាន​បាត​ ​ខណៈ​ក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​កំពុង​រៀបចំ​យុទ្ធនាការ​ផ្សព្វផ្សាយ​រួមគ្នា​ដើម្បី​ជំរុញ​តម្រូវការ​។​
​លោក​ ​Charnkitt​ ​Dejvitak​ ​អនុរដ្ឋ​មន្រ្តី​អម​ជាមួយ​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ ​ប៉ាន់ប្រមាណ​ថា​ ​វិធានការណ៍​ជំរុញ​អចលនទ្រព្យ​ ​ការ​ដាក់​អត្រា​ការប្រាក់​ទាប​របស់​ធនាគារ​ ​GH​ ​និង​យុទ្ធនាការ​ផ្សព្វផ្សាយ​នឹង​ជួយ​ឱ្យ​ការ​លក់​អចលនទ្រព្យ​កើនឡើង​ ​៥​ ​ភាគរយ​នៅ​ឆ្នាំក្រោយ​។​
​លោក​បន្ត​ថា​ ​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​អាច​សម្រប​ខ្លួន​ទៅ​នឹង​ផល​ប៉ះពាល់​នៃ​តម្រូវការ​ប្រាក់កម្ចី​របស់​ធនាគារ​កណ្តាល​ថៃ​កាន់តែ​តឹង​រឹង​ជាង​មុន​។​
​ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ដែរ​លោ​ក​ផាន់​ណា​រិទ្ធ​ ​Chounchaisit​ ​ប្រធាន​សមាគម​អចលនទ្រព្យ​ថៃ​ ​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​អចលនទ្រព្យ​ជាង​ ​៥០០​ ​នាក់​កំពុង​ចូលរួម​ក្នុង​យុទ្ធនាការ​ផ្សព្វផ្សាយ​នេះ​៕​ ​(​ប្រភព​ ​បាងកក​ប៉ុស្តិ៍​)​