អាល្លឺម៉ង់​សន្យា​ជំរុញ​អ្នក​ធុរកិច្ច​របស់់ខ្លួន​មក​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា
ភ្នំពេញៈ លោក​ Christian Berger ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​អាល្លឺម៉ង់ ទើប​តែងតាំង​ថ្មី បាន​សន្យា​ជួយ​ជំរុញ​ឲ្យ​ពាណិជ្ជករ និង​វិនិយោគិន​អាល្លឺម៉ង់ ងាក​មក​ចាប់អារម្មណ៍​លើ​សក្តានុពល​ពាណិជ្ជកម្ម​របស់​កម្ពុជា។
លោក​ Christian Berger ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​អាល្លឺម៉ង់​ទើប​តែងតាំង​ថ្មី​រូបនេះ​បានបង្ហាញ​ការប្តេជ្ញា​បែបនេះ នៅក្នុង​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​លោក​ប៉ាន សូរ​ស័ក្តិ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅ​ថ្ងៃទី២១ ខែមករា​ម្សិលមិញ​នេះ ក្នុង​គោលបំណង​ពង្រឹង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ពា​ណិ​ជ្ជ​កម្ម​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ។
លោក​ប៉ាន សូរ​ស័ក្តិ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម ក៏បាន​បង្ហាញ​ពី​ការស្វាគមន៍​ការវិនិយោគ​ពី​ប្រទេស​អាល្លឺម៉ង់ និង​ការត្រៀមខ្លួន​រួចជាស្រេច ក្នុងការ​សម្របសម្រួល​ដល់​កិច្ចសហការ​ជូន​ដល់​អ្នក​វិនិយោគិន​អាល្លឺម៉ង់ ដែលមាន​បំណង​មក​វិនិយោគ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា។
លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថា “រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង ក្នុងការ​សម្របសម្រួល​ពាណិជ្ជកម្ម និង​ការវិនិយោគ​ជូន​ដល់​ពាណិជ្ជករ និង​វិនិយោគិន តាមរយៈ​កំណែទម្រង់​ច្បាប់ និង​បទ​ប្បញ្ញត្តិ ស្ថាប័ន និង​ការកាត់បន្ថយ​ថ្លៃ​ចំណាយផ្សេងៗជាដើម។លោក​បន្តថា “រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា កំពុង​ផ្តោតទៅលើ​ការធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​ទីផ្សារ ដើម្បី​ធ្វើ​សមា​រណកម្ម​ចូលទៅក្នុង​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ។
កម្ពុជា​និង​អាល្លឺម៉ង់ មាន​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ទ្វេភាគី ដោយបាន​ផ្តល់ជំនួយ​អភិវឌ្ឍន៍​មក​កម្ពុជា លើ​វិស័យផ្សេងៗរួមមាន​វិស័យ​សុខាភិបាល អប់រំ និង​វិស័យ​មួយចំនួនទៀត ពី​ឆ្នាំ២០១៣ ដល់​ឆ្នាំ២០១៥ មាន​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ​ជា៦៥លាន​ដុល្លារ ហើយ​សម្រាប់​វិស័យ​ដោះមីន​នៅ​កម្ពុជា រដ្ឋាភិបាល​អាល្លឺម៉ង់​បានផ្ដល់​ជំនួយ គិត​ជា​ទឹកប្រាក់​ជាង២៦លាន​ដុល្លារ​គិតពី​ឆ្នាំ១៩៩៤ ដល់​ឆ្នាំ២០១៩។
ដោយឡែក​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា និង​អាល្លឺម៉ង់​នៅ​ឆ្នាំ២០១៨កន្លងមក មាន​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ១២០០លាន ដុល្លារ​សហរដ្ឋអាមេរិក។ កម្ពុជា​នាំ​ទំនិញ​ទៅកាន់​ទីផ្សារ​អាល្លឺម៉ង់​ប្រមាណ​ជាង១០០០លាន​ដុល្លារ និង​នាំចូល​ពី​មក​កម្ពុជា​ប្រមាណ​ជាង១០៦លាន​ដុល្លារ។ ក្នុង​រយៈពេល៦ខែ​ដើមឆ្នាំ២០១៩កន្លងមកនេះ ការធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ៥៥០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក។
នៅក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស២៨ នៅ​សហភាព​អឺរ៉ុប អាល្លឺម៉ង់​មាន​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយ​កម្ពុជា​ធំជាងគេ បន្ទាប់មក​ចក្រភព​អង់គ្លេស និង​ប្រទេស​បារាំង។ រីឯ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ទេសចរណ៍​រប​ស់មកក​ម្ពុ​ជា ប្រមាណ១០ម៉ឺន​នាក់​ក្នុង១ឆ្នាំ។សាធារណរដ្ឋ​សហព័ន្ធ​អាល្លឺម៉ង់ មាន​ទំនាក់ទំនង​ក​ទូត​ជាមួយ​កម្ពុជា​ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ១៩៦៧៕