ការវិនិយោគលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធធំៗជាយុទ្ធសាស្ត្រសំខាន់មួយរបស់កម្ពុជាដើម្បីជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច
ភ្នំពេញ៖ ការវិនិយោគលើគម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធធំៗគឺជាយុទ្ធសាស្ត្រសំខាន់មួយរបស់ប្រទេសកម្ពុជាដើម្បីជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ស្របពេលការខិតខំរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការកែលំអហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់ប្រទេសដើម្បីទ្រទ្រង់កំណើនក្នុងវិស័យផលិតកម្ម និងពង្រីកឧបករណ៍ប្រើប្រាស់ក្រុងនឹងរួមចំណែកដល់កំណើនចំណាយក្នុងវិស័យសំណង់។
ការកើនឡើងនូវកម្រិតប្រាក់ចំណូលផ្ទាល់ខ្លួន កំណើនគ្រួសារ និងការធ្វើចំណាកស្រុករបស់ប្រជាជនពីតំបន់ជនបទមកតំបន់ទីក្រុងនឹងជួយបង្កើនតម្រូវការកន្លែងសាងសង់ល្អ និងការអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ផ្លូវ ថ្នល់ល្អប្រសើរជាងនៅក្នុងប្រទេស។
ការបង្កើនការវិនិយោគសាធារណៈទៅក្នុងវិស័យសំណង់ពាណិជ្ជកម្មនៅកម្ពុជានឹងក្លាយជាឱកាសទីផ្សារដ៏សំខាន់សម្រាប់ក្រុមហ៊ុនដែលប្រតិបត្តិការនៅក្នុងវិស័យសំណង់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។ វត្តមានរបស់អ្នកប្រើប្រាស់ដ៏ច្រើនកំពុងបណ្តាលឱ្យមានលំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (វិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស) ចូលមកក្នុងប្រទេសនេះ។ លើសពីនេះទៅទៀត ការបង្កើនការវិនិយោគលើវិស័យអចលនទ្រព្យ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនាំឱ្យមានការរីកចម្រើននៃសកម្មភាពសំណង់។
របាយការណ៍នៃការស្រាវជ្រាវទីផ្សារសំណង់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឆ្នាំ ២០១៩ បញ្ជាក់ថា ការប្រកួតប្រជែងនៅតែបន្តកាន់តែខ្លាំងពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំជាមួយនឹងការដាក់ពាក្យសុំសាងសង់មានការកើនឡើង។ របាយការណ៍ LNGAnalysis នេះនិយាយអំពីសេណារីយ៉ូឆ្នាំ ២០១៩ និងចក្ខុវិស័យកំណើននៃទីផ្សារសំណង់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធកម្ពុជាសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២០-២០២៦ ។ ដើម្បីគណនាទំហំទីផ្សារ ប្រាក់ចំណូលពី ការលក់ទីផ្សារនៃសំភារៈសំណង់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដល់អ្នកលក់រាយ អ្នកលក់ដុំ និងអ្នកទិញស្ថាប័នត្រូវបានយកពិចារណា។
ទីផ្សារសំណង់និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសកលកំពុងត្រៀមខ្លួនកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំងក្នុងរយៈពេលនៃការព្យាករណ៍ ២០២០-២០២៦ ។ និន្នាការដែលកំពុងបន្តឆ្ពោះទៅរកទំនើបភាវូបនីយកម្មសំណង់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធតាមរយៈគម្រោងកែលម្អសំណង់អគារថ្មី និងគម្រោងស៊ីវិលកំពុងគាំទ្រដល់ប្រទេសកម្ពុជាក្នុងការពង្រឹងទំហំសំណង់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។
របាយការណ៍បង្ហាញពីការវិភាគដ៏ទូលំទូលាយនៃសកម្មភាពសំណង់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅកម្ពុជា។ និន្នាការសំខាន់ៗ និងការយល់ដឹងទូលំទូលាយអំពីទីផ្សារសំណង់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅកម្ពុជា រួមជាមួយកត្តាជំរុញគន្លឹះការរឹតត្បិត និងឱកាសរីកចម្រើនត្រូវបានបង្ហាញនៅក្នុងរបាយការណ៍។
ទីផ្សារសំណង់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅប្រទេសកម្ពុជាត្រូវបានប្រៀបធៀបទៅនឹងទីផ្សារប្រកួតប្រជែងចំនួន ៥ របស់ខ្លួននៅក្នុងតំបន់ដើម្បីវិភាគតួនាទីរបស់ប្រទេសកម្ពុជានៅលើតំបន់ និងគោលនៃប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន៕