វិភាគៈតើបញ្ហាEBA និងស្ថានភាពនយោបាយនឹងជះឥទ្ឋិពលដូចម្តេចលើវិស័យ អចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជា
ដោយយិន លាងគង់ៈស្ថាបនិកនិងអគ្គនាយកគេហទំព័រ Propertyarea.asia
ភ្នំពេញៈ កំដៅនយោបាយនៅកម្ពុជា កំពុងមានសភាពជ្រៀលជ្រេ ដូចកំដៅព្រះអាទិត្យនាម៉ោង៤ល្ងាចហើយ ហើយស្ថានភាពនៃការវិនិយោគ ក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យ និងស​ក​ម្មភាពទិញលក់មួយចំនួន ក៏ហាក់មានសភាពយឺតយ៉ាវផងដែរ ដោយសារបញ្ហាប្រ​ឈ​មមួយចំនួន។
ភាពមិនច្បាស់លាស់នៃបញ្ហាចំពោះមុខ លើការត្រលប់មកវិញ​របស់់អ្នកវិនិយោគចិន និងបញ្ហាប្រព័ន្ឋអនុគ្រោះពន្ឋលើមុខទំនិញគ្រប់យ៉ាង លើកលែងតែអាវុធ(EBA) កំពុ​ងស្ថិតក្នុងមន្ទិលរបស់អ្នកវិនិយោគ ដែលកំពុងរង់ចាំអ៊ុតមើលលទ្ឋផលនៅថ្ងៃទី១២ កុម្ភៈខាងមុខ ជាពេលដែលសហគមន៍អឺរ៉ុបនឹងសម្រេចថា តើកម្ពុជានឹងទទួលបានប្រព័ន្ឋអនុ​គ្រោះពន្ឋបន្តឬយ៉ាងណា?។
បញ្ហាសង្រ្គាមពាណិជ្ជកម្មចិន អាមេរិក
ការបង្កើតឲ្យមានសង្រ្គាមពាណិជ្ជកម្ម រវាងមហាអំណាចសេដ្ឋកិច្ចធំពីរនៅលើពិភពលោក គឺសហរដ្ឋអាមេរិក និងចិនបាននិងកំពុងក្លាយជារឿងអតីតកាលហើយ ប៉ុន្តែវាជារលកនៃការព្រួយបារម្ភមួយ ដែលមិនទាន់រសាយអស់ពីក្នុងចិត្តប្រជាពលរដ្ឋនៅឡើ​យ ខណៈសង្រ្គាមនេះមិនទាន់បញ្ចប់ទាំងស្រុងនោះទេ ប៉ុន្តែសេដ្ឋវិទូនិងអ្នកវិភាគនានាបានបង្ហាញរួចហើយថា សេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកនឹងងើបឡើងវិញនៅឆ្នាំ២០២០នេះ។
ទោះជាយ៉ាងណាទីភ្នាក់ងារអង្គការសហប្រជាជាតិស្តីពី ពាណិជ្ជកម្មនិងការអភិវឌ្ឍ(UNCTAD)បានអះអាងថា កម្ពុជាជាអ្នកឈ្នះមួយ ក្នុងចំណោមបណ្តាប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍ អំឡុងពេលសង្រ្គមពាណិជ្ជកម្មរវាងអាមេរិក និងចិន។
យោងតាមទិន្នន័យរបស់ធនាគារពិភពលោកបានបង្ហាញថា លំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសឆ្នាំ២០១៨ មានចំនួនស្មើនឹង២៣% នៃផលិតផលសរុបក្នុងស្រុករបស់ហុងកុង និងជាង ២២% នៃប្រទេសសឹង្ហបូរី – ភាគរយទាំងពីរខ្ពស់ជាងកន្លែងផ្សេងទៀត នៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដែលខ្ពស់ជាងគេ បន្ទាប់អ្នកទទួលបានភាគរយច្រើនជាងគេ គឺប្រទេសកម្ពុជាដែលទទួលបានលំហូរទុនវិនិយោគផ្ទាល់១២,៦%។
ផ្អែកតាមទិន្នន័យខាងលើនេះ កម្ពុជានៅឆ្នាំ២០១៩អាចជាអ្នកឈ្នះមួយ កំឡុងពិភ​ពលោកកំពុងវិលវល់ ដោយសារសង្រ្គាមពាណិជ្ជកម្មចិន និងសហរដ្ឋអាមេរិក។
បញ្ហាផ្ទៃក្នុងកម្ពុជា
កម្ពុជាបាននិងកំពុងក្លាយជាប្រទេសមួយ ដែលពិភពលោកទទួលស្គាល់ពីការរីកចម្រើនដ៏លឿន តាមរយៈកំនើនសេដ្ឋកិច្ចដ៏រ៉ឹងមាំរបស់់ខ្លួន។​ ប្រទេសនេះបានក្លាយជាឯកគ្គករកំនើន១ក្នុងចំណោមប្រទេសចំនួន១០ ដែលមានសេដ្ឋកិច្ចរីកចម្រើនលឿនជាងគេនៅលើពិភពលោក ហើយឆ្នាំ២០១៥កន្លងមកធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី បានប្រសិទ្ឋនាមកម្ពុជា “ខ្លាសេដ្ឋកិច្ចថ្មីនៅអាស៊ី” ដោយសារប្រទេសនេះ មានសេដ្ឋកិច្ចកើនឡើងជាង៧ភាគរយ ក្នុងរយៈពេលជាងពីរទសវត្សរ៍ជាប់ៗគ្នា។
ឆ្នាំ២០១៥ ធនាគារពិភពលោកបានចាត់ចំណាត់ថ្នាក់ប្រទេសកម្ពុជា ជាប្រទេសដែលមានប្រាក់ចំណូលមធ្យមកម្រិតទាប ជាចំណាត់ថ្នាក់ថ្មីដែលមានន័យថា ប្រទេសនេះបានរួចផុតពីឋានៈប្រទេសក្រីក្រ ដែលមានការអភិវឌ្ឍតិចតួច។
កំឡុងពេលកម្ពុជាកំពុងឆ្ពោះទៅរកវិលុបភាពរបស់ខ្លួន រលកស្សូណាមិ នយោបា​យបានកើតឡើងនៅកម្ពុជា ដោយសារការប៉ុនប៉ងបំផ្លាញសន្តិភាព និងនាំមកនូវការផ្លាស់ប្តូរមួយ ដែលមានភាពមិនច្បាស់លាស់ ដែលធ្វើឲ្យអនាគតប្រជាជាតិនេះ អាចប្រឈមសោកនាដកម្មជាថ្មី ខណៈគំនរឆ្អឹង ថ្លុកឈាម នៅស្រស់ៗនៅឡើយ ដោយសារកំហុសអ្នកនយោបាយ ដែលមិនទទួលស្គាល់ភាពមានកម្រិតរបស់ខ្លួន ហើយចូលចិត្តបន្ទោសអ្នកដទៃ។
ផ្តើមចេញពីភូមិសាស្រ្តនយោបាយ ទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិនេះហើយ បានធ្វើឲ្យរដ្ឋាភិបាលចាត់វិធានការណ៍តាមផ្លូវច្បាប់ ដើម្បីទប់ស្កាត់រលកនយោបាយនៃអ្វីដែលគេហៅថា “បដិវត្តន៍ព៌ណ”។
ជាលទ្ឋផលនៃការចាត់វិធានការណ៍នេះ បានធ្វើឲ្យកម្ពុជាស្ថិតក្នុងរូបភាពស្រអាប់នៃក្រសែភ្នែកអន្តរជាតិ ដែលតែងតែយកសិទ្ឋមនុស្ស និងលទ្ឋិប្រជាធិបតេយ្យមកធ្វើជាសំអាង ដើម្បីលុបលាងឬបិទបាំង រឿងអសីលធ៌មរបស់ខ្លួន។
ប្រជាជនកម្ពុជា ដែលធ្លាប់បាក់ស្បាត ដោយសារសង្រ្គាមរាប់់ទសវត្សរ៍ និងជំងឺផ្លូវចិត្តមិនទាន់បានព្យាបាលជាសះនៅឡើយ បានប្រឈមនឹងការភ័យខ្លាចជាថ្មី ហើយខ្មោច​ចាស់បានលងម្តងទៀត ក្នុងអារម្មណ៍របស់ពួកគាត់។
លទ្ឋផលនៃរលកនយោបាយ សង្រ្គាមពាណិជ្ជកម្ម និងឥទ្ឋពលនៃនយោបាយក្នុងស្រុកផង បាននិងកំពុងធ្វើឲ្យអ្នកវិនិយោគក្នុងស្រុក និងអ្នកមានធនធានច្រើន និងតិចតួចបាននិងកំពុងរង់ចាំអ្វីមួយ ជាជាងហ៊ានទម្លាក់ទុនរបស់ពួកគេ ដើម្បីវិនិយោគលើគំរោងឬការទិញដីធ្លី ផ្ទះសម្បែង។
វាមិនមែនជាកំហុសទេ ប៉ុន្តែវាអាចជាការភ័យខ្លាចមួយ ហើយវាមិនមែនជារឿងជ្រុលនិយមទេ ប៉ុន្តែអតីតកាលបានបង្រៀនពួកគាត់ច្រើនពេក។
បញ្ហាEBA
វាជារឿងរសើបមួយ ដែលអ្នកវិនិយោគជាតិ អន្តរជាតិកំពុងព្រួយបារម្ភ ពិសេសប្រជាជនកម្ពុជា ដែលទន្ទឹងលទ្ឋផលទាំងអន្ទះសារ លើការសម្រេចរបស់សហគមន៍អឺរ៉ុបថា​តើត្រូវបន្ត ឬដកប្រព័ន្ឋអនុគ្រោះពន្ឋពីកម្ពុជា។
បញ្ហាEBA មិនមែនជាបញ្ហាសិទ្ឋមនុស្ស និងលទ្ឋិប្រជាធិបតេយ្យនោះទេ ប៉ុន្តែជាការអនុវត្តស្តង់ដាពីរលើកម្ពុជា ហើយបើសិនជាសហគមន៍អឺរ៉ុបដកEBAពីកម្ពុជា វាមិនមែនជារឿងគោរពសិទ្ឋមនុស្ស និងលទ្ឋិប្រជាធិបតេយ្យនោះទេ ប៉ុន្តែវាជាការបង្ហាញពីការ “មិនគោរពសិទ្ឋមនុស្ស និងលទ្ឋិប្រជាធិបតេយ្យនោះទេ” ព្រោះបើសិនជាពួកគេគោរពសិទ្ឋមនុស្ស និងលទ្ឋិប្រជាធិបតេយ្យ ពួកគេនឹងមិនដកប្រព័ន្ឋអនុគ្រោះពន្ឋពីកម្ពុជានោះទេ ព្រោះការដកប្រព័ន្ឋអនុគ្រោះពន្ឋ ទោះតិចឬច្រើន “វានឹងប៉ះពាល់ដល់ជីវភាពកម្មករប្រមាណ៨០ម៉ឺននាក់ និងអ្នកទទួលផលប្រយោជន៍ ដោយប្រយោលប្រមាណ២លាននាក់។
សំណួរនៅទីនេះគឺថា “តើសហគមន៍អឺរ៉ុប ពិតជាគោរពសិទ្ឋមនុស្ស ឬគ្រាន់តែនិយា​យតែពីសិទ្ឋមនុស្ស ហើយខ្លួនឯងដើរតួជាឃាតករលាក់មុខទៅវិញ”។
តើរដ្ឋាភិបាលពិតជាព្រងើយកន្តើយនឹងបញ្ហានេះឬ? រាជរដ្ឋាភិបាលក្រោមការដឹក​នាំរបស់សម្តេចតេជោ បានធ្វើការយ៉ោងសកម្មលើការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ ពិសេសផ្តល់សេវាសាធារណៈដល់ប្រជាពលរដ្ឋកាន់តែប្រសើរឡើង ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ហើយបានបញ្ជូនមន្រ្តី អ្នកជំនាញជាច្រើន ដើម្បីពន្យល់ពីបញ្ហានយោ​បាយកម្ពុជា និងគោលជំហររបស់ខ្លួនរួចហើយដល់សហគមន៍អន្តរជាតិ និងសហគមន៍អឺរ៉ុបទាក់ទងនឹងសិទ្ឋមនុស្ស និងការលើកស្ទួយលទ្ឋិប្រជាធិបតេយ្យ ដែលបាននិងកំពុងមានភាពចាស់ទុំនៅកម្ពុជា។
កម្ពុជានឹងមិនស្លាប់ទេ ហើយសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ក៏នឹងមិនរងផលប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរនោះដែរ ដោយសាររដ្ឋាភិបាលបាន និងកំពុងពង្រីកសម្ព័ន្ឋមិត្ត ជាមួយប្រទេសជាដៃគូដទៃទៀត តាមរយៈការចចារពាណិជ្ជកម្មសេរីជាមួយមហាយក្សចិន កូរ៉េ ជប៉ុន និងការពង្រីកការនាំ​ចេញក្នុងសហគមន៍សេដ្ឋកិច្ចអាស៊ានជាដើម ដើម្បីធ្វើឲ្យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជារក្សាបានកំនើនល្អប្រសើរបន្តទៀត។
សារដ៏ច្បាស់លាស់
ប្រមុខនៃរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាសម្តេចតេជោហ៊ុន សែននាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃកម្ពុជាបានបញ្ជាក់សារដ៏ច្បាស់លាស់ម្តងហើយម្តងទៀតថា “កម្ពុជានឹងមិនអោនក្បាល ដើម្បីដោះដូរនឹងអធិបតេយ្យភាពរបស់ខ្លួននោះទេ”។
សារដ៏ច្បាស់លាស់នេះ មានន័យរួចទៅហើយថា ប្រមុខរដ្ឋាភិបាលដែលបានដឹក​នាំប្រទេសចេញពីបាតដៃទទេរូបនេះ បាននិងកំពុងគិតគូរ និងរៀបចំរួចហើយ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមចំពោះមុខ នៅពេលកម្ពុជាបាត់បង់ប្រព័ន្ឋអនុគ្រោះពន្ឋ ហើយប្រមុខរដ្ឋាភិបាលនឹងមិនទុកឲ្យកម្ពុជារងសោកនាដកម្មជាថ្មី ហើយម្លប់សន្តិភាពនឹងមិនត្រូវបំផ្លា​ញ ដោយអ្នកនយោបាយដ៏ឆើតឆាយមួយក្រុមនោះឡើយ។
រដ្ឋាភិបាលបានកែទម្រង់ លើប្រព័ន្ឋការិយាធិបតេយ្យមួយចំនួនរួចហើយ ដូចជាលុបចោលនូវស្ថាប័នកាំសាប ស្ថាប័នកាំកុងត្រូល ប្រព័ន្ឋស៊ីអូ និងការងារមិនចាំបាច់មួយចំនួនទៀត ដើម្បីលើកទឹកចិត្តអ្នកវិនិយោគេះជាតិ អន្តរជាតិ។
ហេតុនេះប្រសិនជាបញ្ហាEBA នឹងត្រូវដកចេញពីកម្ពុជា កម្ពុជានឹងមិនស្លាប់នោះទេ ដោយសារបណ្តាប្រទេសជាមិត្តនៅតែគាំទ្រកម្ពុជា ហើយច្បាស់លាស់ណាស់ ប្រមុខ​ រដ្ឋាភិបាលនឹងលុបចោល ឬលើកទឹកចិត្តអ្នកវិនិយោគជាតិ អន្តរជាតិជាច្រើនទៀត ដើម្បីជំរុញបរិយាកាសវិនិយោគកាន់តែប្រសើរឡើង និងមិនចាកចេញពីកម្ពុជា ហើយជំនួសវិញពួកគេនឹងទទួលបានកាដូថ្មីណាមួយ ពីប្រមុខរដ្ឋាភិបាលរបស់ប្រទេសនេះ។
តើវិស័យសំណង់និងអចលនទ្រព្យនឹងនៅតែរីកចម្រើន?
សារដ៏ច្បាស់លាស់មួយ ដែលមានភាពប្រាកដប្រជាជាងការនិយាយនោះគឺថា វិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជានឹងបន្តរីកចម្រើន ដោយសារលំហូរទុនវិនិយោគក្នុងវិស័យសំណង់កាលពីឆ្នាំ២០១៩ បានកើនទឹកប្រាក់ជាង១១ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក កើនឡើងប្រមាណ៧៨ភាគរយ ធៀបនឹងឆ្នាំ២០១៨។
ទំហំទឹកប្រាក់ដ៏ច្រើននេះ បាននិងកំពុងចាក់ចូលចរន្តសេដ្ឋកិច្ចស្ទើរគ្រប់ផ្នែក ដែលជំរុញឲ្យសេដ្ឋកិច្ចនៅតែមានភាពរសរវើក និងធ្វើឲ្យវិស័យនេះបន្តមានលទ្ឋភាពធំធាត់បនម្តទៀត ដោយសារទំហំទុននិងគំរោងវិនិយោគនិមួយៗ មិនបញ្ចប់ត្រឹមរយៈពេល១ឆ្នាំឬ២ឆ្នាំនោះទេ។
ទោះបីជារលកនយោបាយ ដែលជាកត្តាខាងក្នុង និងបញ្ហាEBAជាកត្តាខាងក្រៅកំពុងក្លាយជាបញ្ហាប្រឈមថ្មីសំរាប់ឆ្នាំ២០២០ក្តី ប៉ុន្តែកម្ពុជានៅតែជាភូមិសាស្រ្តមានភាពអំណោយផលក្នុងតំបន់អាស៊ាន ពិសេសកម្ពុជាមានបរិយាកាសយ៉ាងប្រសើរ ដែលលើកទឹកចិត្តអ្នកវិនិយោគជាតិ អន្តរជាតិ ដោយសារសេដ្ឋកិច្ចនឹងបន្តរីកចម្រើន(ទោះជាអាចថយកំនើន) ច្បាប់វិនិយោគនៅតែបើកចំហ និងទាក់ទាញការវិនិយោគ ច្បាប់ព​ន្ឋមិន​មានភាពស្មុគ្រស្មាញ និងលក្ខខ័ណ្ឌអំណោយផលជាច្រើនទៀត។
ហេតុនេះ លំហូរនៃការវិនិយោគផ្ទាល់ពីការវិនិយោគក្នុងស្រុក និងមកពីបរទេសទោះបីមានសភាពថមថយបន្តិចក្តី ប៉ុន្តែនេះជានិន្នាការធម្មតា ដែលតែងតែកើតមាននៅតាមបណ្តាប្រទេសនានាក្នុងពិភពលោក។
សំណួរចុងក្រោយគឺថា តើស្ថិតក្នុងកាលៈទេសៈបែបនេះ អ្នកវិ​និយោគគួរបន្តវិនិយោគបន្ថែមទៀតឬរង់ចាំមើលសិន? ចម្លើយដែលអ្នកវិនិយោគឆ្លាតវៃ តែងតែនិយាយគឺ “អ្នកវិនិយោគឆ្លាតវៃ មើលឃើញឳកាសក្នុងពេលមានបញ្ហា ហើយតែងតែចាប់យកឳកា​ស​នៅពេលដែលអ្នកដទៃមិនហ៊ានចាប់យក”។
តើអ្នកវិនិយោគគួររង់ចាំមើលឳកាស ឬចាប់យកឳកាស ដែលអ្នកដទៃមិនហ៊ានចាប់ផ្តើម? ចម្លើយ គឺឳកាសមានគ្រប់កាលៈទេសៈ សំរាប់អ្នកវិនិយោគដែលវាងវៃ និងជោគជ័យ។