ភ្នំពេញៈ ការិយាល័យស្រាវជ្រាវម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចអាស៊ាន+៣ ដែលមានមូលដ្ឋាននៅប្រទេសសឹង្ហបូរី បានឱ្យដឹងនៅក្នុងសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានមួយ កាលពីថ្ងៃពុធនេះថា សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជា នៅតែរក្សាកំនើនរឹងមាំនៅឆ្នាំ២០២០ ទោះបីមានបញ្ហាប្រឈមពីខាងក្រៅក៏ដោយ។
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានបានឱ្យដឹងថា “កំណើនផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបពិត (GDP) ត្រូវបានព្យាករណ៍ថា នឹងមានកំនើនក្នុងអត្រាមធ្យមដល់៧.១ភាគរយ ក្នុងឆ្នាំ ២០១៩ និង២០២០ ដែលគាំទ្រដោយសកម្មភាពសំណង់រឹងមាំ កំណើនឥណទានក្នុងស្រុក និងតម្រូវការក្នុងស្រុកដែលកំពុងកើនឡើង”។
អតិផរណាត្រូវបានរំពឹងថា នឹងកើនឡើងដល់២,៣ភាគរយ នៅឆ្នាំនេះ ពោលគឺកើនឡើងបន្តិចពី២,១ ភាគរយកាលពីឆ្នាំមុន។
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានបានឱ្យដឹងថា ភាពងាយរងគ្រោះខាងក្រៅដ៏ធំរបស់កម្ពុជានឹងផ្តើមចេញពីការពឹងផ្អែកខ្ពស់របស់ខ្លួន លើទីផ្សារមួយចំនួន ជាពិសេសទីផ្សារអឺរ៉ុប។
ការិយាល័យស្រាវជ្រាវម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចអាស៊ានបានបញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើសហភាពអឺរ៉ុប (EU) ព្យូរប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ លើមុខទំនិញគ្រប់យ៉ាងលើកលែងតែអាវុធ (EBA) ពីប្រទេសកម្ពុជា ការនាំចេញរបស់ប្រទេសនេះនឹងរងផលប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ។
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានបន្តថា “ការឆ្ពោះទៅមុខ ការពង្រឹងការប្រកួតប្រជែង និងការធ្វើពិពិធកម្មមូលដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ច មានសារៈសំខាន់ ក្នុងការរក្សាសក្តានុពលកំណើនដ៏រឹងមាំរបស់ខ្លួន។ ប្រទេសកម្ពុជាត្រូវតែដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈម ខាងរចនាសម្ព័ន្ធសំខាន់ៗ ដូចជា ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធខ្សោយ ការផ្គត់ផ្គង់កម្លាំងពលកម្មមានកម្រិត និងភាពទន់ខ្សោយរបស់ស្ថាប័ន”។
សហគមន៍អឺរ៉ុបបានចាប់ផ្តើមកាលពីខែ កុម្ភៈ ឆ្នាំមុន ដំណើរការរយៈពេល១៨ ខែដែលអាចនាំឱ្យមានការផ្អាកជាបណ្តោះអាសន្ន នៃការទទួលបានការធ្វើពាណិជ្ជកម្មដោយមិនបង់ពន្ធរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ទៅកាន់ទីផ្សារសហភាពអឺរ៉ុបក្រោមប្រព័ន្ធអនុគ្រោះEBA ដោយសារតែការព្រួយបារម្ភលើបញ្ហាសិទ្ធិមនុស្ស និងសិទ្ធិការងារ។
សេចក្តីសម្រេចចុងក្រោយស្តីពីថា តើត្រូវដកEBAពីកម្ពុជាឬអត់ នឹងត្រូវធ្វើឡើងនៅខែ កុម្ភៈ ឆ្នាំនេះ។
ទិន្នន័យរបស់សហភាពអឺរ៉ុបបានបង្ហាញថា ការនាំចេញរបស់ប្រទេសកម្ពុជាទៅកាន់សហភាពអឺរ៉ុបមានតម្លៃ៥,៨៦ ពាន់លានដុល្លារ ក្នុងឆ្នាំ២០១៨ ដែលប្រហែល៩៥ ភាគរយនៃទំនិញទាំងនោះ បានចូលក្នុងសហភាពអឺរ៉ុប ដោយទាញយកប្រយោជន៍ពី EBA ហើយផលិតផលសម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើងគឺស្មើប្រហែល៣ភាគ៤ ក្នុងការនាំចេញទៅសហភាពអឺរ៉ុប។
ឧស្សាហកម្មកាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់ និងស្បែកជើង គឺជាវិស័យនាំចេញដ៏ធំបំផុតរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ដែលផ្តល់ការងារដល់ប្រជាជនប្រហែល៧៥០,០០០នាក់ នៅក្នុងរោងចក្រចំនួន១,១០០ ។
បើដកហូតពន្ធលើផលិតផលសម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង និងកង់ទៅកាន់ទីផ្សារអឺរ៉ុប ពន្ធសម្លៀកបំពាក់កើនឡើង១២ភាគរយ ស្បែកជើងកើនឡើង១៦ភាគរយ និងកង់កើនឡើង១០ភាគរយ។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ធនាគារពិភពលោក។
រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានប្រកាសកាលពីខែ មីនា ឆ្នាំមុន នូវវិធានការណ៍មួយចំនួន រួមមានការបញ្ចុះថ្លៃដឹកជញ្ជូន និងថ្លៃដើមផលិតកម្ម កាត់បន្ថយការិយាធិបតេយ្យ ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់ក្រុមហ៊ុនផលិតកម្មក្នុងស្រុក និងអ្នកនាំចេញក្នុងករណី ដែលសហភាពអឺរ៉ុបដក EBA ចេញពីកម្ពុជា។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា វិធានការនេះ បានជួយកាត់បន្ថយថ្លៃដើម លើប្រតិបត្តិការសម្រាប់ផលិតករ និងអ្នកនាំចេញប្រមាណ៤០០លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងមួយឆ្នាំ៕