រដ្ឋាភិបាលត្រៀមកញ្ចប់ថវិកាផលទុនជាតិ ២៨ % ដើម្បីទប់ទល់នឹងវិបត្តិនាពេលខាងមុខ
ភ្នំពេញ៖ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាត្រៀមថវិកាកញ្ចប់ថវិកាផលទុនជាតិជាង ២៨ ភាគរយដើម្បីទប់ទល់នឹងបញ្ហាខាងក្រៅដែលនឹងអាចធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាធ្លាក់ចុះនៅឆ្នាំ ២០២០ នេះ ខណៈបញ្ហាដែលកម្ពុជាកំពុងជួបប្រទះរួមមាន វីរុសផ្លូវដង្ហើមថ្មី សង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងអាមេរិក និងចិន និងប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ។
តាមផែនការនៅក្នុងឆ្នាំ២០២០ខាងមុខនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាគ្រោងនឹងចំណាយសរុបប្រមាណ ៣៣,៣៣៩,៦៣៣ លានរៀល ដែលស្មើនឹងប្រមាណ៨២២៣លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិកសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងរដ្ឋ។ គម្រោងចំណាយនេះ មានប្រមាណ២៨.០១ភាគរយ នៃផលទុនជាតិសរុប (ផសស) និងកើនឡើង២២.៧ភាគរយ បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០១៩។
លោក វង្សី វិស្សុត រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានថ្លែងនៅឯវេទិការសាធារណៈស្តីពី ការគ្រប់គ្រងម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និងច្បាប់ថវិកាឆ្នាំ ២០២០ ថា បញ្ហាដែលប្រទះធំបំផុតសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២០ វីរុសផ្លូវដង្ហើមថ្មីដែលមានប្រភពចេញពីប្រទេសចិនអាចនឹងប៉ះពាល់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា សង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងអាមេរិក និងចិនដែលជាផលប្រយោជន៍រយៈពេលវែង បើទោះបីជាមានការចុះកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មរបស់រវាងប្រទេសទាំងពីរដោយ ព្រោះប្រទេសចិនជាដៃគូពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគដ៏ធំរបស់កម្ពុជា។
បញ្ហាខាងក្នុង គឺប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ EBA ដែលអឺរ៉ុបនឹងប្រកាសថា ដក ឬមិនដកចេញពីកម្ពុជា ប៉ុន្តែកម្ពុជាក៏បានត្រៀមខ្លួនរួចស្រេចសម្រាប់ទប់ទល់នឹងបញ្ហានេះ។
លោក វង្សី វិស្សុត “ថវិកាជាតិរបស់យើងគ្រោង និងថវិកាជាតិបំរុងមានភាពរឹងមាំ ប៉ុន្តែឆ្នាំនេះជួបប្រទះនឹងបញ្ហាធ្លាក់ចុះ។ យើងត្រូវធ្វើថវិកាជាតិ ដែលហៅថា វិត្ថារកម្ម (Expansionary) ប៉ុន្តែឆ្នាំនេះលើសពី Expansionary ទៅគឺ Stimulus ដែលមានន័យថាជំរុញតម្រូវការ ឬលើកកម្ពស់តម្រូវការសេដ្ឋកិច្ចតាមរយៈការចាយលុយ”។
លោក បានបន្តថា “ធម្មតាថវិកាជាតិយើងក្នុងរយៈពេល ៣ និង៤កន្លងមកនេះចំណាយត្រឹមតែ ២៤,៥ ភាគរយនៃផលិតផលសរុបក្នុងស្រុកទេ ប៉ុន្តែនៅក្នុងឆ្នាំ ២០២០ យើងចាយទៅដល់ ២៨ ភាគរយដែលថវិកាលើកកម្ពស់តម្រូវការសេដ្ឋកិច្ចដើម្បីជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់យើង”។
កញ្ចប់ថវិកាដែលធំជាងគេគឺត្រូវទៅដោះស្រាយបញ្ហាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលគេហៅថា បញ្ហាភាពប្រកួតប្រជែងសេដ្ឋកិច្ច និងបញ្ហាពិពិធក្មសេដ្ឋកិច្ច រួមប្រព័ន្ធដឹកជិញ្ជួន អគ្គិសនី ជំនាញ ហើយកញ្ចប់មួយទៀតគឺការបង្កើតការងារ៕