កុំនិយាយតែរឿងបោកប្រាស់! តើកម្ពុជាពិតជាដូចសិង្ហបុរីកាលពី៣០ឆ្នាំមុនមែនទេ?
ដោយៈ សហការី
តៃវ៉ាន់ៈ នៅពេលដែលប្រជាជនតៃវ៉ាន់ លើកឡើងអំពីប្រទេសកម្ពុជានាពេលថ្មីៗនេះ រឿងដំបូងដែលនឹកឃើញគឺការចាប់ជំរិត និងការបោកប្រាស់។
ប៉ុន្តែតាមពិតទៅ ការអភិវឌ្ឍន៍នាពេលថ្មីៗនេះ នៃប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដែលកំពុងរីកចម្រើននេះ មិនអាចបកស្រាយទាំងស្រុងពីព័ត៌មានអវិជ្ជមានទាំងនេះទេ។
លោក Liang Tingyuan ទីប្រឹក្សាអន្តរជាតិនៃសមាគមអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ដែលមានជំនាញក្នុងមូលដ្ឋានបានចង្អុលបង្ហាញថា ប្រទេសកម្ពុជាឥឡូវនេះ អាចប្រៀបធៀបទៅនឹងប្រទេសសិង្ហបុរី កាលពី30 ឆ្នាំមុន។ ទោះបីជាមានហានិភ័យក៏ដោយ មានឱកាសអាជីវកម្មជាច្រើនដែលមានតម្លៃ ក្នុងការជម្រុញការរីកចម្រើន នៅក្នុងឧស្សាហកម្មរបស់តៃវ៉ាន់។
ថ្មីៗនេះ ឧប្បត្តិហេតុបោកប្រាស់ជាញឹកញាប់ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា បានធ្វើឱ្យប្រជាជនតៃវ៉ាន់ មានអារម្មណ៍អវិជ្ជមានចំពោះប្រទេ​សអាស៊ានតូចមួយនេះ។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ សម្រាប់អ្នកវិនិយោគអន្តរជាតិជាច្រើន “កម្ពុជាគឺជាឋានសួគ៌” នៃការវិនិយោគថ្មី ជាមួយនឹងស្ថានការណ៍នយោបាយស្ថិរភាព តម្លៃផ្ទះថោក និងតម្លៃទាប។ អត្រាពន្ធទាបបានទាក់ទាញ ក្រុមហ៊ុនផលិតពិភពលោកជាច្រើនឱ្យមកតាំងទីលំនៅដោយស្ងប់ស្ងាត់ ហើយ70% នៃក្រុមហ៊ុនកំពូល 500 របស់ពិភពលោក បានបង្កើតវត្តមានក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
បិទភ្នែកដោយក្រណាត់ស ដៃរបស់ពួកគេត្រូវបានចង ហើយមានសញ្ញាជាច្រើន នៃការធ្វើទារុណកម្មលើរាងកាយរបស់ពួកគេ។ម្តងមួយៗ យុវជនតៃវ៉ាន់ ត្រូវបានចាក់សោនៅក្នុងបន្ទប់តូចៗ ដោយខ្យល់រង់ចាំការជួយសង្គ្រោះពីសាច់ញាតិ និងមិត្តភក្តិ។
ឧប្បត្តិហេតុក្លែងបន្លំនៅកម្ពុជា នាពេលថ្មីៗនេះ បានជះឥទ្ធិពលដល់សង្គមតៃវ៉ាន់ ធ្វើឱ្យប្រជាជនតៃវ៉ាន់ជាច្រើន មានការភ័យខ្លាចចំពោះអ្នកស្រុក។
លោក Li Junji ប្រធានកិត្តិយសនៃសមាគមសហគ្រិនចិនកម្ពុជា បាននិយាយជាភាសាចិនកុកងឺតាមបែបហុងកុង ដោយពន្យល់ពីស្ថានភាពកម្ពុជានៅឯសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិថា “ព្រឹត្តិកា​រណ៍ដែលឃើញ នៅលើកញ្ចក់ទូរទស្សន៍ អាចជាព្រឹត្តិការណ៍ពិត ប៉ុន្តែព៌តមានជាច្រើន ត្រូវបានបំផ្លើសដោយប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ” ។
វេទិកាដែលធ្វើឡើងនៅ Kaohsiung ស្ថានភាពបច្ចុប្បន្នរំលឹកអ្នកគ្រប់គ្នាថា យើងគួរតែមើលឃើញពីផ្នែកផ្សេង។
ព័ត៌មានអវិជ្ជមានជាច្រើន ត្រូវបានបំផ្លើស ហើយទិដ្ឋភាពផ្សេងទៀតមិនត្រូវបានអើពើ។
Li Junji ដែលកើតនៅហុងកុង ហើយបច្ចុប្បន្នមានតួនាទីជា CFO នៃសហគ្រាស Jinkeng បានចាប់ផ្តើមអភិវឌ្ឍនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ 2017 ។
គាត់ជឿជាក់ថា រយៈពេល10ឆ្នាំក្រោយការរាតត្បាត វាត្រូវតែជាពិភពលោកនៃអាស៊ាន ព្រោះផ្ទៃដីសរុបនៃប្រទេសអាស៊ានទាំង១០ មានផ្ទៃដីទំហំលើសពី៤,៤៦ លានគីឡូម៉ែត្រការ៉េ មានប្រជាជនជាង៦៥០លាននាក់ ត្រូវតែជាទីផ្សារដ៏ធំដែលមានសក្ដានុពលខ្លាំង ហើយក្នុងចំណោមប្រទេសទាំងនោះ កម្ពុជាគឺជាទីតាំងវិនិយោគដែលលោកណែនាំ។
លោក Li Junji បានចង្អុលបង្ហាញថា ក្នុងចំណោមក្រុមហ៊ុនកំពូលទាំង500 របស់ពិភពលោកនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ លោក Li Junji បានគូសបញ្ជាក់ថា “កុំគ្រាន់តែជឿលើព័ត៌មានតាមទូរទស្សន៍ មើលព័ត៌មាន ដែលមានតម្លៃថោក និងថោក។ ចំនួន70ភាគរយ នៃក្រុមហ៊ុនទាំងនោះ មានមូលដ្ឋានក្នុងស្រុកខ្មែរ។
ហេតុផលសម្រាប់អនុសាសន៍ របស់លោកមានដូចខាងក្រោម ទី១ ប្រទេសកម្ពុជាមានស្ថានភាព នយោបាយស្ថិរភាពបំផុត ក្នុងអាស៊ាន។ បើប្រៀបធៀបជាមួយកងទ័ពអាវលឿង កងទ័ពអាវក្រហម និងចលាចលនយោបាយរបស់វៀតណាម ក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ កម្ពុជាមានស្ថិរភាពដ៏ល្អបំផុត ។ អ្នកវិនិយោគជាច្រើនបានបង្កើតរោងចក្រនៅក្នុងតំបន់ ប៉ុន្តែរោងចក្រយកចិត្តទុកដាក់បំផុត ចំពោះសុវត្ថិភាព ហើយស្ថានភាពនយោបាយ មានស្ថិរភាពអាចឱ្យរោងចក្រផលិត និងអភិវឌ្ឍបានយ៉ាងរលូន។
ក្រុមហ៊ុនជាច្រើននៅជុំវិញពិភពលោក មានរោងចក្រនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
គោលនយោបាយគាំទ្រដល់ ភាគលាភប្រជាសាស្ត្រ ហើយកម្ពុជាមានអត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនពីកាលានុវត្តន៍ភាពនេះ។
ស្ថានការណ៍នយោបាយស្ថិរភាពនៅកម្ពុជា ក៏ឆ្លុះបញ្ចាំងពីការអនុវត្តផលិតផល ក្នុងស្រុកសរុបដែរ ដោយចាប់ពីឆ្នាំ២០១១ ដល់ឆ្នាំ ២០១៩ បានកើនឡើងជាង៧% ជារៀងរាល់ឆ្នាំ កំនើនសេដ្ឋកិច្ចនៅតែល្អប្រសើរ រហូតដល់មានការរាតត្បាតមកដល់។
ទី២ គោលនយោបាយជាតិរបស់កម្ពុជា មានភាពអំណោយផលសម្រាប់អ្នកវិនិយោគ។ នៅប្រទេសថៃ ឬវៀតណាម ក្រុមហ៊ុនបរទេស ត្រូវតែបង្កើតការបណ្តាក់ទុនរួមគ្នា ជាមួយអ្នកក្នុងស្រុក ប៉ុន្តែនៅកម្ពុជា ជនបរទេសអាចកាន់កាប់ភាគហ៊ុន100% ។
លើសពីនេះ អត្រាពន្ធក្នុងស្រុកមានភាពអំណោយផល ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា (CDC) បានអនុម័តវិក័យប័ត្រមួយកាលពី10 ឆ្នាំមុន ដើម្បីអនុញ្ញាតឱ្យសហគ្រាស ដែលផ្តល់មូលនិធិពីបរទេសអាចទទួលបានការ លើកលែងពន្ធរហូតដល់ប្រាំបួនឆ្នាំ។
លក្ខខណ្ឌអំណោយផលទី៣ គឺពន្ធលើការទិញលក់អចលនទ្រព្យក៏អំណោយផលផងដែរ។
លោក Li Junji បានចង្អុលបង្ហាញថា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ2010 ប្រទេសកម្ពុជាបានអនុម័ត “ច្បាប់ស្តីពីកម្មសិទ្ធិសម្រាប់ជនបរទេស” ដែលអនុញ្ញាតឱ្យជនបរទេស អាចទិញនិងលក់ផ្ទះ និងអាផាតមិនបានដោយសេរី។ អគារចាប់ពីជាន់ទី១ មិនដូចប្រទេសអាស៊ានដទៃទៀតទេ សិទ្ធិអចលនទ្រព្យ អាចមានសិទ្ធិប្រើប្រាស់រយៈពេល៥០ ឆ្នាំប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែនៅកម្ពុជាពួកជនបរទេសមានសិទ្ធិជាអចិន្ត្រៃយ៍។
ប្រសិនបើអ្នកចង់ធ្វើប្រតិបត្តិការលក់ផ្ទះ ពន្ធប្រតិបត្តិការគឺត្រឹមតែ4% នៃតម្លៃអចលនទ្រព្យ ហើយពន្ធលើអចលនទ្រព្យប្រចាំឆ្នាំមានត្រឹមតែ0.1% ប៉ុណ្ណោះ។
បន្ទាប់មក មានបញ្ហាពន្ធ។​ បើអ្នកបង្កើតរោងចក្រក្នុងស្រុក អ្នកត្រូវតែគិតគូរពីបញ្ហាពន្ធលើទំនិញ។​ ក្នុងដំណាក់កាលនេះ​ កម្ពុជានៅតែទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ គ្មានពន្ធនៅពេលនាំចេញទៅកាន់អឺរ៉ុប និងសហរដ្ឋអាមេរិក។​
យោងតាមស្ថិតិរបស់ ការិយាល័យ​ជំរឿន​សហរដ្ឋ​អាមេរិក ដោ​យ​សារ​ហេតុផល​មិន​យក​ពន្ធ សហរដ្ឋ​អាមេរិក​ នៅ​តែ​ជា​ប្រទេស​ធំ​ជាង​គេ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ដែល​មាន​ទីផ្សារ​នាំ​ចេញ។
តាមទិន្នន័យថ្មីៗនេះ ក្នុងខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ការនាំចេញរបស់កម្ពុជា ទៅកាន់សហរដ្ឋអាមេរិក មានចំនួន៨៤៧.៦ ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើងប្រចាំឆ្នាំ៤៦% ការនាំចូលរបស់កម្ពុជា ពីសហរដ្ឋអាមេរិកមាន ២៧.៩លានដុល្លារ ធ្លាក់ចុះ១៧.៦% ទំហំពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីរវាងកម្ពុជា ហើយសហរដ្ឋអាមេរិក បានលើសពី875.5 លានដុល្លារអាមេរិក។ ការកើនឡើងប្រចាំឆ្នាំ 42.4% ។
អត្ថប្រយោជន៍ចុងក្រោយ គឺភាគលាភប្រជាសាស្ត្រ។  បច្ចុប្បន្ន​អាយុ​មធ្យម​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា ​មាន​អាយុ​២៧​ឆ្នាំ ​ក្នុង​នោះ​យុវជន​ក្រោម​អាយុ​៣៤​ឆ្នាំ​មាន​ចំនួន​៧០% ​នៃ​ចំនួន​ប្រជាជន​សរុប​មិនមាន​ការ​ខ្វះខាត ​ក្នុង​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​កម្លាំង​ពលកម្ម​ទេ ហើយ​តម្រូវការ​កម្លាំង​ពលកម្ម ​នៃ​ឧស្សាហកម្ម​ផ្សេងៗ​មានគ្រប់គ្រាន់។
លោក Liang Tingyuan ទីប្រឹក្សាអន្តរជាតិនៃសមាគមអាស៊ី-ប៉ាស៊ីហ្វិក ក៏បានបន្ទរថា ប្រជាជនជាច្រើនមកពីតៃវ៉ាន់ សិង្ហបុរី និងហុងកុង មានការភ័យខ្លាចយ៉ាងខ្លាំង ក្នុងការមកប្រទេសកម្ពុជា។នេះជាការពិតជាការបំផ្លើសបន្តិច។
ការកើនឡើងនៃប្រជាប្រិយភាព សម្រាប់សមាគមប្រជាជាតិអាស៊ីអាគ្នេយ៍ ហាក់បីដូចជាកំពុងដំណើរការនៅពេលនេះ។ មានការលើកជាសំណួរថា តើប្រទេ​សណានឹងក្លាយជាគោលដៅល្អបំផុត សម្រាប់ការវិនិយោគ។