រដ្ឋាភិបាលផ្តោតកំពុងលើការពង្រីកទីក្រុង និងការអភិវឌ្ឈន៍ក្រុងនៅតាមរាជធានីខេត្ត
ភ្នំពេញៈ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់បានថ្លែងថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានផ្តល់អាទិភាព​ ទៅលើការពង្រឹង​ការគ្រប់គ្រង និងការធ្វើទំនើបកម្មនគរូបនីយកម្ម​ ដោយផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ លើការពង្រីកទីក្រុង និងការអភិវឌ្ឍទីក្រុង​ថ្មីបន្ថែម ​នៅតាម​បណ្តា​រាជធានី-ខេត្ត។
លោកឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តីរូបនេះ បានថ្លែងបែបនេះក្នុង​វេទិកា​រដ្ឋ ​និង​ឯកជន​ក្រោមប្រធានបទ​ “ការអភិវឌ្ឍ​នគរូបនីយកម្ម​កម្ពុជា-ជប៉ុន” ដែល​ធ្វើ​ឡើង​នៅថ្ងៃទី២១ ធ្នូកន្លងមកនេះ។
លោកបន្តទៀតថា “រដ្ឋាភិបាលក៏ជម្រុញការបង្កើតសួនសាធារណៈ និងឧទ្យានបៃតង ដើម្បីធានា​សុវត្ថិភាព សោភណភាព បរិស្ថានរស់នៅល្អ និងសុខុមាលភាពសម្រាប់ការរស់នៅ និងប្រសិទ្ធភាព ​ក្នុង​ការអភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច-សង្គម តាមគោលការណ៍ទីក្រុងឆ្លាត”។លោកបន្តថា “យើងនឹង​ជំរុញការ​អភិវឌ្ឍ និងពង្រឹងការអនុវត្តគោលនយោ​បាយ ច្បាប់ និងលិខិតបទ​ដ្ឋានគតិយុត្ត បទដ្ឋានបច្ចេកទេស ការកសាងផែនការរៀបចំដែនដី ប្លង់គោល ផែនការប្រើប្រាស់ដី ផ្សារភ្ជាប់យុទ្ធសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ​ ទីក្រុង​ជាមួយ​ការអនុវត្ត និង​អភិ​វឌ្ឍនគរូបនីយកម្ម”។
តាមរយៈ​ការ​រៀបចំ​វេទិកា​រដ្ឋ -ឯកជនលើកទី៤ស្តីពី “ការអភិវឌ្ឍ​នគរូបនីយកម្ម​កម្ពុជា-ជប៉ុន” លោក​សាយ សំអាល់បានសម្តែងសុទិដ្ឋិនិយមថា វេទិកានេះ ​នឹង​ជំរុញបង្កើតឱកាសធុរៈកិច្ច និងវិនិយោគពី​ប្រទេស​ជប៉ុន ​មក​ប្រទេស​កម្ពុជា​ជាពិសេ​ស​លើ​វិស័យ​សំណង់។
លោក​រដ្ឋមន្រ្តី​លើកទឹកចិត្តដល់ធុរជន និងក្រុមហ៊ុនជប៉ុនចាប់ឱកាសចូលមកវិនិយោគ ឬចាប់ដៃគូវិនិយោគ ជាមួយក្រុមហ៊ុនកម្ពុជា ដើម្បីទទួលបាននូវផលប្រយោជន៍នានា ពីរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏ដូចជាបានចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍប្រទេស​កម្ពុជា៕