ក្រសួងការងារ​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ជនបរទេស​អាច​ប្រកប​អាជីវកម្ម​គ្រប់​ប្រភេទ​នៅ​កម្ពុជា​ឡើងវិញ
ភ្នំពេញ​ ៖ បន្ទាប់ពី​បាន​ចេញ​សេចក្ដីប្រកាស​ហាម​មិន​ឱ្យ​ជនបរទេស​ប្រកប​អាជីវកម្ម​ខ្នាត​តូច​ និង​មធ្យម​ចំនួន​ ១០​ ប្រភេទ​កាលពី​មួយ​ខែមុន​ ពេលនេះ​ក្រសួងការងារ​ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ បានសម្រេច​ចេញ​សេចក្ដីប្រកាស​សាជាថ្មី​ដោយ​លុបចោល​ការ​ហាមប្រាម​ទាំងនោះ​ និង​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ជនបរទេស​ទាំងអស់​មាន​សិទ្ធិ​ប្រកប​អាជីវកម្ម​គ្រប់​ប្រភេទ​ដែល​ស្របច្បាប់​។
បន្ទាប់ពី​ចេញប្រកាស​ហាម​មិន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ជនបរទេស​រកស៊ី​ ប្រកប​អាជីវកម្ម​នៅ​កម្ពុជា​ ពេលនេះ​ក្រសួងការងារ​ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ បាន​ចេញ​សេចក្តី​ជូនដំណឹង​ថ្មី​មួយ​ អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ជនបរទេស​ទាំងអស់​ អាច​រកស៊ី​នៅ​កម្ពុជា​បាន​ឡើងវិញ​។
សេចក្តី​ជូនដំណឹង​បាន​ចុះ​កាលពី​ថ្ងៃទី០៥​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០១៩​ របស់ក្រ​សួង​ការងារ​ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ បាន​បញ្ជាក់​ថា​ យោង​តម្រូវការ​កម្លាំង​ពលកម្ម​ជំនាញ​ របស់​ជនបរទេស​ក្នុង​វិស័យ​សេវា​កម្ម​ផ្សេង​ៗ និង​ដើម្បី​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​ការ​វិនិយោគ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ បាន​អនុញ្ញាត​ឡើងវិញ​នូវ​គ្រប់​សកម្មភាព​ស្វ័យ​និ​យោជន៍​ដោយ​ជនបរទេស​។
កាលពី​ថ្ងៃទី២៨​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ២០១៩កន្លងទៅ​នេះ​ ក្រសួងការងារ​ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ ធ្លាប់​បាន​ចេញ​សេចក្តី​ប្រកាស​មួយ​ ដោយធ្វើ​ការ​ហាមឃាត់​សកម្មភាព​រកស៊ី​របស់​ជនបរទេស​នូវ​មុខរបរ​ និង​អាជីវកម្ម​ចំនួន១០ប្រភេទ​ រួមមាន​៖
១.អ្នកបើកបរ​យានជំនិះ​គ្រប់​ប្រភេទ​ ជា​លក្ខណៈ​អាជីវកម្ម​ជាអាទិ៍​ អ្នក​បើក​ទោចក្រយាន​យន្ត​ អ្នក​បើក​ត្រីចក្រយាន​យន្ត​ អ្នក​បើក​ទោចក្រយាន​យន្ត​សណ្តោង​រ៉ឺម៉ក​ អ្នក​បើក​ម៉ូតូ​កង់​ អ្នក​បើករថយន្ត​ដឹក​អ្នកដំណើរ​ និង​ដឹកទំនិញ​