ភ្នំពេញ៖ ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) បានយល់ព្រមផ្តល់ប្រាក់កម្ចី ៤០ លានដុល្លារសម្រាប់ដំណាក់កាលទី ២ នៃកម្មវិធីដែលគាំទ្រដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងស្ថេរភាពដែលជំរុញបរិយាប័នហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែច្រើន និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។
នេះបើយោងតាមការចុះផ្សាយរបស់ ADB កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។ជំនួយរបស់ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីសម្រាប់កម្មវិធីជំនួយផ្នែកទី ២ នៃកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍វិស័យហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយបរិយាប័នដែលត្រូវបានអនុម័តកាលពីខែតុលាឆ្នាំ ២០១៦ កំពុងពង្រឹងលើកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងបរិយាប័នហិរញ្ញវត្ថុ និងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងអភិវឌ្ឍន៍របស់រដ្ឋាភិបាល។
គម្រោងនេះនឹងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវការទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុ ជាពិសេសសម្រាប់ប្រជាជនក្រីក្រគ្រួសារនៅជនបទ វិស័យកសិកម្ម និងសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម។ តាមរយៈការគាំទ្រគោលនយោបាយ វាក៏ជួយពង្រឹងស្ថេរភាពនៃវិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា និងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុដើម្បីគាំទ្រដល់ការបង្កើតសេវាកម្ម និងផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុថ្មីៗ។
លោកស្រី Benita Ainabe អ្នកឯកទេសផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុរបស់ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី បានមានប្រសាសន៍ថា “វិស័យហិរញ្ញវត្ថុមានស្ថេរភាព និងទំនើបគឺមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ ដូចជាកម្ពុជា ដូច្នេះបុគ្គលម្នាក់ៗអាចមានលទ្ធភាពទទួលបានសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុ ហើយអាជីវកម្មអាចខ្ចីប្រាក់ដែលអាចទុកចិត្តបានដើម្បីពង្រីកប្រតិបត្តិការរបស់ពួកគេ និងរួមចំណែកដល់ការរីកចម្រើនរបស់ប្រទេស។
លោកស្រីបានបន្តថា “កម្មវិធីនេះតំណាងឱ្យភាពជាដៃគូរយៈពេលវែងរវាងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី និងរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការសម្រេចបាននូវគោលបំណងទាំងនេះ”។ វិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជាកំពុងស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលដំបូងនៃការអភិវឌ្ឍន៍ ហើយគ្របដណ្តប់ដោយវិស័យធនាគារ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ។ ខណៈពេលដែលសម្រេចបានច្រើន លទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុនៅតែមានកំរិតនៅឡើយជាពិសេសនៅតំបន់ជនបទ។
បរិយាប័នហិរញ្ញវត្ថុមានកម្រិតទាបដោយមានប្រហែល ៥៩% នៃចំនួនប្រជាជនពេញវ័យនៅក្នុងប្រទេសដែលមានលទ្ធភាពទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុក្នុងឆ្នាំ ២០១៥ ។ លើសពីនេះទៅទៀតស្ទើរតែមួយភាគបីនៃចំនួនប្រជាជនត្រូវបានបដិសេធទាំងស្រុងដោយគ្មានលទ្ធភាពប្រើប្រាស់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុណាមួយឡើយ។
កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវលទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុត្រូវបានរារាំងដោយកម្រិតនៃចំណេះដឹងទាបផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។ គម្រោងដំណាក់ ២ នេះ បានគាំទ្រដល់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការពន្លឿនយុទ្ធសាស្ត្រជាតិសម្រាប់បរិយាប័នហិរញ្ញវត្ថុដើម្បីផ្តល់ក្របខ័ណ្ឌដើម្បីពង្រីកលទ្ធភាពទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុរបស់បុគ្គល ជាពិសេសអ្នកខ្ចីស្ត្រី និងសហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យម (MSMEs) ។
ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទដែលគ្រប់គ្រងដោយរដ្ឋាភិបាលក៏ត្រូវបានរៀបចំរចនាសម្ព័ន្ធឡើងវិញដើម្បីផ្តល់ប្រាក់កម្ចីដល់ក្រុមហ៊ុន MSMEs ក្នុងវិស័យកសិកម្ម ខណៈដែលរដ្ឋាភិបាលកណ្តាលពង្រឹងការការពារអតិថិជនតាមរយៈការបង្កើតមុខងាររបស់អតិថិជននៅក្នុងធនាគារ៕