ADB​ ផ្តល់​កម្ចី​ ៤០លាន​ដុល្លារ​ដើម្បី​អភិវឌ្ឍ​ និង​ពង្រឹង​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំពេញ​៖ ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ (ADB​) បាន​យល់ព្រម​ផ្តល់​ប្រាក់កម្ចី​ ៤០​ លាន​ដុល្លារ​សម្រាប់​ដំណាក់កាល​ទី​ ២ នៃ​កម្មវិធី​ដែល​គាំទ្រ​ដល់​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ និង​ស្ថេរ​ភាព​ដែល​ជំ​រុ​ញប​រិយា​ប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​កាន់តែ​ច្រើន​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​។
នេះ​បើ​យោង​តាម​ការ​ចុះផ្សាយ​របស់​ ADB​ កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​។ជំនួយ​របស់​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​សម្រាប់​កម្មវិធី​ជំនួយ​ផ្នែក​ទី​ ២ នៃ​កម្មវិធី​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ប្រកប​ដោយ​បរិ​យា​ប័ន​ដែល​ត្រូវ​បាន​អនុម័ត​កាលពី​ខែតុលា​ឆ្នាំ​ ២០១៦​ កំពុង​ពង្រឹង​លើ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ក្នុង​បរិ​យា​ប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​អភិវឌ្ឍន៍​របស់​រដ្ឋាភិបាល​។
គម្រោង​នេះ​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​ការ​ទទួល​បាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ជាពិសេស​សម្រាប់​ប្រជាជន​ក្រីក្រ​គ្រួសារ​នៅ​ជនបទ​ វិស័យ​កសិកម្ម​ និង​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​។ តាមរយៈ​ការ​គាំទ្រ​គោលនយោបាយ​ វា​ក៏​ជួយ​ពង្រឹង​ស្ថេរ​ភាព​នៃ​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅ​កម្ពុជា​ និង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​ការបង្កើត​សេវាកម្ម​ និង​ផលិតផល​ហិរញ្ញ​វត្ថុ​ថ្មី​ៗ។
លោកស្រី​ Benita​ Ainabe​ អ្នកឯកទេស​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​របស់​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ “វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​មាន​ស្ថេរ​ភាព​ និង​ទំនើប​គឺ​មាន​សារៈសំខាន់​សម្រាប់​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍន៍​ ដូចជា​កម្ពុជា​ ដូច្នេះ​បុគ្គល​ម្នា​ក់ៗ​អាច​មានលទ្ធភាព​ទទួល​បាន​សេវាកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ហើយ​អាជីវកម្ម​អាច​ខ្ចីប្រាក់​ដែល​អាច​ទុកចិត្ត​បាន​ដើម្បី​ពង្រីក​ប្រតិបត្តិ​ការ​របស់​ពួកគេ​ និង​រួមចំណែក​ដល់​ការ​រីកចម្រើន​របស់​ប្រទេស​។
លោកស្រី​បាន​បន្ត​ថា​ “កម្មវិធី​នេះ​តំណាង​ឱ្យ​ភាពជា​ដៃគូ​រយៈពេល​វែង​រវាង​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ និង​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ក្នុង​ការសម្រេច​បាន​នូវ​គោលបំណង​ទាំងនេះ​”។ វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅ​កម្ពុជា​កំពុង​ស្ថិត​ក្នុង​ដំណាក់កាល​ដំបូង​នៃ​ការអភិវឌ្ឍន៍​ ហើយ​គ្រប​ដណ្តប់​ដោយ​វិស័យ​ធនាគារ​ និង​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​។ ខណៈ​ពេល​ដែល​សម្រេច​បាន​ច្រើន​ លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅតែ​មាន​កំរិត​នៅឡើយ​ជាពិសេស​នៅ​តំបន់ជនបទ​។
បរិ​យា​ប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​មានកម្រិត​ទាប​ដោយមាន​ប្រហែល​ ៥៩​% នៃ​ចំនួន​ប្រជាជន​ពេញវ័យ​នៅក្នុង​ប្រទេស​ដែល​មាន​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១៥​ ។ លើស​ពីនេះ​ទៅទៀត​ស្ទើរតែ​មួយភាគបី​នៃ​ចំនួន​ប្រជាជន​ត្រូវ​បាន​បដិសេធ​ទាំងស្រុង​ដោយ​គ្មាន​លទ្ធភាព​ប្រើប្រាស់​សេវាកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​ណាមួយ​ឡើយ​។
កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ដើម្បី​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ត្រូវ​បាន​រារាំង​ដោយ​កម្រិត​នៃ​ចំណេះដឹង​ទាប​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​។ គម្រោង​ដំណាក់​ ២ នេះ​ បាន​គាំទ្រ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​ពន្លឿន​យុទ្ធសាស្ត្រ​ជាតិ​សម្រាប់​បរិ​យា​ប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ដើម្បី​ផ្តល់​ក្របខ័ណ្ឌ​ដើម្បី​ពង្រីក​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​របស់​បុគ្គល​ ជាពិសេស​អ្នកខ្ចី​ស្ត្រី​ និង​សហគ្រាស​ខ្នាត​តូច​និង​មធ្យម​ (MSMEs​) ។
ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​ជនបទ​ដែល​គ្រប់គ្រង​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​ក៏​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​រចនាសម្ព័ន្ធ​ឡើងវិញ​ដើម្បី​ផ្តល់​ប្រាក់កម្ចី​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​ MSMEs​ ក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម​ ខណៈ​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​កណ្តាល​ពង្រឹង​ការ​ការពារ​អតិថិជន​តាមរយៈ​ការបង្កើត​មុខងារ​របស់​អតិថិជន​នៅក្នុង​ធនាគារ​៕