ADB​ នឹង​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​ចំនួន​ ៤៩លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ដើម្បី​ពង្រីក​ប្រព័ន្ធ​ទឹក​ស្អាត​​ និង​អនាម័យ​នៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ (ADB​) បាន​អនុម័ត​ហិរញ្ញប្បទាន​ចំនួន៤៩លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ដើម្បី​ជួយ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ សម្រេច​គោលដៅ​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៥​ ក្នុង​ការ​ផ្តល់​នូវ​ការ​ទទួល​បាន​ជាស​កល​ នូវ​សេវាកម្ម​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​ និង​អនាម័យ​នៅ​តាម​តំបន់ជនបទ​នៅក្នុង​ប្រទេស​។
កម្មវិធី​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​ និង​អនាម័យ​ជនបទ​ទី៣នឹង​ផ្តល់​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ដល់​ប្រជាជន​ជាង ៤០០​,០០០នាក់​ ដោយ​សាងសង់​ ឬស្តារ​កន្លែង​ទឹក​ជនបទ​ចំនួន២​ ៥០០នាក់​ នៅក្នុង​ភូមិ​យ៉ាងតិច៤០០​ នៅ​ទូទាំង​ខេត្ត​ចំនួន១០នៅ​កម្ពុជា​។ វា​ក៏​នឹង​គាំទ្រ​ដល់​ការសាងសង់​បង្គន់​ថ្មី​សម្រាប់​គ្រួសារ​នី​មួយ​ៗ និង​សាងសង់​បង្គន់​សាធារណៈ​នៅ​តាម​សាលារៀន​ និង​មណ្ឌលសុខភាព​ព្រម​ ទាំង​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​អនាម័យ​ផង​ដែរ​។
លោកស្រី​ Siti​ Hasanah​ អ្នកជំនាញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ទីក្រុង​របស់​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ “ការ​ទទួល​បាន​សេវាកម្ម​មូលដ្ឋាន​ ដូចជា​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​ និង​អនាម័យ​ជា​សិទ្ធិ​ជា​មូលដ្ឋាន​របស់​មនុស្ស​ និង​ជា​កត្តា​សំខាន់​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ដែល​មា​នប​រិយា​ប័ន​ និង​និរន្តរភាព​នៅក្នុង​ប្រទេស​ណាមួយ​”។
លោក​បាន​បន្ត​ថា​ “ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​គាំទ្រ​គោលដៅ​ របស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​នូវ​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​ និង​អនាម័យ​ដែល​អាច​ទុកចិត្ត​បាន​សម្រាប់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ទាំងអស់​ក្នុងរយៈពេល៥ឆ្នាំខាងមុខ​ ជាពិសេស​ប្រជាជន​ដែល​រស់​នៅ​​តាម​ជនបទ​ រួម​ជាមួយ​ការ​ខិតខំ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​ការយល់​ដឹង​អំពី​អនាម័យ​”។
សេវា​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​ និង​អនាម័យ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ និង​គួរ​ឱ្យ​ទុកចិត្ត​នៅតែ​មានកម្រិត​តិចតួច​នៅ​តំបន់ជនបទ​ នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ដែល​មាន​ប្រមាណ៧៧​% នៃ​ប្រជាជន​សរុប១៦​,៥លាន​នាក់​រស់នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​។ ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៧​ ខណៈ​ពេល​ដែល៧៣​% នៃ​គ្រួសារ​នៅ​ជនបទ​ទទួល​បានការ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ ដែល​មាន​ភាព​ប្រសើរ​ឡើង​តែ១១​% ទទួ​បបានការ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​។ ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ដែរ​ ប្រជាជន​នៅ​តាម​ជនបទ៥៦ភាគរយ​បាន​ទទួល​បាន​អនាម័យ​ល្អ​ប្រសើរ​ ហើយ​ប្រហែល ៤១ភាគរយ​ នៃ​ប្រជាជន​នៅ​តាម​ជនបទ​នៅតែ​អនុវត្ត​ការ​បន្ទោរ​បង់​ចំហរ​ដែល​អាច​បណ្តាល​ឱ្យ​រាគ​ និង​បញ្ហា​សុខភាព​សាធារណៈ​ផ្សេងទៀត​។
ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​គឺជា​អ្នកចូលរួម​ធំជាង​គេ​ ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ក្នុង​វិស័យ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​ ​និង​អនាម័យ​នៅ​កម្ពុជា​ ដោយ​ផ្តល់​ប្រហែល២៥ភាគរយ​ នៃ​ជំនួយ​ខាងក្រៅ​សរុប​សម្រាប់​សេវា​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​ និង​អនាម័យ​របស់​ប្រទេស​ រួមមាន​ទាំង​ទីក្រុង​និង​ជនបទ​។ ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ២០០៥​ ប្រជាជន​ចំនួន១លាន​នាក់​បាន​ទទួល​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ពី​ការ​ទទួល​បានការ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​ និង​ប្រជាជន​ចំនួន៥០០​,០០០នាក់​ពី​សេវា​អនាម័យ​ប្រសើរ​ជាង​មុន​ ក្រោម​គម្រោង​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​ និង​អនាម័យ​ដែល​គាំទ្រ​ដោយ​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ចំនួន៣នៅក្នុង​បឹងទន្លេសាប​។
កម្មវិធី​អភិវឌ្ឍន៍​នេះ​ដែល​ត្រូវ​បាន​អនុម័ត​ថ្មី​ រួមមាន​ ប្រាក់កម្ចី​ផ្អែកលើ​គោ​លន​យោ​ បាយ១៥លាន​ដុល្លារ​ កម្ចី​ឥណទាន​គម្រោង២៩​,៦១លាន​ដុល្លារ​ និង​ជំនួយ៤​,៣៩លាន​ដុល្លារ​ពី​មូលនិធិ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​។ ប្រាក់កម្ចី​ផ្អែកលើ​គោលការណ៍​នេះ​ នឹង​ផ្តល់​ការ​គាំទ្រ​ផ្នែក​គោលនយោបាយ​ ដើម្បី​កែ​លម្អ​ប្រព័ន្ធ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​ និង​ប្រព័ន្ធ​រៀបចំផែនការ​អនាម័យ​តាម​ជនបទ​ព្រម​ជាមួយនឹង​ការ​ផ្តល់​សេវាកម្ម​ ឃ្លាំង​ស្តុក​ និង​ប្រព័ន្ធ​គ្រប់គ្រង​ និង​ការចូលរួម​របស់​វិស័យ​ឯកជន​។
ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ ក៏​នឹង​គ្រប់គ្រង​ហិរញ្ញប្បទាន​ចំនួន១លាន​ដុល្លារ​ ពី​មូលនិធិ​បច្ចេកវិទ្យា​កម្រិតខ្ពស់​ (HLTF​) ដែល​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​ ដែល​នឹង​ជួយ​សាកល្បង​គម្រោង​តំឡើង​ អង្គភាព​ផលិត​ទឹក​ពី​ខ្យល់​ទៅ​ក្នុង​ទីតាំង​ចំនួន៧ដោយមាន​កម្រិត​ទទួល​បាន​ទឹក​ស្អាត​ដែល​មាន​សុវត្ថិភាព​ ជាពិសេស​ក្នុង​រដូវប្រាំង​៕