សម្តេច​តេជោ​ ស្នើ​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ឱ្យ​បន្ត​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ទោះបី​មិន​មា​នប្រ​ព័ន្ឋ EBA​
ភ្នំ​ពេញៈ​ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​ស្នើ​ឲ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ដែល​កំពុង​ដាក់​ទុន​នៅ​កម្ពុជា​បន្ត​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ ទោះបីជា​មានការ​បញ្ហា​អ្វីក៏ដោយ​ ជាពិសេស​ការ​ដក​ EBA​ ពី​កម្ពុជា​ គឺ​សម្ដេច​ស្នើសុំ​ឲ្យ​ចិន​នៅតែ​បន្ត​ធ្វើការ​វិនិយោគ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ជា​បន្ត​ទៀត​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ មាន​ប្រសា​សា​ន៍​បែបនេះ​នៅក្នុង​ជំនួប​ពិភាក្សា​គណៈប្រតិភូ​សមាគម​ត្រកូល​ហ៊ុន​ ​; និង​សហគ្រិន​ដែល​មក​ពី​បណ្ដា​ខេ​ត្ត​ផ្សេង​ៗ នៃ​ប្រទេស​ចិនសុទ្ធ​តែ​អ្នក​វិនិយោគ​សំ​ខាន់​ៗ ដែល​មក​សិក្សា​អំ​ពី​សក្តា​នុ​ពល​ និង​ឱកាស​វិនិយោគ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​នៅ​ថ្ងៃទី៨​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​។
សម្ដេច​បាន​មានប្រសាសន៍​ពាក់ព័ន្ធ​ នឹង​ការ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ឲ្យ​ពាណិជ្ជករ​ អ្នក​វិនិយោគ​ចិន​ថ្មី​ឲ្យ​មក​បណ្ដាក់ទុន​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​បន្ថែម​ ដើម្បី​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ គឺ​មានន័យថា​ថែរក្សា​ចាស់​និង​បង្កើន​ការ​វិនិយោគ​ថ្មី​។ ​; សម្ដេច​តេជោ​បាន​ស្នើ​ទៅ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ចិន​ ត្រូវ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​បន្ត​បើក​ទីផ្សារ​ចិន​ឲ្យ​កាន់តែ​ធំជាង​មុន​ សម្រាប់​ការនាំចូល​ផលិតផល​កសិផល​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ទៅ​ទីផ្សារ​របស់​ប្រទេស​ចិន​។
សម្តេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ក៏បាន​គូសបញ្ជាក់​ប្រាប់​ពី​មូលហេតុ​ ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​លុបចោល​នូវ​online​ casino​ នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ គឺ​សម្តេច​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ កម្ពុជា​ជា​ប្រទេស​មួយ​ ដែល​ប្រកាន់យក​សេដ្ឋកិច្ច​ទីផ្សារសេរី​ ក៏ប៉ុន្តែ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​កម្ពុជា​មិន​ពឹងផ្អែក​លើ​កាស៊ីណូ​អន​ឡាញ​ទេ​ ប៉ុន្តែ​ពឹងផ្អែក​ទៅលើ​កត្តា​ជាច្រើន​ នៅក្នុង​មូលដ្ឋាន​សេដ្ឋកិច្ច​ ដូច្នេះ​គឺ​យើង​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ ត្រូវតែ​ពង្រឹង​ការអនុវត្ត​ច្បាប់​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ និង​ធ្វើ​យ៉ាងម៉េច​ ដើម្បី​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​ច្បាស់លាស់​ តែម​កវិ​និ​យោគ​ទៅលើ​វិ​ស័យ​ផ្សេង​ៗទៀត​ មិនមែន​តែ​ពឹងផ្អែក​ទៅលើ​កាស៊ីណូ​អន​ឡា​ញនោះ​ទេ​។
សម្តេច​បន្ត​ថា​ “កម្ពុជា​បាន​ពន្ធ​តិចតួច​ណាស់​ តាមរយៈ​កាស៊ីណូ​អន​ឡា​ញនេះ​ហើយ​កាស៊ីណូ​អន​ឡា​ញនេះ​ ក៏​នាំមក​នូវ​ការ​ប្រឈម​ដូចជា​ឧក្រិដ្ឋ​កម្ម​ កា​លាងលុយកខ្វក់​ជាដើម​ ដែល​អាច​ធ្វើ​ប៉ះពាល់​ដល់​សង្គម​”។
សម្ដេច​តេជោ​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ និង​ចិន​ មាន​លក្ខណៈ​កើនឡើង​ជាបន្តបន្ទាប់​ ដែល​ចំនួន​នេះ​គោលដៅ​នៅក្នុង​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ដល់​ឆ្នាំ២០២២​ អាច​កើនឡើង​រហូតដល់​ទៅ១០ពាន់​លាន​ដុល្លារ​។ សម្ដេច​តេជោ​ក៏បាន​មានប្រសាសន៍​ ទាក់ទង​នឹង​យន្តការ​ដែល​កម្ពុជា​ កំពុងតែ​សហការ​នឹង​ចិន​ទៅលើ​ ចំនុច​សំ​ខាន់​ៗ ដូចជា​នៅក្នុង​អនុ​តំបន់​ គឺ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​លើ​មេគង្គ​ឡាន​ឆាង​ ក្នុង​អនុ​តំបន់​មេគង្គ​អាស៊ាន​ចិន​ និង​កិច្ចប្រជុំ​អាស៊ី​បូព៌ា​ជាដើម​។
បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ យើង​នៅ​មាន​សក្តា​នុ​ពល​ជាច្រើន​ ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​សេដ្ឋកិច្ច​ ដោយសារ​កន្លងមក​នេះ​ យើង​មាន​រួច​ទៅ​ហើយ​នៅ​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​សេរី​ រវាង​អាស៊ាន​ និង​ចិន​អាស៊ាន​ តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​សេរី​រវាង​អាស៊ាន​ ចិន​ ដែល​យើង​គួរតែ​មើល​នៅ​សក្តា​នុ​ពល​ដែល​អាច​នាំចេញ​ផលិតផល​កម្ពុជា​ នាំចេញ​ទៅកាន់​ទីផ្សារ​ចិន​។
ក្នុង​កិច្ចពិភាក្សា​នេះ​ សម្តេច​តេជោ​បាន​ជំរុញ​ឲ្យ​សហគ្រិន​ចិន​ មក​វិនិយោគ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ហើយ​កុំ​មានការ​ភ័យ​ព្រួយ​ ចំពោះ​ចំណុច​ណា​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ឲ្យសោះ​ ដោយសារតែ​ចិន​ និង​កម្ពុជា​យើង​មាន​ទំនាក់ទំនង​ល្អ​ មាន​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ជា​ដៃគូ​យុទ្ធសាស្ត្រ​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​រួច​ទៅ​ហើយ​៕