ភ្នំពេញ៖ សេដ្ឋកិច្ចអ៊ីនធឺណេតឥណ្ឌូនេស៊ីនឹងកើនឡើងដល់ ១៣០ពាន់លានដុល្លារនៅឆ្នាំ ២០២៥។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ថ្មីៗនេះចេញផ្សាយដោយ Google LLC ។
សេដ្ឋកិច្ចអ៊ីនធឺណេតរបស់ឥណ្ឌូនេស៊ីបានកើនឡើង ៤ ដង បើប្រៀបធៀបទៅនឹងឆ្នាំ ២០១៥ ដែលស្មើនឹង ៤០ ពាន់លានដុល្លារនៅឆ្នាំ ២០១៩។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ Google ដែលមានឈ្មោះថា“ e-Conomy SEA 2019។
របាយការណ៍នេះបានឱ្យដឹងថា “ក្នុងនាមជាសេដ្ឋកិច្ចអ៊ីនធឺណេតដែលរីកលូតលាស់ និងរីកលូតលាស់លឿនបំផុតនៅក្នុងតំបន់ ឥណ្ឌូនេស៊ីកំពុងដើរលើផ្លូវដែលអាចទទួលបានទឹកប្រាក់ ១៣០ ពាន់លានដុល្លារនៅឆ្នាំ ២០២៥”។ ក្រុមហ៊ុនឥណ្ឌូណេស៊ីកំពុងនាំមុខគេជាថ្មីម្តងទៀតនៅឆ្នាំនេះ ហើយគ្រោងនឹងទទួលបានទឹកប្រាក់វិនិយោគ ៤ ពាន់លានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ។
នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមហ៊ុនឥណ្ឌូនេស៊ី Bukalapak ក្រុមហ៊ុន Gojek ក្រុមហ៊ុន Tokopedia និងក្រុមហ៊ុន Traveloka ដែលបានបង្កើនដើមទុនយ៉ាងច្រើននៅឆ្នាំនេះ។ ក្រុមហ៊ុនក Grab ក៏កំពុងរៀបចំផែនការវិនិយោគដ៏ធំមួយចូលនៅប្រទេសប្រជុំកោះនេះផងដែរ។
របាយការណ៍បានឱ្យដឹងថា “ក្រុមហ៊ុន Grab ដែលមានមូលដ្ឋាននៅប្រទេសសឹង្ហបូរីក៏បានប្រកាសពីការប្តេជ្ញាចិត្តជាច្រើនពាន់លានដុល្លារក្នុងការវិនិយោគនៅក្នុងប្រទេសនេះក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខ”។ តាមរបាយការណ៍បានឱ្យដឹងថា សេដ្ឋកិច្ចអ៊ីនធឺណេតធំជាងគេទី ២ ក្នុងតំបន់នៅឆ្នាំនេះគឺប្រទេសវៀតណាមឈានដល់ ១២ ពាន់លានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ ២០១៩ ដែលមានអត្រាកំណើនប្រចាំឆ្នាំជិត ៤០ ភាគរយ។
ការទូទាត់ឌីជីថលទទួលលបានការរីកចម្រើនរបាយការណ៍របស់ Google បានព្យាករណ៍ថា ការទូទាត់តាមឌីជីថលនឹងក្លាយជាបទដ្ឋានក្នុងរយៈពេលតែប៉ុន្មានឆ្នាំប៉ុណ្ណោះ ហើយចំណាយពេល ៥០ ភាគរយ (ធៀបនឹងប្រតិបត្តការហិរញ្ញវត្ថុប្រពៃណី) ដើម្បីធ្វើប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុ។