សេដ្ឋកិច្ច​ឌីជីថល​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​ និង​វៀតណាម​ហក់​ឡើង​​ខ្លាំង​
ភ្នំពេញ​៖ សេដ្ឋ​កិ​ច្ច​អ៊ី​នធឺ​ណេត​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​នឹង​កើនឡើង​ដល់​ ១៣០​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២៥​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​របាយ​កា​រណ៍​ថ្មី​ៗនេះ​ចេញផ្សាយ​ដោយ​ Google​ LLC​ ។
សេដ្ឋ​កិ​ច្ច​អ៊ី​នធឺ​ណេត​របស់​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​បាន​កើនឡើង​ ៤ ដង​ បើ​ប្រៀបធៀប​ទៅ​នឹង​ឆ្នាំ​ ២០១៥​ ដែល​ស្មើនឹង​ ៤០​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០១​៩។ នេះ​បើ​យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់​ Google​ ដែល​មានឈ្មោះ​ថា​“ e-Conomy​ SEA​ 2019​។
របាយការណ៍​នេះ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ “ក្នុងនាម​ជា​សេដ្ឋ​កិ​ច្ច​អ៊ី​នធឺ​ណេត​ដែល​រីក​លូតលាស់​ និង​រីក​លូតលាស់​លឿន​បំផុត​នៅក្នុង​តំបន់​ ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​កំពុង​ដើរ​លើ​ផ្លូវ​ដែល​អាច​ទទួល​បាន​ទឹកប្រាក់​ ១៣០​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២៥​”។ ក្រុមហ៊ុន​ឥណ្ឌូណេស៊ី​កំពុង​នាំមុខ​គេ​ជាថ្មី​ម្តង​ទៀត​នៅ​ឆ្នាំនេះ​ ហើយ​គ្រោង​នឹង​ទទួល​បាន​ទឹកប្រាក់​វិនិយោគ​ ៤ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១៨​ ។
នេះ​បើ​តាម​របាយការណ៍​របស់​ក្រុម​ហ៊ុន​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​ Bukalapak​ ក្រុមហ៊ុន Gojek​ ក្រុមហ៊ុន​ Tokopedia​ និង​ក្រុមហ៊ុន​ Traveloka​ ដែល​បាន​បង្កើន​ដើមទុន​យ៉ាងច្រើន​នៅ​ឆ្នាំនេះ​។ ក្រុមហ៊ុន​ក Grab​ ក៏​កំពុង​រៀបចំផែនការ​វិនិយោគ​ដ៏​ធំ​មួយ​ចូល​នៅ​ប្រទេស​ប្រជុំកោះ​នេះ​ផង​ដែរ​។
របាយការណ៍​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ “ក្រុមហ៊ុន​ Grab​ ដែល​មាន​មូលដ្ឋាន​នៅ​ប្រទេស​សឹង្ហ​បូរី​ក៏បាន​ប្រកាស​ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្តជា​ច្រើន​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​នៅក្នុង​ប្រទេស​នេះ​ក្នុងរយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំខាងមុខ​”។ តាម​របាយការណ៍​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ សេដ្ឋ​កិ​ច្ច​អ៊ី​នធឺ​ណេត​ធំជាង​គេ​ទី​ ២ ក្នុង​តំបន់​នៅ​ឆ្នាំនេះ​គឺ​ប្រទេស​វៀតណាម​ឈាន​ដល់​ ១២​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ដែល​មាន​អត្រាកំណើន​ប្រចាំឆ្នាំ​ជិត​ ៤០​ ភាគរយ​។
ការ​ទូទាត់​ឌីជីថល​ទទួ​លល​បានការ​រីកចម្រើន​របាយការណ៍​របស់​ Google​ បាន​ព្យាករណ៍​ថា​ ការ​ទូទាត់​តាម​ឌីជីថល​នឹង​ក្លាយជា​បទដ្ឋាន​ក្នុងរយៈពេល​តែ​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ប៉ុណ្ណោះ​ ហើយ​ចំណាយពេល​ ៥០​ ភាគរយ​ (ធៀប​នឹង​ប្រតិ​បត្ត​ការ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ប្រពៃណី​) ដើម្បី​ធ្វើ​ប្រតិបត្តិ​ការ​ហិរញ្ញវត្ថុ​។
ការ​ទទួលយក​ការ​ទូទាត់​ឌីជីថល​ទីបំផុត​ឈាន​ដល់​ចំណុច​របត់​មួយ​ ហើយ​ត្រូវ​បាន​រំពឹង​ថា​នឹង​ចំណាយ​ដល់​ ១ សែន​កោដិ​ដុល្លារ​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២៥​៕