ភាព​ចម្រើន​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​នៅ​កម្ពុជា​ធ្វើ​ឱ្យ​ការ​លក់​ជណ្ដើរយន្ត​ហក់​ឡើង​ខ្លាំង
ភ្នំពេញ​៖ ក្រុមហ៊ុន​ Hitachi​ Elevator​ Cambodia​ Co​ រំពឹង​ទុក​ថា​នឹង​លក់​ជណ្តើរ​យន្ត​បាន​ ១៥០​ យូនី​តក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០២០​ ជាមួយនឹង​ប្រាក់ចំណូល​ ៦ លាន​ដុល្លារ​ (១៨២,៤​ លាន​បាត​) ខណៈ​អគារ​ខ្ពស់​ៗ រីក​ដុះដាល​នៅក្នុង​ប្រទេស​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​កាសែត​បាងកក​ប៉ុស្តិ៍​ចុះផ្សាយ​នៅ​ថ្ងៃនេះ​។
ក្រុមហ៊ុន​នេះ​គឺជា​ការ​បណ្តាក់​ទុន​រួមគ្នា​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ជប៉ុន​ Hitachi​ (៤៧​ ភាគរយ​) ក្រុមហ៊ុន​សៀម​ Hitachi​ (៣០​ ភាគរយ​) និង​ក្រុមហ៊ុន​ CMED​ Group​ Co​ (២៣​ ភាគរយ​) របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​។
ដោយ​បាន​បង្កើត​ឡើង​នៅ​ខែកក្កដា​ឆ្នាំ​ ២០១៦​ ក្រុមហ៊ុន​ Hitachi​ Elevator​ Cambodia​ បាន​ចុះបញ្ជី​ដើមទុន​ចំនួន​ ១,២​ លាន​ដុល្លារ​ដើម្បី​ផ្គត់ផ្គង់​ការ​តំឡើង​ និង​ថែទាំ​ជណ្តើរ​យន្ត​ និង​ជណ្តើរ​យន្ត​ជើង​។
លោក​ Sakchai​ Worrasangasilpa​ នាយក​គ្រប់គ្រង​នៅ​កម្ពុជា​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​កំពុង​រីកចម្រើន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ជា​ ពិសេស​វិស័យ​សំណង់​ ដែល​បាន​កើនឡើង​ ៦-៧ ភាគរយ​ជា​រៀងរាល់​ឆ្នាំ​ក្នុងរយៈពេល​ ៥ ឆ្នាំ​កន្លងមក​នេះ​ជាមួយ​ផលិតផល​ក្នុង​ស្រុក​សរុប​របស់​ប្រទេស​។
លោក​ Sakchai​ បាន​និយាយ​ថា​ “ទីផ្សារ​កម្ពុជា​កំពុង​ត្រូវការ​ជណ្តើរ​យន្ត​ និង​ជណ្តើរ​យន្ត​ជើង​ប្រហែល​ ៥០០​ គ្រឿងក្នុង​មួយឆ្នាំ​ ហើយ​ក្រុមហ៊ុន​ Hitachi​ បានឃើញ​ឱកាស​អាជីវកម្ម​ដើម្បី​ផ្តល់​សេវាកម្ម​សម្រាប់​ម្ចាស់​អចលនៈ​ទ្រព្យ​។ តម្លៃ​ជាមធ្យម​នៅ​កម្ពុជា​ចាប់ផ្តើម​ពី​ ៤ ម៉ឺន​ដុល្លារ​ក្នុង​មួយ​គ្រឿង​អាស្រ័យ​លើ​គុណភាព​ និង​ល្បឿន​ជណ្តើរ​យន្ត​ និង​ជណ្តើរ​យន្ត​ជើង​”។
ក្រុមហ៊ុន​ Hitachi​ រំពឹង​ថា​នឹង​មាន​ចំណែក​ទីផ្សារ​ ២៥​ ភាគរយ​នៅក្នុង​ជណ្តើរ​យន្ត​ និង​ជណ្តើរ​យន្ត​ជើង​នៅក្នុង​ កម្ពុជា​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២១​ ។ Mr​ Sakchai​ said​ the​ company​ sold​ just​ 50​ units​ in​ 2017​ and​ 100​ in​ 2018​.លោក​ Sakchai​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ក្រុមហ៊ុន​លក់​បាន​ ៥០​គ្រឿង​ប៉ុណ្ណោះ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១៧​ និង​ ១០០​ គ្រឿង​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០១៨​ ។
លោក​បាន​បន្ត​ថា​ “ដូច្នេះ​មាន​កន្លែង​ជាច្រើន​សម្រាប់​ក្រុមហ៊ុន​ដើម្បី​រីកចម្រើន​នៅក្នុង​ទីផ្សារ​នេះ​ដែល​មាន​អគារ​ជាច្រើន​ប្រភេទ​ដូចជា​ការិយាល័យ​ ខុន​ដូ​លំដាប់​ខ្ពស់​ និង​ហាង​លក់ទំនិញ​ជាដើម​”។ នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ គម្រោង​លំនៅ​ដ្ឋាន​មាន​ចំនួន​ ៥០​ ភាគរយ​នៃ​ការ​លក់​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ Hitachi​ នៅ​កម្ពុជា​។
ប្រតិបត្តិ​ករ​កាស៊ីណូ​តំណាង​ឱ្យ​ ៣០​ ភាគរយ​ ហើយ​សណ្ឋាគារ​ និង​រមណីយដ្ឋាន​នៅសល់​ ២០​ ភាគរយ​ ទៀត​។លោក​ Sakchai​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ កម្ពុជា​គឺជា​ទីផ្សារ​ដ៏​សំខាន់​មួយ​នៅ​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ដែល​មាន​ផ្នែក​ប្រកួតប្រជែង​ជណ្តើរ​យន្ត​ និង​ជណ្តើរ​យន្ត​ជើង​ ខណៈ​អ្នកប្រកួត​ប្រជែង​មក​ពីជ​ប៉ុន​ ចិន​ និង​ថៃ​បាន​ព្យាយាម​ទាញ​យក​ប្រយោជន៍​ពី​វិស័យ​សំណង់​ដែល​កំពុង​រីកចម្រើន​នៅ​ប្រទេស​នេះ​៕