​ភ្នំពេញ​៖ កម្ពុជា​បាន​បើក​ការិយាល័យ​អគ្គ​កុងស៊ុល​មួយ​នៅ​ហៃ​គូរ​ដ្ឋ​ធានី​នៃ​ខេត្ត​កោះ​ហៃ​ណា​នភា​គខាងត្បូង​ប្រទេស​ចិន​កាលពី​ម្សិលមិញ​នេះ​ ដើម្បី​ជំរុញ​បន្ថែម​ទៀត​នូវ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​នៅក្នុង​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ វប្បធម៌​ ការ​វិនិយោគ​ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​។
នេះ​ជា​បេសកកម្ម​កុងស៊ុល​ដំបូង​គេ​ដែល​បាន​បង្កើត​ឡើង​នៅ​កោះ​រមណីយដ្ឋាន​ចិន​ចាប់តាំងពី​ការបង្កើត​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ១៩៤៩​ ។ នេះ​បើ​យោង​តាម​ការសែត​ Xinhua​ របស់​ចិន​ចុះផ្សាយ​។
ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​កម្ពុជា​ប្រចាំ​នៅ​ប្រទេស​ចិន​ លោក​ Khek​ Caimealy​ Sysoda​ បាន​ថ្លែង​នៅក្នុង​ពិធី​បើក​ថា​ ស្ថាន​កុងស៊ុល​ដែល​ទើបនឹង​បើក​ថ្មី​នឹង​ជំរុញ​បន្ថែម​ទៀត​នូវ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​នៅក្នុង​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ វប្បធម៌​ ការ​វិនិយោគ​ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​។
លោក​ Shen​ Xiaoming​ អភិបាលខេត្ត​ហៃ​ណាន​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ការ​បើក​ដំណើរការ​ស្ថាន​កុងស៊ុល​បង្ហាញ​ពីសា​រៈសំ​ខាន់​ដ៏​ធំធេង​ដែល​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ផ្សារភ្ជាប់​ទៅ​នឹង​ភាព​ស៊ីជម្រៅ​ និង​ភាពជា​ដៃគូ​យុទ្ធសាស្ត្រ​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​។
លោក​ Ung​ Vantha​ អគ្គ​កុងស៊ុល​កម្ពុជា​ប្រចាំ​នៅ​ហៃ​គូ​ បាន​និយាយ​ថា​ ក្រៅពី​ការ​ចេញទិដ្ឋាការ​ដល់​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ចិន​ អគ្គ​កុងស៊ុល​នឹង​ជួយ​កម្ពុជា​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​ចិន​បន្ថែម​ទៀត​។
ចិន​គឺជា​ប្រភព​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​បរទេស​ធំជាង​គេ​នៅ​កម្ពុជា​។ ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ចិន​ប្រមាណ​ ១,៧​ លាន​នាក់​បាន​មក​ទស្សនា​ប្រទេស​កម្ពុជា​ក្នុងរយៈពេល​ ៨ ខែ​ដំបូង​នៃ​ឆ្នាំ​ ២០១៩​ កើនឡើង​ ៣៣​ ភាគរយ​ពី​មួយឆ្នាំ​ទៅ​មួយឆ្នាំ​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​ក្រសួងទេសចរណ៍​កម្ពុជា​៕