ភ្នំពេញៈ នៅត្រឹមរយៈ៣ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ទំហំវិនិយោគនៅកម្ពុជាពីសំណាក់ក្រុមហ៊ុនមកពីប្រទេសចិន បានកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំង ស្ថិតនៅលំដាប់កំពូលបើធ្វើការប្រៀបធៀបជាមួយបណ្តាប្រទេសផ្សេង ដែលកំពុងវិនិយោគនៅកម្ពុជា ជាពិសេសតាមបណ្តាខេត្ត ក្រុងដែលស្ថិតនៅតំបន់ឆ្នេរ ដែលគិតជាទឹកប្រាក់មានទំហំប្រមាណ ២,៦ពាន់លានដុល្លារ។
នៅត្រឹមរយៈពេល ១០ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ សន្ទុះនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាមានការកើនឡើង និងអាចរក្សាបាននូវភាពល្អប្រសើរ ដែលស្ថិតនៅក្នុងរង្វង់៧ភាគរយជាប្រចាំឆ្នាំ។ ដោយឡែកអ្វីដែលជាការគួរកត់សម្គាល់នោះ នៅត្រឹមរយៈពេល ៣ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ កម្ពុជាទទួលបានការវិនិយោគពីសំណាក់ក្រុមហ៊ុនធំៗជាច្រើន មកពីប្រទេសចិនទៅលើវិស័យអចលនទ្រព្យ នៅក្នុងទំហំជាច្រើនពាន់លានដុល្លារ ទៅលើតំបន់មួយចំនួនដែលស្ថិតនៅជាប់សមុទ្រ។
អគ្គលេខាធិការងគណៈកម្មាធិការវិនិយោគកម្ពុជា និងជាគណៈកម្មាធិការតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសកម្ពុជា លោក ជា វុទ្ធី បានមានប្រសាសន៍នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានស្ដីពីសក្ដានុពល នៃការវិនិយោគនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី១០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៩ថា បច្ចុប្បន្ននេះកាលចូលខ្លួនមកវិនិយោគរបស់ក្រុមហ៊ុនចិន បានចូលរួមចំណែកមួយភាគធំនៅក្នុងកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។
គិតចាប់ពីឆ្នាំ២០១៦ រហូតមកដល់ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៩ ការវិនិយោគមកពីប្រទេសចិន នៅតាមបណ្តាខេត្តជាប់មាត់សមុទ្រ ដូចជា កោះកុង ព្រះសីហនុ និងខេត្តកំពត មានទុនវិនិយោគប្រមាណ២,៦ពាន់លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក ស្មើនឹងប្រមាណ ១១,៥ភាគរយនៃទំហំទុនវិនិយោគសរុប ក្នុងនោះខេត្តកោះកុងទទួលបានការវិនិយោគប្រមាណ ៤៧០លានដុល្លារ ស្មើនឹង២ភាគរយនៃទុនវិនិយោគសរុប”។
លោកជា វុទ្ឋីបានបន្តទៀតថា ខេត្តព្រះសីហនុ ទទួលបានការវិនិយោគប្រមាណ ២ប៊ីលានដុល្លារស្មើនឹង៨,៩ភាគរយ ហើយខេត្តកំពត ទទួលបានទុនវិនិយោគប្រមាណជាង១០០លានដុល្លារ ស្មើនឹង០,៥ភាគរយនៃទុនវិនិយោគសរុប។
លោកបានបញ្ជាក់ថា “បច្ចុប្បន្ននេះ រាជរដ្ឋាភិបាល តាមរយៈក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន កំពុងធ្វើការចរចាជាមួយក្រុមហ៊ុនចិន ដើម្បីសាងសង់ផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ បាវិត។ ការវិនិយោគរបស់ក្រុមហ៊ុនចិនលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ក៏ជាផ្នែកមួយគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍវិស័យទូរគមនាគមន៍នៅកម្ពុជា ដោយបានកប់ខ្សែកាបអុបទិកនៅក្រោមដីប្រវែងជាង ២០០០០គីឡូម៉ែត្រ និងខ្សែកាបអុបទិកនៅក្រោមបាតសមុទ្រ ដើម្បីតភ្ជាប់ប្រព័ន្ធទូរគមនាគមន៍ពីកម្ពុជាទៅកាន់តំបន់ និងពិភពលោក”។
លោកបានបន្តទៀតថា ប្រទេសចិននៅតែជាដៃគូយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងធ្វើពាណិជ្ជកម្ម និងបង្កើនកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅកម្ពុជាពេលបច្ចុប្បន្ន និងបន្តទៅថ្ងៃអនាគត៕