ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា​-កាណាដា​កើន​ដល់​ ១ពាន់​លាន​ដុល្លារ​
ភ្នំពេញ​៖ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​អះអាង​ថា​ ប្រទេស​កាលណា​បាន​ដើរតួ​នាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ដូចជា​ក្នុង​ការស្វែងរក​សន្តិភាព​សម្រាប់​កម្ពុជា​ ក្នុង​នោះ​ប្រទេស​កាណាដា​ក៏បាន​ចូលរួម​ក្នុង​វិស័យ​សំ​ខាន់​ៗផង​ដែរ​ ដូចជា​ការ​វិនិយោគ​ ពាណិជ្ជកម្ម​ ការបោសសំអាត​មីន​វិស័យ​ធនាគារ​ និង​អប់រំ​ជាដើម​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នៅក្នុង​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​កាណាដា​ចប់​អាណត្តិ​ លោកស្រី​ Domica​ Pottie​ កាលពី​ល្ងាច​ថ្ងៃទី​ ១១​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ សម្រាប់​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កាណាដា​ និង​កម្ពុជា​វិញ​ជាង១ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ហើយ​ផលិតផល​របស់​កម្ពុជា​ដែល​នាំចេញ​ទៅកាន់​ប្រទេស​កាណាដា​ច្រើន​នោះ​គឺ​សម្លៀកបំពាក់​។
លោកស្រី​ Domica​ Pottie​ ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​កាណាដា​ ដែល​ចប់​អណត្តិ​បានឱ្យ​ដឹង​ ថា​ កម្ពុជា​ និង​កាណាដា​មាន​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយគ្នា​ជាយូរមកហើយ​ ហើយក៏​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​កិច្ចការ​ជាច្រើន​ជាមួយ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​។ លោកស្រី​ ក៏បាន​សម្ដែង​ការ​ពេញចិត្ត​ និង​បាន​កោតសរសើរ​ចំពោះ​ការ​រីកចម្រើន​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ក្រោម​ការដឹកនាំ​របស់​សម្ដេច​តេជោ​ជានា​យក​រដ្ឋមន្ត្រី​។
លោកស្រី​ក៏​មានការ​ពេញចិត្ត​ផង​ដែរ​សំរាប់​ទំនាក់ទំនង​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​កម្ពុជា​កាណាដា​។ លោកស្រី​ក៏បាន​កោតសរសើរ​ចំពោះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ដែល​បាន​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ចំពោះ​បងប្អូន​កម្មករ​ កម្មការិនី​ដែល​បម្រើការ​ងារ​លើ​វិ​ស័យ​វឧស្សាហកម្ម​នេះ​។
ជាពិសេស​ការ​ផ្ដល់​នូវ​តម្រូវការ​សំខាន់​ដល់​កម្មករ​ដូចជា​ ការ​គិតគូរ​ពី​កន្លែង​ធ្វើការ​ ប្រាក់ខែ​ និង​របប​គាំពារ​សង្គម​ជាដើម​ជាពិសេស​ស្ត្រី​ដែល​មានផ្ទៃពោះ​នោះ​។ ដែល​ចំណុច​នេះ​ធ្វើឲ្យ​លោកស្រី​ក៏ដូចជា​ប្រទេស​កាណាដា​កាន់តែ​មាន​ជំនឿ​ទុកចិត្ត​មក​លើ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ជាពិសេស​ការដឹកនាំ​របស់​សម្ដេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ ជានា​យក​រដ្ឋមន្ត្រី​៕