កម្ពុជា​បាន​ក្លាយជា​ប្រទេស​កិត្តិយស​ក្នុង​វេទិកា​ថួ​ឡឹ​ឆ្នាំ២០១៩របស់​ប្រទេស​ចិន​
ខេត្ត​គួយ​ចូវ​, ចិ​នៈ​ មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​របស់ក្រ​សួង​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ត្រូវ​បាន​អញ្ជើញ​ធ្វើជា​គណៈអធិបតី​នៅក្នុង​វេទិកា​ថួ​ឡឹ​ ឆ្នាំ២០១៩​ ក្រោម​ប្រធានបទ​ “ ការ​ធ្វើស​មា​ហរ​ណកម្មក​សាង​ខ្សែ​ក្រ​វ៉ាត់​ និង​ផ្លូវ​និង​ការចែក​រំលែក​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ នៃ​ពិភព​សេដ្ឋកិច្ច​បើកចំហ​” ក្រោម​ការ​អញ្ជើញ​ដោយ​សភា​ខេត្ត​គួយ​ចូវ​។
លោ​កឈួន​ ដារ៉ា​ រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ បាន​អញ្ជើញ​ជា​គណៈអធិបតី​ជាមួយ​លោក​ហឺ​ ឡី​ អនុប្រធាន​សភា​ខេត្ត​គួយ​ចូវ​ ក្នុង​វេទិកា​ថួ​ឡឹ​ឆ្នាំ២០១៩​ ក្រោម​មូលបទ​ ”ការ​ធ្វើស​មា​ហរ​ណកម្មក​សាង​ខ្សែ​ក្រ​វ៉ាត់​ និង​ផ្លូវ​ និង​ការចែក​រំលែក​អត្ថ​ប្រយោជន៍​នៃ​ពិភព​សេដ្ឋកិច្ច​បើកចំហ​” កាលពី​ថ្ងៃទី១៥​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០១៩​ នៅ​ទី​ក្រុង​ផាន់​ចូវ​ ខេត្ត​គួយ​ចូវ​ ប្រទេស​ចិន​។
នៅក្នុង​វេទិកា​នេះ​ ក៏​មាន​ពិធីសម្ពោធ​ពន្លា​ជាតិ​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ដាក់​តាំង​បង្ហាញ​ផលិតផល​ខ្មែរ​ ជូន​ដល់​អ្នក​វិនិយោគ​ប្រជាជន​ចិន​ និង​ភ្ញៀវ​អន្តរជាតិ​ ដែល​ជា​តំណាង​បណ្តា​ប្រទេស​ដទៃទៀត​ផង​ដែរ​។
លោក​ ឈួន​ ដារ៉ា​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ យុទ្ធ​សាស្រ្ត​ខ្សែ​ក្រ​វ៉ាត់​មួយ​ ផ្លូវ​មួយ​របស់​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ គឺជា​ការ​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​ ដ៏​មាន​មាន​សារៈសំខាន់​ ក្នុង​ការជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​ប្រទេស​ចិន​ ហើយ​ថែមទាំង​ជា​ការ​ការ​ផ្សារភ្ជាប់​ទំនាក់ទំនង​ល្អ​រវាង​ប្រជាជន​ចិន​ និង​ប្រជាជន​នៃ​បណ្តា​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​ និង​លើស​កល​លោក​ ដែល​នឹង​បង្កើត​បាន​ជា​កម្លាំង​ចលករ​ថ្មី​ ដើម្បី​រក្សា​តុល្យភាព​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក​ថែមទៀត​។
លោក​បន្ត​ថា​ “នៅ​ក្រោម​ក្របខណ្ឌ​នៃ​យុទ្ធសាស្ត្រ​នេះ​ បាន​ជួយ​ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង​ រវាង​កម្ពុជា​ និង​ចិន​ឱ្យ​ឈាន​ដល់កម្រិត​ដៃគូ​យុទ្ធសាស្ត្រ​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​”។
តាមរយៈ​ការចូលរួម​វេទិកា​ថួ​ឡឹ​ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ លោ​កឈួន​ ដារ៉ា​ បាន​លើកឡើង​អំពី​កាលានុវត្ត​ភាព​ សក្តា​នុ​ពល​វិនិយោគ​ វឌ្ឍនភាព​នៃ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ និង​កិច្ចប្រឹងប្រែង​របស់ក្រ​សួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ ព្រមទាំង​កំណែទម្រង់​របស់​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ទាក់ទាញ​អ្នក​វិនិយោគិន​ មក​ធ្វើការ​វិនិយោគ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​។ បន្ថែម​លើស​ពីនេះ​ទៀត​ លោក​សង្ឃឹមថា​ ព្រឹត្តិ​ការណ៍​ពិព័រណ៍​ពាណិជ្ជកម្ម​នេះ​ នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​ទេសចរណ៍​រវាង​កម្ពុជា​ និង​ចិន​ កាន់តែ​មា​នវ​ឌ្ឍ​ភាព​ថែមទៀត​។
ក្នុងនាម​ជា​ប្រទេស​កិត្តិយស​ កម្ពុជា​បាន​រៀបចំ​កម្មវិធី​ “រាត្រី​កម្ពុជា​” ក្រោម​អធិបតីភាព​ លោ​កឈួន​ ដារ៉ា​ និង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ចិន​ រួម​ជាមួយ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​នៃ​បណ្តា​ប្រទេស​ដទៃទៀត​ ដើម្បី​ទទួលស្វាគមន៍​ភ្ញៀវ​ជាតិ​ និង​អន្តរជាតិ​ដែល​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​វេទិកា​នេះ​ ជាពិសេស​ដើម្បី​បង្ហាញ​ពី​វប្បធម៌​ប្រពៃណី​ជាតិខ្មែរ​ តាមរយៈ​ការ​សម្តែង​សិល្បៈ​កម្ពុជា​ របស់​ក្រុម​សិល្បៈ​ ក្រសួងវប្បធម៌​ និង​វិចិត្រ​សិល្បៈ​ នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ រួមគ្នា​ជាមួយ​ក្រុម​សិល្បៈ​របស់​ប្រទេស​ចិន​៕