ធនាគារ​ចំនួន៩​ នឹង​ដៃគូ​ជាមួយ​ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​ ក្នុង​ការ​ទូទាត់​និង​ប្រមូល​ចំណូល​សេវា​សាធារណៈ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ចំនួន៩​ បាន​ក្លាយ​ដៃគូ​ជាមួយ​ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ ក្នុង​ការ​ទូទាត់​ និង​ប្រមូល​ចំណូល​សម្រាប់​សេវា​សាធារណៈ​របស់ក្រ​សួង​ ជាពិសេស​សេវា​លេខ​ពិសេស​ផ្ទាល់ខ្លួន​ ដើម្បី​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​កាន់តែ​មាន​ជម្រើស​ច្រើន​ក្នុង​ការ​មក​ទទួល​សេវា​នេះ​។
យោង​តាម​របា​រណ៍​របស់ក្រ​សួង​សាធារណៈ​ការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​បាន​បង្ហាញ​កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​ថា​ គ្រឹះស្ថាន​ទាំង៩នោះ​ រួមមាន​៖1. ធនាគារ​ ABA​ ​2. ធនាគារ​ វឌ្ឍនៈ​ ​3. ធនាគារ​ កា​ណា​ឌី​យ៉ា​ ក.អ​ ​4. ធនាគារ​ ព្រីនស៍​ ​5. ធនាគារ​ ហុង​ លី​អុង​ 6. ធនាគារ​ កម្ពុជា​អាស៊ី​ ​7. ធនាគារ​ ស្ថាបនា​ ​8. ធនាគារ​ អាយ​ស៊ី​ប៊ី​ស៊ី​ និង​ 9. ធនាគារ​ ស៊ី​អាយ​អិម​ប៊ី​ ភី​អិ​លស៊ី​។
ក្រសួង​សាធារណៈ​ការបាន​ស្វាគមន៍​ ចំពោះ​វត្ត​របស់​គ្រឹះស្ថាន​ទាំង៩នេះ​ ដែល​មានបំណង​ចង់​ចូលរួម​ ជំរុញ​ការ​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​ របស់ក្រ​សួង​សាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ឱ្យ​កាន់តែ​មាន​ជម្រើស​សំបូរ​បែប​បន្ថែម​ទៀត​។
ក្រសួង​ពន្យល់​ថា​ ការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ក្រោម​ការដឹកនាំ​របស់​ សម្តេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ និង​លោក​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ស៊ុន​ ចាន់​ថុ​លបា​នប​ង្កើត​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេ​កវិទ្យា​ក្នុង​ការ​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈ​ ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ដើម្បី​សម្រួល​ដល់​ការកាត់បន្ថយ​ពេលវេលា​ផ្តល់​សេវា​ កាត់បន្ថយ​ចំណាយ​ក្រៅផ្លូវការ​ ក៏ដូចជា​បង្ខិត​សេវា​កាន់តែ​ជិត​ប្រជាពលរដ្ឋ​។
ក្រសួង​បញ្ជាក់​ដល់​គ្រឹះស្ថាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ អំពី​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ថ្មី​របស់ក្រ​សួង​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​សេវា​លេខ​ពិសេស​ផ្ទាល់ខ្លួន​ ដែល​ជា​បង្គំ​ អក្សរ​ និង​លេខ​ឡាតាំង​មិន​លើស​ពី៨ខ្ទង់​ ដើម្បី​បំពេញ​តម្រូវការ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ក្នុង​នោះ​ផង​ដែល​ក្រសួង​ ក៏​មានបំណង​ផ្ដល់​ជម្រើស​ក្នុង​ការ​បង់ប្រាក់​បញ្ជាទិញ​ និង​ការចូលរួម​ដេញថ្លៃ​ ដោយ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ទំនើប​។ គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ទាំងនេះ​អាច​ដំណើរការ​ទៅ​បាន​ លុះត្រាតែ​មានការ​សហការ​ពី​គ្រឹះស្ថាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ដែល​កំពុង​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ ក្នុង​ការ​ចរាចរណ៍​សាច់ប្រាក់​នៅ​កម្ពុជា​។
ក្នុងរយៈពេល៩ខែ​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ បាន​សហ​រកា​រជាមួយ​គ្រឹះស្ថាន​ដៃ​គូរ​ចំនួន៦​ បាន​ប្រមូល​ចំណូល​ដុល​បាន​សរុប​ ប្រមាណ​ជាង​ ១១៤​ ពាន់​លាន​រៀល​ និង​មាន​ប្រមាណ១លាន​ប្រតិ​បត្ត​ការ​៕