សៀមរាបៈ ក្រុមហ៊ុនទាំងពីរ គឺក្រុមហ៊ុន SOL Media Company និងក្រុមហ៊ុន SEo Dansan Digital Company នៃសាធារណកូរ៉េ បានប្រកាសបោះទុនប្រមាណ១០លានដុល្លារអាមេរិក គ្រោងវិនិយោគលើអាជីវកម្ម ឌីជីថល ដែលមានឈ្មោះថា Angkor Digital Theme Park នៅក្នុងខេត្តសៀមរាប។
យោងតាមកិច្ចប្រជុំរវាតំណាក្រុមហ៊ុនទាំងពីរ និងមន្ត្រីរដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាបនៅថ្ងៃទី១៧ ខែតុលាឆ្នាំ ២០១៩នេះបានឱ្យដឹងថា គម្រោង Angkor Digital Theme Park នៅក្នុងខេត្តសៀមរាបនេះជាផ្នែកមួយ នៃការបន្ថែមលើការបម្រើសេវាកម្ម ផ្នែកទេសចរណ៍ បន្ទាប់ពីការទស្សនាប្រាង្គប្រាសាទក្នុងតំបន់អង្គរ និងតំបន់ទេសចរណ៍នានាក្នុងខេត្តសៀមរាប។
កិច្ចប្រជុំនេះក៏បានបង្ហាញដែរថា ការរៀបចំគម្រោងនេះ ជាការបង្ហាញអំពីរមណីយដ្ឋានអង្គរ និងទេសភាពនានា ព្រមទាំងប្រវិត្តសាស្រ្ត តាមរយៈទស្សនីយភាពឌីជីថល ដោយការសាងសង់របស់គម្រោង នឹងបំពាក់ប្រព័ន្ធឌីជីថលទំនើប 3D និង4D ដែលគម្រោងអាជីវកម្មនេះ នឹងចំណាយទឹកប្រាក់ប្រមាណ១០លានដុល្លារ សហរដ្ឋអាមេរិក ក្នុងការសាងសង់អគារ និងបំពាក់សម្ភារៈបច្ចេកទេស និងគ្រោងចំណាយរយៈពេលសាងសង់ប្រហែល២០ខែ។
ខេត្តសៀមរាប គឺជាមជ្ឈមណ្ឌលសេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់ របស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដោយផ្អែកលើសក្តានុពលទេសចរណ៍ រួមទាំងសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ ដ៏សម្បូរបែប តំបន់ប្រវត្តិសាស្ត្រធម្មជាតិ ដែលមានប្រាសាទបុរាណរាប់រយគ្របដណ្តប់ លើផ្ទៃដីទំហំ ៤០១គីឡូម៉ែត្រការ៉េ ជាពិសេសប្រាសាទអង្គរវត្ត ដែលជាតំបន់បេតិកភណ្ឌពិភពលោក។ លើសពីនេះទៀតខេត្ត សៀមរាប ត្រូវបានគេស្គាល់ថា ជាតំបន់បេតិកភណ្ឌពិភពលោក ដែលបានក្លាយទៅជាតំបន់ទេសចរណ៍ដ៏ល្បីល្បាញបំផុតមួយ។
ខេត្តសៀមរាបជាទីរមណីដ្ឋាន ដែលសំបូរទៅដោយមានប្រាង្គប្រាសាទបុរាណជាច្រើន ហើយត្រូវបានភ្ញៀវទេសចរគ្រប់ជាតិសាសន៍ចាត់ទុកថា គឺកន្លែងមានភាពទាក់ទាញមួយយ៉ាងសំខាន់ សំរាប់ភ្ញៀវទេសចរទូទៅឲ្យមកកម្សាន្ត ហើយក៏មិនអាចបំភ្លេចពីវប្បធម៌ដ៏ផូផង់មួយនេះ។ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានចាត់ទុកខេត្តសៀមរាប ជាប៉ូលទេសចរណ៍ទី១ នៅក្នុងប្រទេស និងជាចំណុចទាញ់ទាញភ្ញៀវទេសចរយ៉ាងសំខាន់បំផុត៕