រដ្ឋាភិបាល​អនុម័ត​ឱ្យ​រោងចក្រ​ផលិត​គ្រឿង​សង្ហា​រឹម​ថ្មី​មួយទៀត​នៅ​ផ្លូវ៥១​ ចាប់​ដំណើរការ​
កណ្តាល​ ៖ រោងចក្រ​ផលិត​គ្រឿង​សង្ហា​រឹម​ថ្មី​មួយទៀត​ ដែល​មាន​ទីតាំង​ស្ថិតនៅ​ឃុំ​សំរោងលើ​ ស្រុក​អង្គស្នួល​ ខេត្តកណ្តាល​ ត្រូវ​បាន​រដ្ឋាភិបាល​សម្រេច​គាំទ្រ​ និង​សម្រេច​ឱ្យ​ចាប់ផ្តើម​ដំណើរ​ចង្វាក់​ផលិតកម្ម​ហើយ​បន្ទាប់ពី​បាន​ឆ្លងកាត់​កិច្ចប្រជុំ​អន្តរក្រសួង​ ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​ស្ថិត​ក្រោម​គោលការណ៍​របស់​ច្បាប់​កម្ពុជា​ដែល​បាន​កំណត់​។
ទី​ស្តី​ការក្រ​សួង​បរិស្ថាន​ កាលពី​ថ្ងៃទី១៨​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០១៩​ ម្សិលមិញ​នេះ​ លោក​ ផៃ​ ប៊ុ​នឈឿន​ រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងបរិស្ថាន​ បាន​ដឹកនាំ​កិច្ចប្រជុំ​អន្តរក្រសួង​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​ ដើម្បី​ពិនិត្យ​ និង​ផ្តល់​យោបល់​លើ​របាយការណ៍​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​ និង​សង្គម​ដំបូង​ (IESIA​) លើ​គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​ផលិត​គ្រឿងសង្ហារិម​ លើ​ទំហំផ្ទៃ​ដី​ ៦,៤ហិ​កតា​ ដែល​មាន​ទីតាំង​ស្ថិតនៅ​តាម​បណ្តោយ​ផ្លូវជាតិ​លេខ៥១​ ភូមិ​ស្រែ​អំ​ព្រុំ​ ឃុំ​សំរោងលើ​ ស្រុក​អង្គស្នួល​ ខេត្តកណ្តាល​ របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ស៊ីង​ យា​ ម៉ី​ ហ្វើ​នី​ឈ័រ​ អិម​អេ​ហ្វ​ជី​ អិល​ធី​ឌី​ (ម្ចាស់​គម្រោង​) ដែល​បាន​សិក្សា​ និង​រៀបចំ​របាយការណ៍​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​ ដោយក្រុម​ហ៊ុន​ទីប្រឹក្សា​ ឃី​ ខន​សាល់​ធេន​ (ខេម​បូ​ឌា​)។
កិច្ចប្រជុំ​នេះ​ មានការ​ចូលរួម​ពីសំណាក់​មន្ត្រី​តំណាង​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​នៃ​ក្រសួងបរិស្ថាន​ និង​អគ្គលេខាធិការ​ដ្ឋាន​នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិ​អភិវឌ្ឍន៍​ដោយ​ចីរភាព​ តំណាង​អន្តរក្រសួង​ពាក់ព័ន្ធ​ ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​ រដ្ឋបាល​ខេត្តកណ្តាល​ មន្ទីរ​បរិស្ថាន​ខេត្តកណ្តាល​ តំណាង​នាយកដ្ឋាន​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​ តំណាង​ក្រុមហ៊ុន​ស៊ីង​ យា​ ម៉ី​ ហ្វើ​នី​ឈ័រ​ អិម​អេ​ហ្វ​ជី​ អិល​ធី​ឌី ​(ម្ចាស់​គម្រោង​) និង​ក្រុមហ៊ុន​ទីប្រឹក្សា​ ឃី​ ខន​សាល់​ធេន​ (ខេម​បូ​ឌា​) ផង​ដែរ​។
ជាមួយនឹង​ការសម្រេច​គាំទ្រ​ខាងលើ​នេះ​ ក្រុមហ៊ុន​ ក៏​ត្រូវតែ​អនុវត្ត​ និង​គោរព​ទៅតាម​គោលការណ៍​ដែល​ត្រូវ​បាន​កំណត់ ដោយច្បាប់​កម្ពុជា​ ដូចជា​រៀបចំផែនការ​គ្រប់គ្រង​សំណល់រឹង​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​ ដោយ​ត្រូវ​រៀបចំ​ឱ្យ​មាន​ឡសម្រាប់​ដុល​សំណល់រឹង​ទាំងនោះ​ ដោយ​អនុលោម​តាម​បទដ្ឋាន​បច្ចេកទេស​របស់ក្រ​សួង​បរិស្ថាន​ មានការ​បែងចែក​ប្រព័ន្ធ​លូ​សំណល់រាវ​ និង​ទឹកភ្លៀង​ដាច់ដោយឡែក​ពីគ្នា​ និង​ត្រូវ​រៀបចំ​អាង​សិប​ទិ​កឱ្យ​សមស្រប​ទៅ​នឹង​ចំនួន​បុគ្គលិក​-កម្មករ​ផង​ដែរ​។
បន្ថែម​ពីនេះ​ ត្រ​វមាន​ឧបករណ៍​ការពារ​សុវត្ថិភាព​ឱ្យ​បាន​គ្រប់គ្រាន់​ដូចជា​ ​ម៉ាស​ វ៉ែនតា​ ស្រោមដៃ​ ប្រដាប់​ការពារ​សំឡេង​ និង​ណែនាំ​ដល់​បុគ្គលិក​-កម្មករ​ ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជាប្រចាំ​ពេល​បំពេញការងារ​ និង​ចុះបញ្ជី​ ប.ស.ស​ ឱ្យ​បាន​គ្រប់​ៗគ្នា​។
ការសម្រេច​ និង​គាំទ្រ​ពីសំណាក់​រដ្ឋាភិបាល​ទៅលើ​គម្រោង​ផលិតកម្ម​របស់​រោងចក្រ​ផលិត​គ្រឿង​សង្ហា​រឹម​មួយ​នេះ​ នឹង​ចូលរួម​ជួយ​ជំរុញ​ឱ្យ​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​តំបន់​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​ ជាពិសេស​បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​តម្លៃ​ដីធ្លី​នៅ​ទីផ្សារ​ល្អ​ ៕