ភ្នំ​ពេញៈ​ ក្រុមហ៊ុន​ Amazon​ ដែល​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ធំ​បំផុត​របស់​ពិភពលោក​មានតម្លៃ​ ៩០០​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​នឹង​ចាប់ផ្តើម​កម្មវិធី​ដើម្បី​ជួយ​អ្នកលក់​តាម​ Internet​ របស់​វៀតណាម​ចាប់​យក​អតិថិជន​នៅ​ជុំវិញ​ពិភពលោក​ ខណៈ​ខ្លួន​ត្រូវ​បាន​ជឿ​ថា​ កំពុង​បើក​សេវាកម្ម​ ទៅកាន់​តំបន់​ទន្លេមេគង្គ​ក្នុង​ពេល​អនាគត​ដ៏​ខ្លី​ខាងមុខនេះ​។
អ្នក​បណ្តុះបណ្តាល​ Amazon​ Global​ Selling​ នឹង​ជួយ​ភ្ជាប់​អ្នកលក់​តាម​ Internet​ របស់​វៀតណាម​ ទៅកាន់​ទីផ្សារ​មួយ​ជាមួយ​អតិថិជន៣០០លាន​នាក់​ នៅ​ជុំវិញ​ពិភពលោក​។ គ្រូ​បណ្តុះបណ្តាល​នឹង​ណែនាំ​អ្នកលក់​ក្នុង​ការបង្កើត​ពាណិជ្ជសញ្ញា​ និង​ម៉ាក​។
សេចក្តី​ថ្លែងការណ៍​មួយ​ពី​ក្រុមហ៊ុន ​Amazon​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ “ប្រសិនបើ​អ្នកជា​ម្ចាស់​យីហោ​មួយ​ ក្រុមហ៊ុន​ Amazon​ ផ្តល់​នូវ​ឧបករណ៍​ដើម្បី​ជួយ​អ្នកបង្កើត​ លូតលាស់​ និង​ការពារ​វា​”។
ក្រុមហ៊ុន​ Amazon​ បាន​បើក​សេវាកម្ម​ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ Internet​ នៅ​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​លើកដំបូង​របស់​ខ្លួន​នៅក្នុង​ខែ​នេះ​នៅ​សឹង្ហ​បូរី​ ហើយ​ត្រូវ​បាន​ជឿជាក់​ថា​ កំពុង​ដំណើរការ​បើក​គេហទំព័រ​ ដែល​មាន​មូលដ្ឋាន​នៅ​វៀតណាម​ សម្រាប់​តំបន់​ទន្លេមេគង្គ​នា​ពេល​អនាគត​។
ក្រុមហ៊ុន​បច្ចេកវិទ្យា​យក្ស​ Alibaba​ បាន​បង្ហាញ​ការចាប់អារម្មណ៍​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ក្លាយជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ដឹកជញ្ជូន​ពាណិជ្ជកម្ម​ តាម​ប្រព័ន្ធ​អេឡិចត្រូនិក​សម្រាប់​តំបន់​ទន្លេមេគង្គ​ ខណៈ​ការប្រកួត​ប្រជែង​នៅ​ក្នុ​ពាណិជ្ជកម្ម​អេ​ឡិច​ត្រូ​និច​ ចាប់ផ្តើម​រីក​ដុះដាល​នៅក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​។
កាលពី​ខែមីនា​ រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងសាធារណការ​និង​ ដឹកជញ្ជូន​ លោក​ស៊ុន​ ចាន់​ថុល​ បាន​ទៅ​ទស្សនកិច្ច​ក្រុមហ៊ុន​ 4PX​ អ៊ិ​ចប្រេស​ខូ​អិល​ធី​ឌី​នៅ​ក្រុង​សិន​ជិន​។ ក្រុមហ៊ុន​ Shenzhen​ 4PX​ អ៊ិ​ចស្ព្រេស​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ដឹកជញ្ជូន​ ឆ្លងដែន​ធំ​បំផុត​មួយ​របស់​ប្រទេស​ចិន​ និង​ជាផ្នែក​មួយ​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ Cainiao​ Smart​ Logistics​ Network​ Ltd​ ដែល​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ដឹក​ជញ្ចូ​នរ​បស់​ Alibaba​ Group​ Holding​ Ltd​។
របាយការណ៍​ហ្វេ​សប៊ុ​ក និង​ក្រុមហ៊ុន​ Bain​ &​ Company​ បាន​រក​ឃើញថា​ វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេឡិចត្រូនិក​នៅ​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ កំពុង​ឈាន​ទៅ​រក​ដំណាក់កាល​រីកចម្រើន​មួយ​ ជាមួយនឹង​កំណើន​គួរ​ឱ្យ​ភ្ញាក់ផ្អើល​ ដែល​ត្រូវ​បាន​កត់ត្រា​កាលពី​ឆ្នាំមុន​។ អ្នកប្រើ​ប្រាស់​ឌីជីថល​កើនឡើង៣ដង​ រហូតដល់២៥០លាន​នាក់​ ហើយ​រំពឹង​ថា​នឹង​កើន​ដល់​ ៣១០លាន​នាក់​នៅ​ឆ្នាំ២០២៥​ ។
ការ​លក់រាយ​តាម​អន​ឡាញ​ នឹង​មាន​ទឹកប្រាក់​ដល់៣៨ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ នៅ​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​នៅ​ចុងឆ្នាំ​នេះ​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​របាយការណ៍​ដាច់ដោយឡែក​មួយ​ ដែល​បង្កើត​ឡើង​ដោយ​ Google​ និង​ Temasek​ ។ នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២៥​ តំបន់​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ត្រូវ​បាន​ព្យាករណ៍​ថា​នឹង​នាំមក​នូវ​ប្រាក់ចំណូល​ជាង១៥០​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​៕