អ្នក​ធុរកិច្ច​ថៃ​-កម្ពុជា​ចំនួន២២រូប​ ស្វែងរក​​ឱកាស​វិនិយោគ​រួមគ្នា​នៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ គណៈប្រតិភូ​ក្រុមប្រឹក្សា​ធុរកិច្ច​ថៃ​ កម្ពុជា​ចំនួន២២រូប​ ដឹកនាំ​ដោយ​លោក​ Idsara​ Amornkitbamrung​ ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​វិនិយោគ​ក្នុង​តំបន់​ នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​វិនិយោគ​ នៃ​ប្រទេស​ថៃ​ ដើម្បី​សិក្សា​ស្វែងយល់​ពី​ការ​វិនិយោគ​ សេដ្ឋកិច្ច​-ពាណិជ្ជកម្ម​ ការនាំចេញ​-នាំចូល​ផលិតផល​ និង​រៀបចំ​កិច្ច​ជំនួប​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ពាណិជ្ជករ​កម្ពុជា​-ថ្ងៃ​។
រដ្ឋលេខាធិការ​ប្រចាំការ​នៃ​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​លោ​កកឹម​ ស៊ី​ថន​ នៅ​ថ្ងៃទី២១​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០១៩បាន​ប្រាប់​ក្រុម​អ្នក​ធុរកិច្ច​ថៃ​អំពី​កាលានុវត្ត​ភាព​ សក្តា​នុ​ពល​វិនិយោគ​ វឌ្ឍនភាព​នៃ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ គោលនយោបាយ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​កិច្ចប្រឹងប្រែង​របស់ក្រ​សួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ ក្នុង​ការ​លើកស្ទួយ​បរិយាកាស​ធុរកិច្ច​ វិនិយោគ​ និង​កិច្ច​សម្រួល​ពាណិជ្ជកម្ម​ នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។
លោក​ក៏បាន​ផ្តល់​យោបល់​ដល់​គណៈប្រតិភូ​ថៃ​ ដែល​មាន​ចំណាប់​អារម្មណ៍​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​ឧស្សាហកម្ម​ សណ្ឋាគារ​ ទេសចរណ៍​ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ វារីអគ្គិសនី​ និង​បច្ចេកវិទ្យា ​(IT​) ដែល​ផ្តល់​ឱកាស​ដល់​ពាណិជ្ជករ​ថៃ​ មក​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ទាំងនេះ​។
លោក​ Idsara​ Amornkitbamrung​ ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​វិនិយោគ​ក្នុង​តំបន់​ នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​វិនិយោគ​ នៃ​ប្រទេស​ថៃ​បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ ចំពោះ​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ ដែល​ផ្តល់​ពេលវេលា​ដ៏​មានតម្លៃ​ចូលរួម​ផ្តល់​ការណែនាំ​ និង​ជម្រាប​ផ្តល់​អំពី​ព័ត៌មាន​សំ​ខាន់​ៗមួយចំនួន​ធំ​ ចែក​ជូន​ដល់​ពាណិជ្ជករ​ថៃ​ទាំង២២រូប​ ដែល​មាន​គោលបំណង​ និង​មាន​ចំណាប់​អារម្មណ៍​មក​វិនិយោគ​ ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​នាំចេញ​-នាំចូល​ផលិតផល​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​។
បើក​តាម​ការ​ឱ្យ​ដឹងពី​លោ​កកឹម​ ស៊ី​ថន​ថា​ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា​-ថៃ​ ដែល​មានតម្លៃ​ជាង៣ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ គិត​ត្រឹម​ឆ្នាំ២០១៨​ និង​ដើមឆ្នាំ២០១៩នេះ​មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ជាង២ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​៕