សម្តេច​តេជោ​បញ្ជាទិញ​រថយន្ត​ ៤៥០គ្រឿង​ ដើម្បី​ត្រៀម​ដឹក​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​
ភ្នំពេញ​៖ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​ប្រកាស​បញ្ជាទិញ​រថយន្ត​ប្រមាណ​ ៤៥០​ គ្រឿង​សម្រាប់​ដឹក​ថ្នាក់ដឹកនាំ​មក​ពី​អាស៊ី​ និង​អឺរ៉ុប​មក​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​កម្ពុជា​ នឹង​ធ្វើជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​នៃ​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​ នៅឆ្នាំ ២០២០។
សម្ដេច​អគ្គមហាសេនា​បតី​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ បាន​ទទួលការ​គាំទ្រ​ពី​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ សម្រាប់​កម្ពុជា​ធ្វើជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​នៃ​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​នៅ​ភ្នំពេញ​ ដោយ​ផ្ដោត​ទៅលើ​ប្រធានបទ​ស្ដីពី​ ការ​ឆ្លើយតប​ចំពោះ​បញ្ហា​ប្រឈម​គន្លឹះ​ នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​៖ សន្តិភាព​ ការ​បង្រួបបង្រួម​ជាតិ​ ការពឹងពាក់​គ្នា​ទៅវិញទៅមក​ វិបុលភាព​ និង​តម្លៃ​សកល​។
លោក​ ឯក​ ថា​ ជា​អ្នកនាំពាក្យ​ទីស្ដីការ​គណៈរដ្ឋ​មន្ត្រី​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​នេះ​ នឹង​មានការ​ចូលរួម​ពី​បណ្ដា​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ ជា​ប្រមុខរដ្ឋ​ និង​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​ ប្រធាន​រដ្ឋសភា​ និង​ប្រធាន​ព្រឹទ្ធសភា​ រដ្ឋមន្ត្រី​ និង​អតីត​ប្រមុខរដ្ឋ​ និង​អតីត​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​ មក​ពី​ជាង៥០ប្រទេស​ ព្រមទាំង​អ្នកមុខអ្នកការ​តំណាង​មក​ពី​វិស័យ​ឯកជន​ សិល្បៈ​ករ​ យុវជន​ សរុប​ទាំងអស់​មក​ពី​ជាង ១៥០ប្រទេស​។
លោក​បន្ត​ថា​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ដោយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ និង​អង្គការ​សហព័ន្ធ​សន្តិភាព​សកល ​(UPF​) ដែល​ជា​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ ធ្វើការ​ជា​អ្នក​ពិគ្រោះ​យោបល់​ជាមួយ​ក្រុមប្រឹក្សា​សង្គម​ និង​សេដ្ឋកិច្ច​ របស់​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ (UN​/ECOSOC​) ក៏​ចូលរួម​សម្របសម្រួល​ក្នុង​ដំណើរការ​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​នេះ​ផង​ដែរ​។
លោក​បន្ថែម​ថា​ ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​ សម្ដេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ក៏​នឹង​មាន​ជំនួប​ទ្វេភាគី​ជាមួយ​ប្រមុខរដ្ឋ​មួយចំនួន​ និង​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​ ដែល​នឹង​អញ្ជើញ​មក​ចូលរួម​នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​នេះ​។ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​នេះ​ ក៏​នឹង​មាន​រៀបចំ​នូវ​កម្មវិធី​ ការ​ជួបជុំគ្នា​លក្ខណៈ​ជា​ក្រុម​គ្រួសារ​ និង​មិត្តភាព​ប្រមាណ៣០០០នាក់​ ដែល​នឹង​ប្រព្រឹត្តទៅ​នៅ​កោះ​ពេជ្រ​។
កាលពី​ខែមករា​ ឆ្នាំ២០១៨​ រដ្ឋាភិបាល​នៃ​ប្រទេស​ សេណេហ្គាល់​ បាន​សហការ​ជាមួយ​សហព័ន្ធ​សហភាព​សកល​ (UPF​) ក្នុង​ការ​ធ្វើជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​នៃ​កិច្ចប្រជុំ​អាហ្វ្រិក​លើកទីមួយ​ ដែល​មានការ​ចូលរួម​ជាង១២០០នាក់​ មក​ពី​ជាង​ ៦០ប្រទេស​។
កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាហ្វ្រិក​លើក​ទីពីរ​ ត្រូវ​បាន​ធ្វើឡើង​នៅ​អាហ្វ្រិក​ខាងត្បូង​ នៅ​ក្រុង​ខេប​។ ហើយ​កាលពី​ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៨​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​ ត្រូវ​បាន​ធ្វើឡើង​នៅ​ប្រទេស​នេប៉ាល់​ ដែល​មានការ​ចូលរួម​ពី​ភ្ញៀវ​កិត្តិយស​ប្រមាណ១៥០០នាក់​ មក​ពី៤៥ប្រទេស​៕