រដ្ឋមន្ត្រី​សេដ្ឋកិច្ច​៖ កម្ពុជា​នឹង​ទទួល​បាន​លុយ​ ១០០០លាន​ដុល្លារ​ពី​តំណក់​ប្រេង​ក្នុងរយៈពេល​ ១០ឆ្នាំ​ដំបូង​
ភ្នំ​ពេញៈ​ មន្រ្តី​ជាន់ខ្ពស់​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​បាន​ថ្លែង​ថា​ កម្ពុជា​នឹង​ទទួល​បាន​ចំណូល១០០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ពី​តំណក់​ប្រេង​ក្នុងរយៈពេល ១០ឆ្នាំ​តំបូង​។នេះ​បើ​តាម​ការ​អះអាង​របស់​លោក​ពេជ្រ​ ស្រស់​សមាជិក​នៃ​ឧត្តម​ក្រុមប្រឹក្សា​ពិគ្រោះ​យោបល់​ និង​ជា​ប្រធាន​គណបក្ស​យុវជន​ខ្មែរ​។
លោក​ពេជ្រ​ ស្រស់​ ដែល​ត្រូវ​បាន​ដក​ស្រស់​សម្តី​ដោ​យសារព៌​តមាន ​Freshnews​ កាលពី​ថ្ងៃទី២២​ តុលា​កន្លងមក​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​របស់​ក្រុមប្រឹក្សា​ពិគ្រោះ​យោបល់​ជាមួយ​លោក​អគ្គបណ្ឌិត​សភា​ចារ្យ​អូន​ ព័ន្ឋមុនី​រ័ត្ន​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ លោក​អូន​ ព័ន្ឋមុនី​រ័ត្ន​បាន​បញ្ជាក់​អំពី​ក្ដី​រំពឹង​នៃ​ចំណូល​ ដែល​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​ពី​ វិស័យ​ប្រេងកាត​នៅក្នុង​ប្លុក​Aដែនសមុទ្រ​កម្ពុជា​ថា​ នៅ​រយៈពេល១០ឆ្នាំ​ដំបូង​ នៃ​ដំណើរការ​បូម​ប្រេង​កម្ពុជា​រំពឹង​ថា​ នឹង​ទទួល​បាន​ចំណូល១ពាន់​លាន​ដុល្លារ​។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ ឧបនាយក​រដ្ឋ​មន្រ្ដី​អូន​ ព័ន្ធ​មុ​នី​រត្ន័​ ក៏បាន​ទម្លាយ​ពី​ចំណូល​ពន្ធដារ​ ដែល​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​ពី​កាស៊ីណូ​នៅ​ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ថា​ ប្រមូល​បាន​ពន្ធ​ជាង៥០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ដែល​ចំណូល​នេះ​នឹង​ថមថយ​វិញ​នៅ​ឆ្នាំ២០២០​ ដោយសារតែ​ការ​បិទ​ល្បែង​តាម​អន​ឡាញ​។
សម្ដេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋ​មន្រ្ដី​នៃ​កម្ពុជា​ តែងតែបាន​ប្រកាស​ពី​ភាពរឹងមាំ​ នៃ​ថវិកាជាតិ​ដែល​កម្ពុជា​មាន​ ខណៈ​ដែល​ចំណូល​គយ​ និង​ពន្ធដារ​បាន​កើនឡើង​គួរ​ជា​ទី​មោទ​នៈ​។
កាលពីដើម​ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០១៩កន្លងទៅ​នេះ​ សម្ដេច​តេជោ​ហ៊ុន​ សែន​ បាន​បញ្ជាក់​ថា​ ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​ប្រាក់​បម្រុង​ សល់​រហូតដល់១៥ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ និង​មាស៣០តោន​ផង​ដែរ​។
សម្តេច​តេជោ​បាន​បញ្ជាក់​ផង​ដែរ​ថា​ ចំណូល​បាន​ទទួល​ពី​ប្រេង​នឹង​ត្រូវ​យក​ទៅ​ប្រើ​សម្រាប់​កសាង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ ដូចជា​ផ្លូវថ្នល់​ ស្ពាន់​ជាដើម​”៕