កម្ពុជា​-ចិន​គ្រោង​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​ពាណិជ្ជកម្ម​លើ​ផលិតផល​កសិកម្ម​
ប្រទេស​ចិ​នៈ​ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ តាមរយៈ​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ បាន​ស្នើ​ដល់​ភាគី​ខាង​ប្រទេស​ចិន​ ឱ្យ​មានការ​កែប្រែ​នូវ​នីតិវិធី​នៃ​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ លើ​ផ្នែក​កសិ​កផល​ជាមួយ​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ជំរុញ​និង​លើកកម្ពស់​កសិផល​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ឱ្យ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​។
ក្នុង​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​ និង​ចូលរួម​នៅក្នុង​ព្រឹត្តិការ​ពិព័រណ៍​ពាណិជ្ជកម្ម​ ផ្លែឈើ​អន្តរជាតិ​លើក​ទី៤​ ដែល​បាន​ប្រព្រឹត្តិ​ទៅ​ចាប់ពី​ថ្ងៃទី​ ២១​-២៤​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០១៩​ នៅ​ទី​ក្រុ​ងយុន​ឆឹង​ ខេត្ត​សាន់​ស៊ី​ ប្រទេស​ចិន​ លោក​ សំ​ សិរី​រត​ន៍​ រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ បាន​សម្តែង​នូវ​ការចាប់អារម្មណ៍​ខ្ពស់​ ចំពោះ​ការរៀបចំ​ពិព័រណ៍​ពាណិជ្ជកម្ម​ លើកផលិតផល​កសិកម្ម​កម្រិត​អន្តរជាតិ​។
ក្នុងនាម​ជា​ប្រធាន​ប្រតិភូ​កម្ពុជា​ លោក​សំ​ សិរី​រត​ន៍​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ “កិច្ច​ទំនាក់ទំនង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ និង​ភាពជា​ដៃគូ​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​រវាង​កម្ពុជា​-ចិន​ ក្នុង​គន្លង​ខ្សែក្រវាត់​ និង​ផ្លូវ​បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​កម្ពុជា​-ចិន​ ឡើង​ដល់កម្រិត​ដែល​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​ នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ចង់បាន​ ក្នុង​នោះ​ចិន​នៅតែ​ឈរ​ក្នុង​លំដាប់​ឈានមុខ​គេ​នៃ​ការ​ធ្វើវិនិយោគ​ និង​ទេសចរណ៍​នៅ​កម្ពុជា​”។
លោក​ សំ​ សិរី​រត​ន៍​ បាន​លើកឡើង​ពី​កាលានុវត្ត​ភាព​ សក្តា​នុ​ពល​វិនិយោគ​ វឌ្ឍនភាព​នៃ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ និង​គោលនយោបាយ​លើកទឹកចិត្ត​ របស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ទាក់ទាញ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​ ជាពិសេស​ការ​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​ ដូចជា​ការកែច្នៃ​ កសិផល​ទៅជា​ផលិតផល​សម្រេច​ផ្សេង​ៗ ដើម្បី​បំពេញ​តម្រូវការ​ទីផ្សារ​ក្នុង​ស្រុក​ផង​ និង​ជំរុញ​ការនាំចេញ​ទៅ​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​ផង​ ខណៈ​ដែល​កម្ពុជា​ នៅតែ​មាន​ឧត្តមភាព​ និង​ភាព​អនុគ្រោះ​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅឡើយ​។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ដែរ​ លោក​ក៏បាន​ស្នើ​ភាគី​ចិន​ ជួយ​ជំរុញ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ពាណិជ្ជកម្ម​លើ​ផលិតផល​កសិកម្ម​ ជាពិសេស​រវាង​ផ្លែ​ប៉ោម​ ក្រុ​ងយុន​ឆឹង​ និង​ផលិតផល​កសិកម្ម​កម្ពុជា​។
លោក​ លាវ​ ចឺ​ហុង​ លេខា​បក្ស​ក្រុ​ងយុន​ឆឹង​ ខេត្ត​សាន់​ស៊ី​ បាន​បង្ហាញ​ពី​ការ​គាំទ្រ​នូវ​ការ​លើកឡើង​ពី​ភាគី​ខាង​កម្ពុជា​ទាំងស្រុង​ ដោយ​បាន​សន្យា​រៀបចំ​គណៈ​ ប្រតិភូ​ពាណិជ្ជកម្ម​ ធុរជន​ និង​វិ​និ​យោ​គគិន​ចិន​ក្នុង​ខេត្ត​សាន់​ស៊ី​ មក​ទស្សនកិច្ច​នៅ​កម្ពុជា​នា​ឱកាស​ឆ្នាំក្រោយ​។
នៅក្នុង​កិច្ចពិភាក្សា​ខាងលើ​នេះ​ភាគី​ទាំងពីរ​ បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​មានការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​ពាណិជ្ជកម្ម​ ដោយធ្វើ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​បេសកកម្ម​ពាណិជ្ជកម្ម​ទៅវិញទៅមក​ រវាង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ និង​ខេត្ត​សាន់​ស៊ី​ ដើម្បី​ជំរុញ​ឱ្យ​ពាណិជ្ជករ​ និង​អ្នក​វិនិយោគ​ មាន​ទំនាក់ទំនង​ដោយ​ផ្ទាល់​ និង​មានឱកាស​បាន​ចាប់ដៃ​គូ​ពាណិជ្ជកម្ម​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​ផង​ដែរ​៕