សម្តេច​តេជោ​ជំរុញ​ឱ្យ​ជ៉​បុន​សម្រេច​នូវ​ផែនការមេ​លើ​ការ​អភិវឌ្ឍ​កំពង់ផែ​ទឹកជ្រៅ​នៅ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​
​ភ្នំពេញ​៖ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​ប្រទេស​ជប៉ុន​បន្ត​ធ្វើ​ផែនការមេ​ ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​កំពង់ផែ​សមុទ្រ​ទឹកជ្រៅ​នៅ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ របស់​កម្ពុជា​ឱ្យ​បាន​ជោគជ័យ​ ដើម្បី​ឱ្យ​កប៉ាល់​ធំ​ អាច​ចូល​ចត​បាន​ ។
សម្តេច​តេជោ​ នៅក្នុង​ជំនួប​ពិភាក្សា​ជាមួយ​លោក​ Masahiro​ Mikami​ ឯកអគ្គ​រាជទូត​ជប៉ុន​ថ្មី​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​នៅ​ថ្ងៃទី​ ២៣​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​បាន​មានប្រសាសន៍​ចង់​ឲ្យ​ជប៉ុន​សម្រេច​នូវ​ផែនការមេ​នេះ​ ដើម្បីឲ្យ​ទទួល​បាន​នូវ​ភាព​ជោគជ័យ​ មានន័យថា​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ដើម្បីឲ្យ​កប៉ាល់​ធំៗ​នោះ​ចុះចត​ដោយ​ផ្ទាល់​នៅ​កំពង់ផែ​ទឹកជ្រៅ​នេះ​តែម្ដង​ ដោយ​មិន​ចាំបាច់​មានការ​ផ្ទេរ​ទៅតាម​បណ្ដា​ប្រទេសជិតខាង​ឡើយ​។
លោក​ Masahiro​ Mikami​ ឯកអគ្គ​រាជ​ទូ​ជប៉ុន​បាន​លើកឡើង​ពី​អ្វី​ដែល​ជប៉ុន​នឹង​បន្ត​ជួយ​ដល់​កម្ពុជា​ជា​បន្ត​ទៀត​ជាពិសេស​គឺ​ពាក់ព័ន្ធ​ការ​វិនិយោគ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ជប៉ុន​មក​កម្ពុជា​ ។
លោក​ថា​ ជប៉ុន​នឹង​សកម្មភាព​ដែល​សហការ​ជាមួយនឹង​ស៊ី​ម៉ាក់​ ក្នុង​ការ​ដោះ​មីន​នៅ​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​ ជប៉ុន​នឹង​បន្ត​លើ​ការ​ផ្ដល់​ជំនួយ​លើ​វិស័យ​ថាមពល​អគ្គិសនី​ និង​ធ្វើ​ផែនការមេ​សម្រាប់​កំពង់​ផែ​ស្វ័យ​យ័​តទឹកជ្រៅ​នៅ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​។
លោក​បន្ត​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​ទំនាក់ទំនង​ភាគី​រវាង​កម្ពុជា​ និង​ជប៉ុន​គឺ​មាន​ទំនាក់ទំនង​ល្អ​។ ប្រទេស​ជប៉ុន​នៅតែ​បន្ត​គាំទ្រ​ដល់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ជាពិសេស​ជំរុញ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ទៅលើ​ផ្នែក​នយោបាយ​ សេដ្ឋកិច្ច​វប្បធម៌​ រួម​ទាំង​វិ​ស័យ​ផ្សេង​ៗច្រើន​ទៀត​។
សម្ដេច​តេជោ​ ក៏បាន​បញ្ជាក់​អំពី​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​មានការ​កើនឡើង​មានការ​កើនឡើង​ជាលំដាប់​ ហើយ​សម្តេច​ចង់​បន្ត​ឃើញ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ និង​ជប៉ុន​មានការ​កើនឡើង​ជា​បន្ត​ទៀត​រួម​ទាំង​ការ​បណ្ដាក់ទុន​ពី​អ្នក​វិនិយោគ​ជប៉ុន​មក​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​។
សម្ដេច​តេជោ​ចង់​ឲ្យ​បង្កើន​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​រវាង​ប្រទេស​យើង​ទាំងពីរ​បន្ថែម​ទៀត​ជាពិសេស​លើ​ការពង្រីក​នូវ​សេដ្ឋកិច្ច​ ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​វិ​ស័យ​ផ្សេង​ៗជាច្រើន​ទៀត​។ សម្ដេច​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​កន្លងមក​ជប៉ុន​ក៏បាន​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុង​ការ​ផ្ដល់​ជំនួយ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ដូចជា​ការ​កសាង​នូវ​វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ ដែល​រួមចំណែក​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​នឹង​ធ្វើអោយ​កម្ពុជា​រីកចម្រើន​ផង​ដែរ​។
បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ទំនាក់ទំនង​ទ្វេភាគី​រវាង​ប្រទេស​យើង​ទាំងពីរ​មានដល់​កម្រិតខ្ពស់​ ពិសេស​ក្នុង​កម្រិត​ដៃគូ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ ដោយ សារតែ​កន្លងមក​មានការ​ផ្លាស់ប្ដូរ​នៃ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​កំពូល​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ ហើយ​លើស​ពីនេះ​ទៅទៀត​បច្ចុប្បន្ន​យើង​មានការ​ហោះហើរ​ត្រង់​ទៅមក​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ផង​ដែរ​ ដែល​អាច​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការ​ធ្វើដំណើរ​សម្រាប់​អ្នក​វិនិយោគ​និង​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​ផង​ដែរ​៕