កម្ពុជា​-អាមេរិក​សន្យា​បន្ត​ពង្រីក​ និង​ពង្រឹង​នូវ​ទំនាក់ទំនង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ឱ្យ​កាន់តែ​ល្អ​
​ភ្នំពេញ​៖ ប្រទេស​កម្ពុជា​ នឹង​សហរដ្ឋអាមេរិក​ បាន​សន្យា​ពង្រីក​ និង​ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង​លើ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​លើ​គ្រប់​វិស័យ​បន្ថែម​ទៀត​ ។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ ​នៅក្នុង​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​លោក W.Patrick​ Murphy​ ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​ថ្មី​សហរដ្ឋអាមេរិក​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​ កាលពី​ល្ងាច​ថ្ងៃទី​ ២៣​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ម្សិលមិញ​នេះ​ឱ្យ​ដឹង​ថា អ្វី​ដែល​ជា​ការ​បន្ត​ធ្វើ​រវាង​កម្ពុជា​-អាមេរិក​នោះ​គឺ​ការ​បន្ត​ពង្រីក​ និង​ពង្រឹង​នូវ​ទំនាក់ទំនង​ ក៏ដូចជា​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​រវាង​ប្រទេស​យើង​ទាំងពីរ​បន្ថែម​ទៀត​។
សម្តេច​បន្ត​ថា​ ដោយសារ​កន្លងមក​កម្ពុជា​ និង​សហរដ្ឋអាមេរិក​មានការ​សហការ​គ្នា​លើ​គ្រប់​វិស័យ​ ពិសេស​កន្លងមក​យើង​មាន​ចំណុច​ដែល​បាន​ឯកភាព​គ្នា​ច្រើន​ ហើយ​យើង​នឹង​បន្តពេល​វេលា​ ដើម្បី​ធ្វើការ​សហការ​គ្នា​ជាបន្តបន្ទាប់​ទៀត​។
កម្ពុជា​និង​អាមេរិក​ក៏​មាន​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​លើ​វិស័យ​ជាច្រើន​ផង​ដែរ​មាន​ទាំង​វិស័យ​អប់រំ​វិស័យ​សុខាភិបាល​ជាដើម​ ហើយ​យើង​នឹង​បន្ត​ធ្វើការងារ​លើ​វិស័យ​សំ​ខាន់​ៗនេះ​ជា​បន្ត​ទៀត​ ។ សម្ដេច​តេ​ជោម​ ក៏បាន​ជំរុញ​ដល់​ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​អាមេរិក​ផង​ដែរ​ទាក់ទង​ទៅ​នឹង​ការ​បង្កើន​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​កម្រិត​អន្តរជាតិ​ ជាពិសេស​ក្នុង​ក្របខ័ណ្ឌ​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ និង​ក្នុង​ក្របខណ្ឌ​អាស៊ាន​ និង​សហរដ្ឋអាមេរិក​ផង​ដែរ​។
សម្តេច​បន្ត​ថា​ កម្ពុជា​នឹង​ធ្វើជា​ប្រធាន​អាស៊ាន​នៅ​ឆ្នាំ២០២២​ ដូច្នេះ​សម្តេច​ចង់​ឃើញ​អាមេរិក​ និង​អាស៊ាន​មានការ​សហការ​គ្នា​។ ទាក់ទង​ទៅ​នឹង​ទំនាក់ទំនង​នេះ​ផង​ដែរ​ នៅ​ឆ្នាំក្រោយ​នេះ​គឺជា​ខួប​ទី៧០​ នៃ​ទំនាក់ទំនង​រវាង​ប្រទេស​យើង​ទាំងពីរ​ ដូច្នេះ​កម្ពុជា​ និង​ទូត​អាមេរិក​ នឹង​សហការ​គ្នា​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​កម្មវិធី​មួយចំនួន​នៅ​ខួប​នៃ​ទំនាក់ទំនង​នេះ​។
លោក​ W.Patrick​ Murphy​ អគ្គរដ្ឋទូត​សហរដ្ឋអាមេរិក​ បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ចំពោះ​សម្ដេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ដែល​បាន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ឯកឧត្តម​ បាន​ចូល​ជួប​សំដែង​ការគួរសម​និង​ពិភាក្សា​ការងារ​នៅពេល​នេះ​។
ដូច្នេះ​តាមរយៈ​ជំនួប​នេះ​ គឺជា​លើកដំបូង​របស់​លោក​ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​អាមេរិក​ថ្មី​ ក្នុង​ការ​ជួប​សំដែង​ការគួរសម​និង​ពិភាក្សា​ការងារ​ដោយ​ផ្តោត​សំខាន់​ទៅលើ​ការ​បន្ត​ពង្រឹង​ និង​ពង្រីក​ទំនាក់ទំនង​ និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ឲ្យ​កាន់តែ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​ឡើង​បន្ថែម​ទៀត​៕