នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​៖ ជប៉ុន​នឹង​បន្ត​ការ​គាំទ្រ​យ៉ាង​ពេញទំហឹង​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​របស់​កម្ពុជា​
តូក្យូ​៖ លោក​ Shinzo​ Abe​ នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​នៃ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ បាន​ទូល​ថ្វាយព្រះ​មហាក្សត្រ​ខ្មែរ​ ព្រះករុណា​ ព្រះបាទ​សម្តេច​ ព្រះ​បរមនាថ​នរោត្តម​ សីហ​មុនី​ថា​ ជប៉ុន​បន្ត​គាំទ្រ​យ៉ាង​ពេញទំហឹង​ ចំពោះ​ការ​អភិវឌ្ឍ​របស់​កម្ពុជា​ ហើយ​ឈរ​នៅជា​មួយ​កម្ពុជា​ជានិច្ច​។
ការ​បញ្ជាក់​របស់​លោកនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ជប៉ុន​ បាន​ធ្វើឡើង​ក្នុង​ពេល​អញ្ជើញ​ចូល​គាល់​ និង​ជួប​សវនាការ​ជាមួយ​ព្រះមហាក្សត្រ​ខ្មែរ​ នៅ​រសៀល​ថ្ងៃទី២២​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០១៩កន្លងទៅ​នេះ​ ក្នុង​ពេល​ព្រះអង្គ​កំពុង​គង់​ប្រថាប់​ បំពេញ​ព្រះរាជកិច្ច​ក្នុង​ប្រទេស​ជប៉ុន​។
លោក​ Shinzo​ Abe​ បាន​លើកឡើង​ថា​ “ព្រះករុណា​ព្រះ​បរ​មរ​រន​កោដ្ឋ​ ព្រះអង្គ​មិន​ត្រឹមតែ​បាន​នាំមក​ជូន​កម្ពុជា​ នូវ​សន្តិភាព​ និង​ការអភិវឌ្ឍន៍​តែប៉ុណ្ណោះ​ទេ​ ប៉ុន្តែ​ ព្រះអង្គ​ បាន​បង្កើត​ឡើង​នូវ​ទំនាក់ទំនង​សាមគ្គីភាព​ រវាង​ប្រទេស​យើង​ទាំងពីរ​កម្ពុជា​-ជប៉ុន​”។
បន្ថែម​ពីលើ​នេះ​ លោក​បាន​បន្ត​ថា​ ប្រទេស​ជប៉ុន​និង​កម្ពុជា​ មានការ​អភិវឌ្ឍន៍​គួរឲ្យ​កត់សម្គាល់​ ក្នុងនាម​ជា​ដៃ​គូរ​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ២០១៣​ ហើយ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ តែងតែ​ឈរ​នៅជា​មួយ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ លើ​ការអភិវឌ្ឍន៍​ប្រជាធិបតេយ្យ​។
លោក​បានឱ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា​ “ប្រទេស​ជប៉ុន​ និង​បន្ត​គាំទ្រ​យ៉ាង​ពេញទំហឹង​ចំពោះ​ការអភិវឌ្ឍន៍​របស់​ប្រទេសជាតិ​ ក្រោម​ការ​ឯកភាព​របស់​ប្រជាជន​”។ លោក​បន្ត​ថា​ “ប្រទេស​ជប៉ុន​ ក៏បាន​គាំទ្រ​ដល់​ការ​អភិរក្ស​ប្រាសាទ​អង្គរ​ អស់​រយៈពេល​ជាច្រើន​ឆ្នាំ​ ហើយនឹង​បន្ត​គាំទ្រ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​លើ​វិស័យ​វប្បធម៌​ និង​ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង​ទ្វេភាគី​ឲ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​”។
ដូចគ្នា​នេះ​ដែរ​ ព្រះអង្គ​ ក៏បាន​សម្តែង​ការ​កោតសរសើរ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ ចំពោះ​ការ​គាំទ្រ​របស់​ប្រទេស​ជប៉ុន​ សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ក្នុងរយៈពេល​ជាច្រើន​ឆ្នាំ​កន្លងមក​ និង​បាន​អបអរសាទរ​ចំពោះ​ចំណងមិត្តភាព​ សាមគ្គីភាព​ និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ ដែល​កំពុង​ឈានទៅមុខ​ពី​មួយឆ្នាំ​ទៅ​មួយឆ្នាំ​៕