IMF៖ សេដ្ឋកិច្ចអាស៊ីប្រឈមនឹងការធ្លាក់ចុះកំណើនសេដ្ឋកិច្ចបន្ថែមទៀតនៅឆ្នាំ ២០២០
ភ្នំពេញ៖ សេដ្ឋកិច្ចអាស៊ីនឹងប្រឈមនឹងការថយចុះកំណើនផលិតផលសរុបក្នុងស្រុកបន្ថែមទៀត។ នេះបើយោងតាមទិន្នន័យថ្មីដែលចេញផ្សាយដោយមូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ (IMF)។
ហុងកុង និងកូរ៉េខាងត្បូងនឹងរងផលប៉ះពាល់ខ្លាំងបំផុតនៅឆ្នាំ ២០២០។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ចក្ខុវិស័យសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់ដែលចេញផ្សាយក្នុងសប្តាហ៍នេះ។
ចលាចលនយោបាយនៅហុងកុងឆ្នាំនេះបានធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចធ្លាក់ចុះ។ IMF រំពឹងថា អត្រាកំណើនផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបរបស់តំបន់នេះនឹងធ្លាក់ចុះប្រហែល ០.៣ ភាគរយក្នុងឆ្នាំនេះ ហើយបានព្យាករណ៍ថានឹងមានកំណើន ១,៥ ភាគរយនៅឆ្នាំ ២០២០ ដែលជាការធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំងពីការប៉ាន់ស្មានកំណើន ២,៩ ភាគរយរបស់ខ្លួន។
ទីក្រុងហុងកុងបានបង្កប់នូវការតវ៉ាដែលបានធ្វើឱ្យទីក្រុងមានភាពច្របូកច្របល់ និងប្រទេសចិនបានបញ្ជាក់ថា ខ្លួននឹងបញ្ជូនទាហានប៉ារ៉ាចូលទៅក្នុងតំបន់នេះដើម្បីបង្ការភាពវឹកវរ។
របាយការណ៍សេដ្ឋកិច្ចរបស់ទីភ្នាក់ងារ Bloomberg បាន ឲ្យដឹងថា “តម្លៃទីផ្សារមូលបត្រជាង ៦០០ ពាន់លានដុល្លារត្រូវបានលុបចោលតាំងពីដើមខែ កក្កដា ហើយអ្នកវិភាគកំពុងសម្តែងក្តីបារម្ភថា តម្លៃអចលនទ្រព្យអាចធ្លាក់ចុះផងដែរ។
អត្រាកំណើនរបស់កូរ៉េខាងត្បូងអាចនឹងបញ្ចប់ត្រឹម ២ ភាគរយក្នុងឆ្នាំនេះ និង ២,២ ភាគរយនៅឆ្នាំ ២០២០ ។ វាមានការធ្លាក់ចុះ ០,៦ ភាគរយពីការប៉ាន់ស្មានពីមុន។
សេដ្ឋកិច្ចកូរ៉េខាងត្បូងបានព្យាយាមធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងវិញចាប់តាំងពីដើមឆ្នាំនេះ។ អត្រាគ្មានការងារធ្វើបានឈានដល់កំរិតខ្ពស់ក្នុងរយៈពេល ៩ ឆ្នាំ ហើយផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបរបស់ខ្លួនបានធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំងចាប់តាំងពីមានវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកក្នុងឆ្នាំ ២០០៨ ។
ការធ្លាក់ចុះគឺជាលទ្ធផលនៃការធ្លាក់ចុះសេដ្ឋកិច្ចចិនដែលជាការធ្លាក់ចុះនៃវិស័យបច្ចេកវិទ្យា និងការធ្លាក់ចុះជាទូទៅនៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក ដោយសារតែភាពតានតឹងពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក។
របាយការណ៍របស់ IMF បានឱ្យដឹងថា “ហានិភ័យនៅក្នុងតំបន់ រួមមានការធ្លាក់ចុះយឺតជាងការរំពឹងទុកនៅចិន ភាពតានតឹងក្នុងតំបន់ដូចជាទំនាក់ទំនងទ្វេភាគីរវាងជប៉ុន និងកូរ៉េ ការកើនឡើងហានិភ័យភូមិសាស្ត្រនយោបាយ”។
សេដ្ឋកិច្ចសឹង្ហបូរីរួចផុតពីការធ្លាក់ចូលក្នុងវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចដោយកើនឡើង ០,៦ ភាគរយនៅក្នុងត្រីមាសទី ៣។ នេះបើយោងតាមទិន្នន័យរបស់ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មសឹង្ហបូរីដែលបានចេញផ្សាយក្នុងខែនេះ។
មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិបានកែការព្យាករណ៍ឆ្នាំ ២០១៩ របស់សឹង្ហបូរីដែលមានកំណើនផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប ០,៥ ភាគរយ និងអត្រាកំណើន ១ ភាគរយសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២០ ។
សេដ្ឋកិច្ចសឹង្ហបូរីបានធ្លាក់ចុះមកត្រឹម ២,៧ ភាគរយនៅក្នុងត្រីមាសទី ២ នៃឆ្នាំនេះ ដោយសារតែជម្លោះពាណិជ្ជកម្មរវាងអាមេរិកនិងចិន។ នៅក្នុងការប្រៀបធៀបពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបរបស់សឹង្ហបូរីបានកើនឡើងត្រឹមតែ ០.១ ភាគរយប៉ុណ្ណោះ៕