កំណើន​ក្នុង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​កម្ពុជា​នឹង​ថមថយ​ក្នុងរង្វង់​អត្រា​ ៨,៩ភាគរយ​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២០
ភ្នំពេញ​៖ ​កំណើន​ក្នុង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ ត្រូវ​បាន​ព្យាករណ៍​ថា​ នឹង​មានការ​ថម​ថយម​ក្នុងរង្វង់​អត្រា​ ៨,៩​%ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០២០​ ធៀប​នឹង​ ១០,៧​ % នៅក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ។ នេះ​បើ​យោង​តាម​ខ្លឹមសារ​សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ហិរញ្ញវត្ថុ​សម្រាប់​ការគ្រប់គ្រង​ឆ្នាំ​ ២០២០​។
ខ្លឹមសារ​សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​ដដែល​ពន្យល់​ថា​ ដោ​សារ​កា​រំពឹង​ទុក​នូវ​កំណើន​យឺត​នៃ​វិស័យ​កា​ត់ដេ​ និង​កមណើ​នយឺ​តបន្តិច​នៃ​អនុ​វិស័យ​សំណង់​ ទោះបីជា​អនុ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​មិនមែន​កាត់ដេរ​ ទាំំ​ងសម្រាប់​បំរើ​ឱ្យ​ការនាំចេញ​ និង​ទីផ្សារ​ក្នុង​ស្រុក​អាច​សម្រេច​បាន​កំណើន​ល្អ​ប្រសើរ​ជាង​ឆ្នាំ​ ២០១៩បន្តិច​ក្តី​។
អនុ​វិស័យ​កាត់ដេរ​ ត្រូវ​បាន​ព្យាករ​ថា​ នឹង​មាន​កំណើន​ទាប​ ដោយសារ​ការ​ថមថយ​កំណើន​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក​ និង​ការ​រំពឹង​ទុក​នូវ​ផល​ប៉ះពាល់​ដែល​អាច​បណ្តាល​មក​ពី​ភាព​មិន​ច្បាស់លាស់​នៃ​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយ​ដៃគូ​មួយចំនួន​។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ដែរ​ បើ​តយោង​តាម​និន្នាការ​ក្នុង​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​ អនុ​វិស័យ​សំណង់​អាច​ប្រឈម​នឹង​ការ​កែតម្រូវ​ផ្នែក​ទីផ្សារ​ដែល​អាច​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​កំណើន​នៃ​វិស័យ​នេះ​ មានការ​ថមថយ​ខ្លះ​។
យ៉ាងណាមិញ​អនុ​វិស័យ​មិនមែន​កាត់ដេរ​ ដូចជា​ម្ហូបអាហារ​ និង​ភេសជ្ជៈ​ ឧស្សាហកម្ម​ដំឡើង​យាន្ត​យន្ត​ គ្រឿង​បង្គុំ​អេ​ឡិក​ត្រូ​និក​ គ្រឿងបន្លាស់​ គ្រឿងសង្ហារិម​ និង​ស៊ី​មង់​ត៍​ជាដើម​ ទាំង​សម្រាប់​បំរើ​ឱ្យ​ការនាំចេញ​ និង​តម្រូវការ​ទីផ្សារ​ក្នុង​ស្រុក​នឹង​មានសន្ទុះ​កំណើន​ខ្ពស់​ទាំង​ក្នុង​ទិដ្ឋភាព​នៃ​ការពង្រីក​ការ​វិនិយោគ​ ដែល​មានស្រាប់​ និង​ទាំង​ក្នុង​ទិដ្ឋភាព​នៃ​វិយោគ​ថ្មី​៕